Smaller Default Larger

Kalėdos artėja...

morgueFile.comĮsižiebus pirmosioms kalėdinėms lemputėms, po paskutinio sekmadienio prieš pirmąjį Advento sekmadienį, Vokietijoje minimu sekmadieniu mirusiesiems (evangeliškas paprotys), visų miestų ir miestelių senamiesčiai padvelkia karštojo vyno ir kepintų migdolų kvapu... Kalėdos artėja!

Vokietijoje Kalėdų šventė laukiama su dideliu nekantrumu ir dideliais lūkesčiais. Tai ne tik visos šeimos, kuomet ji susirenka drauge, bet ir didelių pasiruošimų reikalaujanti šventė. Vokietijos Federacinėje Respublikoje, kuri susideda iš 16 atskirų žemių, skirtingai švenčiamos ir Kalėdos. Tik nedaugelis šių žemių gyventojų šią šventę vadina Šventosiomis Kalėdomis ir skiria šiai šventei religinę reikšmę – daugumai tai yra šeimos, linksmybių ir bendruomenės šventė.

Kaip minėta, Kalėdoms pradedama ruoštis iš anksto – pirmiausia prasideda Kalėdinio turgaus lankymas, kur galima įsigyti daug rankų darbo drožinių, lankstinukų bei papuošalų Kalėdų tema. Miestų centrai kviečia kiekvieną ne tik išpuoštais pastatais, bet ir viliojančiais pasiūlymais – karuselės mažiesiems, pirkinių parduotuvės tėveliams – susibūrimo vieta seniai nesimačiusiems. Labai pamėgta šiuo Advento laikotarpiu aplankyti skirtingų miestų Kalėdinius turgus, kurie vienas nuo kito dėl miesto architektūros, puošybos ypatumų ir siūlomų skanėstų tradicijų labai skiriasi.

Taip pat neatsiejamas atributas – Advento kalendorius. Jis dažniausiai daromas rankomis, nors prekybos centrai skęsta jų pertekliuje... Šis mažas džiaugsmas, kuris kiekvieną dieną leidžia spindėti ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų akims (šio kalendoriaus dovanojimas yra tarsi tradicija jaunam ir senam), leidžia kiekvienam giliai panerti į savo fantaziją, nes kiekviename langelyje yra paslėpta kažkas neįprasto – ne tik saldumynai, bet ir maži papuošalai, knygutės bei žaidimai yra paskutinė mada šio savo rankomis sukurto kalendoriaus.

Labai svarbi diena Advento metu – gruodžio 6-oji, Šv. Mikalojaus (Nikolaus). Tai šventė visiems vaikams, kurie iš vakaro sudėję švariai nuvalytus batukus laukia, kol ateis Šv. Mikalojus ir jų batukus pripildys saldumynais bei paims Kalėdų seneliui skirtus laiškus...

Labai sena ir beveik kiekvienoje šeimoje sutinkama tradicija – Advento vainikas. Dar ilgą laiką jis buvo daromas rankomis, dažniausiai iš eglės arba pušies šakų, jas papuošiant žaisliukais ir viduryje įkomponuojant keturias žvakes – kiekviena žvakė uždegama kiekvieną Advento sekmadienį. Šiuo metu žmonės labiau linkę pirkti jau paruoštus vainikus iš gėlininkų arba parduotuvės, kurie tarnauja ne vienerius metus. Advento sekmadieniai taip pat išskiriami, kadangi prie uždegtos žvakės renkasi artimiausi giminės arba draugai, smaguriaujama kalėdiniais kepiniais, kvapnia arbata bei punšu. Dar ir dabar namuose kepami kalėdiniai kepiniai, kurių svarbiausios sudedamosios dalys – marcipanai bei cinamonas. Galima įsivaizduoti, kaip visi namai kvepia artėjančiomis Kalėdomis...

O ką kalbėti apie namų puošybą, jau nuo seno vokiečiai garsėja kalėdinėmis girliandomis, besitaikančiais į namų kaminus papulti kalėdiniais seneliais bei elfais, laukiančiais prie namų durų. Namų fasadai tarsi konkuruoja tarpusavyje, kuris labiau pasiruošęs sutikti Kalėdas! Interjero dekoravimui taip pat skiriamas didelis dėmesys, tačiau tai dažniausiai daroma Kūčių vakarą. Šį stebuklingą vakarą puošiama Kalėdinė eglute, languose kabinamos šviečiančios žvaigždės ir daugybė žvakių. Taip pat kiekvienas regionas turi skirtingus puošybos ypatumus – šiaurinėse Vokietijos žemėse dominuoja Kalėdinės žvaigždės ir mažos figūrėles, kurias pietuose pakeičia išsipustę Kalėdų nykštukai, snieguolės bei elfai. Katalikiškose šeimose neapsieinama be prakartėlės, Jėzaus gimimo atvaizdavimo tiek popieriuje, tiek iš medžio pačių padarytose ar pirktose prakartėlėse. Paskutiniais metais vis labiau populiarėja Kalėdinės prakartėlės vaikams, kurias jie patys gali surinkti ir visas dalis pastatyti į joms priklausančias vietas. Rūdinių kalnų regione paplitusi medinių žmogeliukų – smilkalinių, piramidžių, riešutų gliaudiklių gamyba, kuri yra ne tik neatsiejamas šio krašto amatas, bet ir išskirtinis puošybos elementas Kalėdų belaukiant.

 O kūčių vakaras sutinkamas ramiai, šeimos rate, prie šventiškai papuošto stalo,  dažniausiai besimėgaujant vienu pagrindiniu patiekalu. Kiekvienoje Federacinėje žemėje šie patiekalai irgi skirtingi – mėgstamas tradicinis fondiu, Bavariškos baltos dešrelės su bulvių mišraine arba raudonaisiais kopūstais bei virtų bulvių kukuliais, taip pat populiari troškinta žvėriena, troškinti rauginti kopūstai. Tik nedaugelis šeimų laikosi katalikiškų tradicijų ir Kūčių vakarui ruošia žuvies patiekalus.  Skaniai pavalgę vakarienę visi laukia Kalėdų senelio, kuris kiekvienoje šeimoje pasirodo skirtingai. Pačias Kalėdas vokiečiai švenčia gan kukliai, vaišinamasi tradiciniais pyragais šeimos ir draugų rate, verdama Kalėdinė arbata su gvazdikėlių aromatu, nuo kurio kvepia visi namai. Vaikai dainuoja kalėdines dainas ir džiaugiasi naujomis dovanomis.

Vokietijoje prieškalėdinis ir Advento metas daug įspūdingesnis ir labiau kerintis, negu pačios Kalėdos. Šios dvi šventinės dienos praeina taip greitai, kaip ir taip greitai nurimsta kalėdinių varpų gaudesiai išpuoštuose kalėdiniuose turguose, parduotuvių vitrinos greitai pakeičia savo išvaizdą ir vilioja pavasariškais pasiūlymais, advento kalendoriaus langeliai visi jau atversti ir keturios vainiko žvakės seniai užgesusios...

 

Parengė Aistė Clauss

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.