Smaller Default Larger

Magiškųjų Švenčių tradicijos

morgueFile.comArtėjantis šventinis laikotarpis priverčia pradėti galvoti apie laukiančius malonius rūpesčius. Tėveliai sprendžia galvosūkį, kaip reiks papuošti namus, ką originalaus padovanoti šeimos nariams, kaip supakuoti dovanėles, kaip nustebinti vaikus ir jiems surengti nepamirštamas šventes, galų gale, kur, su kuo ir kaip sutikti Naujuosius metus?

Prasidėjus žiemos šventėms, kyla klausimas, kas yra Kūčios ir Šv. Kalėdos – ar gražiausios šeimos šventės, dovanojančios šeimai ramybę ir šiltas akimirkas, ar daugiausiai įtampos ir pasiruošimo sukeliantis laikotarpis, išbandantis kiekvieno mūsų nervų stiprumą parduotuvėse renkant dovanas ar ruošiant šventinius patiekalus? Atidėkime nesibaigiančius rūpesčius į šalį ir prisiminkime, kokias vis dar gyvuojančias artėjančių švenčių tradicijas verta puoselėti savo šeimose.

Žiemos šventėms, o ypač Kūčių vakarui, iki šiol skiriama didelė reikšmė. Tai šeimos šventė, suburianti ir vienijanti artimiausius žmones. Šiai šventei būdingi įvairūs persipynę papročiai. Papročius puoselėjantys senoliai pasakytų, kad tai kūdikėlio Jėzaus gimimo išvakarės, tačiau vis dar laikomasi ir daugelio pagoniškų papročių. Šventinį laikotarpį tęsia dvi dienas trunkančios Šv. Kalėdos, Naujieji metai, šventiniai vakarėliai, kurie pasibaigia tik Trijų karalių (sausio 6) dieną.

Tačiau šventinis laikotarpis prasideda kur kas anksčiau. Apie artėjančias šventes pirmieji praneša prekybos centrai. Parduotuvėse jau lapkričio mėnesį pradedama prekiauti Kalėdine atributika, vitrinose žybsi įvairiaspalvės lemputės, visur skamba Kalėdinės dainos, kurios sukuria prieššventinę atmosferą tiek darbe, tiek namuose. Tradiciškai pirmąją gruodžio savaitę didieji Lietuvos miestai įžiebia Kalėdines eglutes miestų aikštėse pranešdami, kad šventės nenumaldomai artėja. O eglutės puošimas namuose – didžiausia pramoga vaikams, kurie užkrečia tėvus šventinėmis nuotaikomis, pasakodami apie tai, kaip mokykloje ruošiasi Kalėdiniams vaidinimams, mokosi eilėraštukus Kalėdų seneliui. Jaunose šeimose atgyja tradicija eglutę puošti savo kurtomis dekoracijomis, kurių idėjų vaikai pasisemia darželiuose ir mokyklose, o norėdami susigrąžinti švenčių džiaugsmą ir tėveliai įsitraukia į rankdarbius kartu su vaikais. Tačiau daugiausiai smalsumo tėveliams sukelia vaikų slapta baigiamos kurti dovanos ir atvirukai šeimos nariams.

Ar jau girdite, kaip šventės beldžiasi į Jūsų namų duris? Juk nuostabu, kad turėsime puikią progą pabūti su artimiausiais žmonėmis ir nudžiuginti juos šventine dovana. Tik nepamirškime, kad svarbiausia yra ne dovanos kaina, bet originali ir nuoširdi jos idėja. Dovana, suteikianti teigiamas emocijas ir dėmesį, tarsi sušildo mūsų širdis žvarbiu žiemos laikotarpiu. Galima rinktis tarp smagių, praktiškų, originalių ir unikalių dovanų idėjų - pasirinkimo laisvė tikrai plati. Išskirtinės ir autentiškos, vienetinės ir rankų darbo dovanėlės pažadina mūsų širdyse svaiginantį  džiaugsmą ir tyrą šilumą! Taigi, šventės ateina ir išeina, tačiau mielos dovanos šildo mūsų vidinį pasaulį ne vienerius metus.

Vis dėlto oficialiai šventės suaugusiems prasideda tik prieš Kūčių vakarienę, nes šiuolaikinės Kūčios išlaikė ne visas daug metų puoselėtas tradicijas ar papročius. Kūčių dieną buvo įprasta nedirbti jokių sunkių darbų, buvo kruopščiai ruošiamasi šventinei vakarienei, protėviai atsakingai laikydavosi pasninko. Ar tuo galima pasigirti ir dabar? Didžioji dauguma jaunų žmonių Kūčių dieną dirba savo kasdienius darbus, negalvodami nei apie tų darbų sunkumą, nei pasninką. Dažniausiai galvos skausmą kelia vis dar nesupakuotos dovanos, nepapuošta Kalėdinė eglutė, ar klausimas, ką paruošti „šventinei“ vakarienei, jei jos neruošia vyresnieji. Vis dėlto Kūčių svarba neabejoja niekas ir šventinį Kūčių vakarą suspindus Vakarinei žvaigždei visa šeima susiburia prie 12 patiekalų nukloto šventinio stalo.

Grįžkime prie svarbiausių tradicijomis persipynusių pasiruošimo darbų, į kuriuos dažniausiai įsitraukia visa šeima. Šeimininkės atsakingai ruošia minėtų 12 patiekalų, nes metuose tiek mėnesių (beje, anksčiau būdavo ruošiami 9 patiekalai). Ant šventinio Kūčių stalo negali būti patiekalų iš mėsos ar pieno. Stalo paruošimas – nemažiau atsakingas darbas, dažniausiai tenkantis jauniesiems šeimos nariams. Įprasta stalą dengti balta staltiese, po ją lygiai paskirsčius sauso šieno, kuris po vakarienės būdavo traukiamas iš po staltiesės, visų siekiamybė - ilgas šiaudas, kuris reiškia ilgą ir laimingą gyvenimą. Taip pat svarbu nepamiršti serviruojant stalą padėti viena lėkšte daugiau, nes anksčiau žmonės manė, kad Kūčių vakarienėje dalyvauja ne tik gyvieji, bet ir šeimos mirusieji. Dėl tos priežasties dauguma šeimų vis dar nenudengia stalo po Kūčių vakarienės ir jį tvarko tik Kalėdų rytą.

Kūčių vakarienė prasideda malda, kurią įprastai kalba vyriausias šeimos narys, tuomet laužomas kalėdaitis. Svarbiausias šventės akcentas - tik Kūčių vakarą valgomi kūčiukai ir aguonpienis. Šis medumi ar cukrumi pasaldintas vanduo, kuriuo užpilamos sutrintos aguonos, vakarienės metu pilamas ant kūčiukų. Nors anksčiau po vakarienės jaunimas užsiimdavo Kūčių nakties burtais, dabar tapo įprasta dalintis Kalėdų senelio dovanas, kurias paprastai vaikai rasdavo Šv. Kalėdų rytą po eglute. Ši tradicija - žaidimas vaikams, nes Kalėdų senelis ( arba jo padėjėjas namuose) prašydavo, kad vaikai pasakytų eilėraštį, padainuotų ar kažką padarytų įrodydami, kad yra verti dovanos, žinoma, draugiškai dovanas „išsipirkinėti“ turi ir vyresnieji. Gavę dovanas vaikai paprastai žiūri Kalėdinius filmus ar ruošiasi miegoti, o suaugusieji savo Kūčių vakaro pabaigą dažniausiai praleidžia Piemenėlių mišiose arba žiūrėdami jas per televiziją.

Valgant Šv. Kalėdų pusryčius (gruodžio 25 dieną), stalas papildomas mėsos patiekalais, vėliau lankomi artimieji, keičiamasi dovanomis. Kalėdų, kaip ir kitų švenčių dienomis, didelė reikšmė buvo skiriama sveikinimams ir linkėjimams. Šeimos šventę keičia įvairūs šventiniai vakarėliai darbe, vaikų darželiuose ar mokyklose, Naujieji metai. Aktyvus laikotarpis leidžia pailsėti nuo darbų, patirti daug įsimintinų akimirkų su artimaisiais.

Taigi, artėjant žiemos šventėms jau dabar tinkamiausiais laikas lietingais rudens vakarais pradėti ieškoti naujų receptų norint nustebinti šeimą ir padaryti vakarą išskirtiniu. Neverta laukti paskutinės savaitės, o geriau iš anksto pasirūpinti dovanomis ir atvirukais, taip išvengiant spūsčių parduotuvių kasose. Mokykime vaikus puoselėti daug metų gyvuojančias tradicijas, neiškeisdami artimųjų į televiziją, 12 patiekalų į eilinę vakarienę. Svarbiausia nusiteikti ramiai ir šiltai praleisti vakarą su šeima, pamirštant rūpesčius ir bėdas, bei pasiruošti savaitės trukmės nesibaigiančių vakarėlių maratonui. Juk tik patys sau galime susikurti nepamirštamas šventes.

                                                                                                                               

Parengė Ula Valentaitė

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.