Smaller Default Larger

Kalėdų senelio belaukiant…

morgueFile.comJauti, kaip srovena didžiosios metų šventės laukimas… Netrukus tas metas, kai kiekvieni išpuošti namai pakvips imbieriniais meduoliais ir net snaigės, rodos, ims kitaip šokti lėtą valsą. O kol kas  esame užsiėmę dovanų sąrašo sudarymu. Vienų jis - be galo, kitų - vos kelių punktų (nelygu koks piniginės turinys ar artimųjų kertelės širdyje dydis). Gausiausias kalėdinis sąrašas – vaikų. Juk Kalėdos – jų norų, pageidavimų, vilčių išsipildymo šventė.

Vos išmokę raityti raideles, mažieji rašo Kalėdų seneliui, kaip laukia jo bei maišo dovanų, kokie paklusnūs ir geri buvo ištisus metus, kokius gerus (ir nelabai) darbus nuveikė, kokių rūpestėlių turėjo. Patys mažiausieji savo svajones sudiktuoja tėveliams ir įpareigoja juos parašyti laišką Kalėdų seneliui. Žinoma, nemokant raidžių yra išeitis – piešinys, tačiau ar sutalpinsi į popieriaus lapą visas didžiausias svajones?!

 

Patys mažiausieji, vos tik šiek tiek suvokę šios šventės ir jos atributų prasmę, labiausiai laukia Kalėdų. Vaikystės prisiminimai visą gyvenimą mus lydi šio stebuklingo meto laukimo nuotaika. Apie tai, kaip mama triūsia kepdama pyragus, kaip tėvelio parnešta eglutė paskleidžia po kambarį miško kvapą ir visi namai ima alsuoti šventiška dvasia. Šeimos, norinčios šiandien išsaugoti tikrų jausmų, džiaugsmų ir šventimo tradicijas, su malonumu imasi viltingojo laiško į tolimąją Laplandiją rašymo. Tai – dar viena šauni proga bendram laiko praleidimui bei dorovinių savybių ugdymui jaukų Advento vakarą. Tėveliai sutiko atskleisti slaptą jų turinį bei ,,kelionę” nuo troškimų kupinos mažos širdelės iki Kalėdų senelio rankų. Štai septynmetė Ugnė, kruopščiai, dar netvirta rankele laiške surašiusi, ką norėtų rasti po eglute šventinį rytą, nepaprastai džiaugiasi apsilankymu pašte ir itin retai matoma laiškų siuntimo procedūra. O kur dar didysis laukimas ne tik pačių dovanų, bet ir senelio atsakymo!.. Kiek nuostabos didelėse mergaitės akyse būna atplėšiant voką, kiek įsivaizduojamų situacijų gimsta bandant įspėti, kaip atrodo senelio namai, kas pakuoja jo dovanas ar koks jo rašiklis…

Štai Urtės mama pasakoja savo vaikystės prisiminimus, kuriuose ir šiandien vaikiškas tikėjimas neatrodo naivus. ,,Ilgai tikėjau Kalėdų senelio egzistavimu ir rašydavau jam ilgiausius laiškus. Juos dėdavom į šaldytuvo kamerą, o ryte su broliu bėgdavom žiūrėti ar naktį iš ten Kalėdų senelis juos pasiėmė”, - su šypsena pasakoja moteris. Ne visuomet parašyti laiškai patenka į paštą – yra vaikų, kurie tiki, jog įmetę savo laišką į prie namų kabančią dėžutę sulauks joje ir atsakymo iš senelio. Tačiau ne adresas, ne voko ar popieriaus grožis, ne siuntimo būdas yra svarbiausia – prasmė yra pačios paslapties, stebuklų ir džiugesio laukimas.

 

Mažiausieji – reklamos vaikai

Kiekvienais metais mažiausiųjų norai kinta pagal madą ir naujoves. Mat seniai praėjo laikai, kuomet džiaugdavomės po eglute radę mandarinų ar skudurinę Onutę. Trejų vaikų mama Eglė įsitikinusi, kad vaikai dovanų dažniausiai nori to, ką mato parduotuvių lentynose arba reklamose. Darželinukų pageidavimai netgi keičiasi kaskart apsilankius parduotuvėje ar svečiuose. Ikimokyklinukai šiųmetinėms Kalėdoms trokšta mažų gyvūnėlių bei jų aksesuarų, kurie nemažai kainuoja, tačiau skatina vaikus žaisti siužetinius žaidimus bei kurti vaidinimus. Kaip visuomet mergaitėms norisi įvairiausių lėlių, kurios kaip tikri kūdikiai valgo, geria, tuštinasi, kalba. Tokios lėlės beveik nurungė visą dešimtmetį karaliavusias barbes. Tos, kurių žaidimų kambaryje jau nebeįdomios įprastos lėlės, pageidauja lėlių – undinių ar žaislinių arkliukų – ponių bei jiems reikalingų priedų. „Mano dukrą šiuo metu apėmusi „ponių manija“, jiems trūksta patalynės komplekto, tad teks Kalėdoms iš kažkur jį surasti“, - prieškalėdiniais rūpesčiais dalijasi tėtis Audrius. Berniukai Kalėdų senelio maiše tikisi rasti neištariamų pavadinimų konstruktorių ir žaislų  - robotų bei transformerių. Vaikai, kurių svajonės prasilenkia su žaislų mada, trokšta išskirtinių dovanų: Aleksas – Betmeno kostiumo, Andrėja – kuprinės su vėžliuku, Miglė – žaislinio kačiuko ir lazeriuko.

 

Kalėdų senelio pinigų netaupo

Pradinių klasių moksleiviai, jau stovintys ant abejonių slenksčio „Ar tikrai egzistuoja Kalėdų senelis?“, jo dovanų laukia lygiai taip pat kaip mažieji. Jų sąrašuose - įvairūs stalo žaidimai (dažniausiai - „Monopolis“), daugelį metų berniukų dievinamos mašinos su nuotoliniu valdymu, žaismingi rašymo ir mokykliniai reikmenys.

„Sūnus galvoja, kad Kalėdų senelis žino, jog jis jau antrokas, lankantis įvairius būrelius, tad turi už tai atnešti tinkamų dovanų. Tai turėtų būti: saldainiai, šokoladinis Kalėdų senis, didelis, garsus skleidžiantis robotas-transformeris (visai nesvarbu, kad jis bus jau N-tasis). Galėtų būti ir įprasta kasmetinė dovanėlė - šlepetės“, - mažojo sūnaus norus atskleidžia mama Greta.

Kuo vyresni vaikai, tuo brangesnės ir jų dovanos: paaugliai laukia kompiuterių ir PSP bei jų žaidimų, „iPad“ ir jo priedų, MP3 grotuvų. Nors jie jau neberašo laiškų ir žino, kaip dovanos per Kalėdas „atkeliauja“ į namus, tačiau naudojasi švente ir dažnai apsimeta, kad yra naivūs. 11 ir 13 m. berniukų mama Oksana pasakoja, jog Kalėdos į jų šeimą atneša ne tik džiugesį, bet ir auklėjimo pamokas. „Pernai Dominykas paprašė kompiuterio liečiamu ekranu, o Federikas norėjo didelio televizoriaus. Į klausimą „Kodėl jūs Kalėdų senelio prašot tokių brangių dovanų?“ jie atsakė: „Kad padėtume taupyti tėvų pinigus“. Šiemet Dominykas prašo sistemos bendrauti su draugais per playstation, o Federikas – mobilaus telefono. Kai bandžiau sugėdinti, jog nemandagu Kalėdų senelio prašyti tokių brangių dovanų, vaikai nesupranta, kodėl jų draugams mandagu, o jiems – ne“.

Mama Greta sako, kad jos septyniolikmetis Vytautas širdyje dar vaikas. „Sūnus prasitarė, jog norėtų žaidimo, skirto PS3 konsolei, taip pat knygos apie Antrąjį pasaulinį karą. Žinoma, būtų puiku po eglute rasti naują mobilųjį telefoną, tačiau jis ir pats supranta realias Kalėdų senelio galimybes. Manau, jį pradžiugins ir saldainiai, šokoladinis Kalėdų Senis bei įprasta kalėdinė dovanėlė – šlepetės“.

 

Dovanos - ne visada džiaugsmas

Šiuolaikiniai vaikai Kalėdų Senelio prašo visko, ko tik įmanoma paprašyti: žaislų, kompiuterių, kelionių į užsienio šalis ir t.t. Tėvai, jausdami kaltę, kad per mažai laiko skyrė bendravimui su vaikais, bando patenkinti visus savo atžalų įgeidžius. „Ne kartą girdėjau per konsultacijas tėvus sakant, kad vaikas per Kalėdas gavo viską, ko norėjo, bet vis tiek liko nepatenkintas arba dovanomis pasidžiaugė tik keletą valandų, o po to vėl viskas sugrįžo į įprastines vėžes“, - sako psichologė - psichoterapeutė Lina Klimavičienė. Ji teigia, jog kartais dovana gali pavirsti psichologine trauma. Taip atsitinka, kai tėvai, bijodami pasakyti vaikams „Ne“, prižada viską, ko tik pastarieji prašo, o per Kalėdas vaikai tegauna tik tai, ką tėvai galėjo nupirkti. Paaiškindami vaikams, kokių dovanų vaikai gali prašyti, o kokių ne, tėvai moko savo atžalas pajausti, kad gyvenime yra momentų, kuomet reikia šiek tiek apriboti savo norus“, - pataria L. Klimavičienė, kaip išvengti per šventes neigiamų emocijų.

Jei Kalėdų senelis sutiktų duoti interviu, jis tikrai papasakotų, kad visi vaikų laiškai yra be galo nuoširdūs. Mažiesiems labai svarbi ramybė ir santarvė tarp tėvelių, jų sveikata, brolio, sesutės ar augintinio norai, kasdienės smulkmenos, vaikams atrodančios itin reikšmingomis.

·          Tam, kad jūsų vaikams išauštų laimingas Šv. Kalėdų rytas, psichologė-psichoterapeutė Lina Klimavičienė siūlo receptą:

·          Kasdien apdovanokite savo vaikus reikšmingais žvilgsniais,

·          bendraudami įdėkite truputį padrąsinančių frazių,

·          skirkite laiko pokalbiams,

·          nepamirškite apkabinimų,

·          viską sumaišykite su neišsenkančia kantrybe.

·          Tegul visa tai būna sudėta ant besąlyginės  meilės pagrindo.

 

Ligita Šoliūnienė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.