Smaller Default Larger

Mandalos piešimas - tylus kelias į save

Vis dažniau aptinkame kvietimus užsiimti meditacija, savęs suvokimu ar savo gyvenimo tobulinimu. Vienas iš būdų suprasti savo esybę, atidžiau pažvelgti į savo vidinį pasaulį, galbūt rasti atsakymus į seniai kankinančius klausimus – mandalų piešimas. Apie šį gydantį atsipalaidavimo procesą kalbamės su dailininke Edita Rimkiene.

 

Papasakokite daugiau apie mandalas. Kas tai? Kada jos atsirado ir iš kur atkeliavo į Lietuvą?

Mandala sanskrito kalba reiškia sferą, ratą. Tai apskritimo arba kvadrato formos kompozicija, sudėliota  pagal tam tikrą kosminę, psichologinę tvarką. Psichoanalitikas Karlas Gustavas Jungas kasdien piešdavo po mandalą, nes pajuto, kad kiekvienas piešinys atspindi jo vidinio gyvenimo būseną būtent šią akimirką. Mandalų piešimas jam padėdavo išsiaiškinti  emocines problemas bei siekti harmonijos, asmeninės pilnatvės. Tai - geras būdas pažinti save, o piešimo metu  protas tarsi išlaisvinamas iš kasdienybės.

Mandala siejama su įvairių šalių kultūromis, laikmečiais. Smėlio ratus Amerikos žemyne kuria indėnai. Labai gražios tradicijos laikosi  Tibeto vienuoliai, keliaudami po visą pasaulį ir kurdami spalvoto smėlio mandalas. Lietuvių tautodailėje - ornamentuose, verpstėse, audinių raštuose - taip pat sutinkamos mandalos.

 

Teigiama, jog mandalos piešimas yra kaip meditacinė priemonė. Kaip šis procesas veikia ją piešiantį žmogų?

Taip, mandalų piešimas atlieka ir meditacinę funkciją. Juk tuomet protas „ilsisi“, apie nieką nemąstai. Kiekviena mandala turi savo biolauką ir informaciją, kurią spinduliuoja į aplinką, o mes tiesiog pajuntame jos virpesius ir reaguojam. Tinkamai atsipalaiduojant sukuriamas galingas energetinis impulsas  ir tokiu būdu galime apsivalyti. Piešiant  mandalą atrodo tarsi tave apgaubia šviesa, šiluma, ramybė, saugumo jausmas. Mandalos pagalba mes „išjudiname“ dešinįjį smegenų pusrutulį, kuris siejamas su vaizduote.

 

Ką galima ,,išskaityti” iš pieštos mandalos apie jos autorių? Ką simbolizuoja tam tikros spalvos ir formos?

Mandala yra tarsi piešiančio žmogaus sielos veidrodis. Pasitelkus intuiciją galima „išskaityti“ tam tikras jo charakterio savybes, savijautą. Spalvos, atspalviai, formos, linijos turi tam tikrą reikšmę. Spalvas galime sieti su čakromis. Raudona spalva (pirmoji žmogaus čakra) - drąsa, valia, iššūkių troškimas. Geltona (saulės rezginys) - visa ko pradžia. Ši spalva suteikia išminties. Žalia (širdies čakros) spalva simbolizuoja ramybę, stabilumą. Juoda - paslaptinga spalva, galinti atskleisti dvasios kančias, nerimą. Ryškios, kampuotos, kreivokos mandalos linijos atskleidžia vyriškosios energijos dominavimą, vingiuotos – moteriškosios. Neryškios, blankios rodo žmogaus nepasitikėjimą, neryžtingumą.

 

Kokie kiti mandalų kūrimo būdai? Galbūt kiekvienas jų skirtingai veikia vidinę mūsų būseną?

Mandalos gali būti piešiamos, lipdomos, graviruojamos, siuvinėjamos, veliamos, daromos iš smėlio. Vengrijoje teko lankytis mandalų muziejuje, kuriame sužavėjo mandalos iš spalvotų mineralų, karoliukų. Prieš piešiant labai smagu žmonių grupei sukurti šokio mandalą - judėjimas padeda greičiau atsipalaiduoti. Savo sodyboje sukūriau mandalą – daržą, kuriame visiems norisi būti, ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Su draugais esame netgi Naujuosius metus sutikę vidury miško sodyboje, žvakių šviesoje piešiant mandalas ir šokant aplink laužą. Patikėkit – efektinga!

 

Kai kurie žmonės mandalas nešioja kaip pakabutį. Ką tai galėtų reikšti? Kur ji dar pritaikoma?

Papuošalai apskritai yra apsauga, o jei dar su mandalomis, tuomet nešiojantysis gali turėti visas gyvybines galias. Galima mandalas išsisiuvinėti  ant drabužių.

 

Ar tiesa, kad veiksmingiausios – dailininkų pieštos mandalos? Kuo jos ypatingos?

Kurti mandalas gali išmokti kiekvienas – tam nereikalingi įgūdžiai. Nebūtinai dailininkų mandalos technikos atlikimo atžvilgiu yra geresnės. Kiekvienas gali visada pasinaudoti priemonėmis: lekalais, liniuotėmis. Jų pagalba bus drąsiau piešti, o vėliau ir pati ranka išlavės. Dažnai žmonės netiki, kad jie gali taip gražiai  nupiešti savo mandalas ir labai būna laimingi, atradę dar vieną gebėjimą kurti.

 

Kalbėjosi Ligita Šoliūnienė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.