Smaller Default Larger

Vasaros išvyka į gamtą

photl.comVasarą išvyką kur nors toliau nuo miesto šurmulio planuoja tikriausiai kiekviena šeima. Iš tų, kurie nusprendžia atostogas praleisti Lietuvoje, vieni skuba į savus kaimus ir sodybas, kiti naudojasi kaimo turizmo paslaugomis. Vienaip ar kitaip, visi nori poilsio, saulės ir ramybės. Tik kaip viską tinkamai suplanuoti?

 

Atostogas planuoja visa šeima. Na, vaikai gal tiesiog pasisako, kur norėtų jas praleisti, o visus organizacinius reikalus jau tvarko didžiosios šeimos galvos. Jei atostogų vieta jau aiški, tai, kiek man žinoma, dažniausiai pasitaikantis scenarijus atrodo taip: mama atsakinga už visos šeimynos mantos pakavimą, o tėtis atsakingas už tai, kad dailiajai lyčiai nereikėtų tampyti viso to gėrio į mašiną. Tik klausimas, kaip viską suplanuoti taip, kad būtų išvengta visokių nemalonių siurprizų, kurie nutinka, ką nors pamiršus, neapgalvojus ar paskubėjus?

Žinoma, net ir kažkur vykstant vos kelioms dienoms, atsakingosios moterys sukrauna penkis lagaminus, su ta mintimi: jei lis, jei bus šalta, jei susiteps, nusibos, bus karšta, nepatogu ir panašiai. Tad sakydama, kad reikia viską planuoti atsakingai, noriu pabrėžti, kad vyriškas racionalumas čia tikrai nepakenks. Kaip žinia, statistinis lietuviškas (nekamuojamas pedantizmo) vyras su vasariniais šortais ir marškiniais gali sėkmingai gyventi apie 3-4 paras, oro temperatūrai svyruojant tarp 18 ir 35 laipsnių Celsijaus. Tad savo lagaminą (neretai vos ne ryšulėlį) gali be didelio vargo susikrauti pats. O ir apskritai apsikrauti krūvomis daiktų atostogų metu yra tik nereikalingas vargas ir galvos sukimas. Pusė lagaminų dažniausiai taip ir lieka neatidaryti ir sėkmingai sulaukia važiavimo atgal į namus, nes gamtoje atsipalaiduoja net ir didžiausi atsakinguoliai ir pedantai.

Norint apsieiti be viso daiktų karavano, tereikia į viską pažvelgti kiek paprasčiau ir mintyse sudėlioti atostogų veiklų planą. Vyrai nereiklūs, moterys daiktus turėtų pakuotis atmetimo principu, o vaikui galima paimti rūbelių pasikeitimui, ypač jei mažasis yra nenuorama. Apie panašius rūpesčius pagalvojo UAB „Kautra“ – keliaujant visais tarpmiestiniais maršrutais, nemokamai nuvežamas dviratis. Beje, internetiniame puslapyje www.autobusubilietai.lt skiltyje „Laisvalaikio pasiūlymai" galima pasisemti idėjų kaip turiningai praleisti laisvalaikį. Šiuo metu siūloma keletas įvairaus ilgio dviračių maršrutų su nuorodomis į lankytinas vietas. Šeimos, kurių nariai norėtų pailsėti ir nuo vairavimo, gali net sutaupyti: 1 ar 2 suaugusieji bei vaikai iki 18 metų, įsigiję „Šeimos bilietą", važiuos net iki 40% pigiau. Taigi sumaniai apsvarsčius atostogų planą, jos ilgam išliks atmintyje.

 

Gyviai, saulė ir vanduo

Žinant tai, kad vasarą saule džiaugiasi ne tik žmonės, bet ir įvairiausi gyviai, reikia apgalvoti ne tik tai, kiek reikės kamuolių žaidimams, rankšluosčių maudynėms, bet ir tai, kaip ginsitės nuo uodų ir erkių įkandimų.

Suaugusiam žmogui uodo įkandimas yra smulkmena, tačiau vaikams, ar jautresnės odos turėtojams, tai yra atostogų košmaro pradžia. Šiuos zirzalus labiausiai vilioja šiltas ir drėgnas oras, o didžiausi jų antplūdžiai labiausiai vargina saulei tekant ir leidžiantis. Mėgstantiems pliuškentis vandenyje sparvos įkandimas yra žinomas iki skausmo, tikra šio žodžio prasme. Sparvas traukia visa, kas blizga, ir itin gundo šlapias kūnas. Tuo tarpu bitės ar širšės įkandimo tikimybė didesnė, jei jūs darote kažką ne taip. Tai yra: jei bitę ar širšę suerzinate, naikinate jų lizdą ir panašiai. Prie šių priskiriamos ir vapsvos bei kamanės. Tiesa, kamanes, širšes ir vapsvas pritraukia ir alkoholio kvapas, be priežiūros palikti atsukti saldžių, gaivių ir svaigiųjų gėrimų buteliai. Radusios tokį neuždarytą lobį, širšės gali įskristi į butelio vidų. Tokiu atveju bus baisiausia, jei jūs vabzdžio nepastebėsite ir mėginsite atsigerti – įgėlimas garantuotas. Įgėlus kuriam nors iš minėtųjų vabzdžių, reikia ištraukti geluonį ir uždėti šaltą kompresą. Sunkesniais atvejais visada rekomenduojama pagalbos kreiptis į medikus. Alerginės reakcijos labiausiai priklauso nuo kiekvieno žmogaus organizmo, tačiau kai kuriems įkandimams jautrūs visi.

Kitas didelis pavojus, tykantis žolėje ir lapuočių medžių miškuose – erkės. Jei laiku nepastebime, erkė kraują gali gerti net iki penkiolikos dienų. Erkės pavojingos ne tik dėl to, kad kanda (praktiškai įsisega į kūną), bet ir dėl to, kad platina infekcines ligas: erkinį encefalitą, Laimo ligą ir kitas. Norint apsisaugoti nuo erkių įkandimų, neužteks tik vengti poilsio aukštoje vešlioje žolėje. Erkės mielai keliauja. Geriausiai jas matysite ir išvengsite, jei rinksitės šviesių spalvų drabužius, nes tamsios erkės ant jų matosi geriausiai. Brendant giliau į mišką ar žolę, patartina kelnes susikišti į kojines, taip bus geriau apsaugota oda. Žinoma, keletą kartų per dieną pravartu nusirengti, iškratyti drabužius, juos padžiauti gerai saulės apšviestoje vietoje, o kūną nuodugniai apsižiūrėti, nusimaudyti ir gerai iššukuoti plaukus.

Jei „įsisegusios“ erkės patys ištraukti nemokate, tai geriau ir nerizikuoti. Nepatyrusi ranka gali atplėšti kūną, o pavojingiausią vietą – galvą, palikti ir nuodai skverbsis toliau. Geriausias sprendimas yra kreiptis pagalbos į medikus, jie ištrauks erkę ir greičiausiai jus iš karto patikrins.

Kalbant apie saulę ir vandenį, labai tinka senas posakis: „Kas per daug, tas nesveika“. Jei su visa šeima mėgstate kaitintis saulėje ir savo vasaros atostogų plano be to neįsivaizduojate, būtų pravartu neužmigti saulėkaitoje. Deginantis saulėje, patartina visą šeimyną atsakingai ištepti kremais, kurie apsaugo nuo ultravioletinių saulės spindulių, nes šie gali sukelti odos nudegimą, saulės smūgį ir „paruošti dirvą“ odos vėžiui. Kaitintis saulėje geriausia tuo laiku, kai ji mažiausiai aktyvi, tai yra ryte ir pavakarėje. Per pačius pietus (11-15 val.) spiginanti saulė yra pati pavojingiausia, ypač vaikams.

Po atokvėpio saulėkaitoje, ne vienas iš mūsų šoka į vandens telkinį atsigaivinti ir atgauti jėgų. Kūnas nuo saulės įšilęs, o jūs, paniręs į vandenį, organizmui sukeliate stresą dėl itin didelio oro ir vandens temperatūrų skirtumo. Vandens temperatūra ir nuovargis gali sukelti mėšlungį ir linksmas pasipliuškenimas gali baigtis visai nesmagiai. Norint to išvengti, derėtų nelipti į vandenį išgėrus ir nedemonstruoti kiškio drąsos. O didžiausias dėmesys turi būti skiriamas vandens pramogas mėgstantiems vaikams. Mažieji išdykėliai dar neturi tokio stipraus baimės jausmo, kaip suaugusieji, tad jie be didesnių dvejonių gali išbandyti pasiplaukiojimą gilėliau. Tėveliai turėtų vaikus aprūpinti reikalingomis plaukiojimui apsaugomis. Tai visiems žinomos pripučiamos liemenės, liaudiškai vadinami „petukai“, pripučiami ratai ir t.t. Šios apsaugos neužtikrins visiško saugumo 100 procentų, privalu nuolatos vaikus stebėti, o geriausia maudytis kartu. Beje, pamėlusios lūpos reiškia, kad maudynių yra gerokai per daug, tad nelaukite, kol mažylis pakeis spalvą ir peršals.

 

Viskas nuo A iki Z

Norėdami Jūsų atostogų ruošą palengvinti, nusprendėme sudaryti būtiniausių daiktų sąrašėlį. Jums beliks tik juo pasinaudoti.

 1. Kremas su apsauga nuo saulės;
 2. Purškikliai ar kremai nuo vabzdžių įkandimų;
 3. Kokybiški akiniai nuo saulės;
 4. Galvos apdangalai;
 5. Rūbai (komplektukai šiltam ir vėsiam orui);
 6. Neperšlampanti avalynė drėgnam orui;
 7. Vaistai (malšinantys skrandžio, galvos ir kitus skausmus bei alergijas, antiseptiniai tepaliukai, pleistrai);
 8. Vienkartinės nosinaitės, drėgnos servetėlės ir tualetinis popierius;
 9. Rankšluosčiai;
 10. Plaukimo reikmenys;
 11. Maudymosi kostiumai;
 12. Raketės, kamuolys, skraidanti lėkštė;
 13. Lengvas, ilgiau negendantis maistas;
 14. Gera nuotaika.

Ir svarbiausia – nepalikite šeimynos :)

 

Parengė Ringailė Stulpinaitė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.