Smaller Default Larger

Tai, ko galbūt nežinojote apie Valentino dieną

Dun dun dun! Per klonius ir miškus, per jūrų marias ir kalnus didžius atrieda, atidunda Valentino aidai... Paskui save tempdami maišus bučinių, žodžių saldžių ir švelnių, glėbį geidulingos aistros, traukdami vežimus meilės tyros... nubarstydami pėdsakus raudonais žiedais, nušviesdami kelią žvakelių laužais, dovanodami visiems plazdėjimą pilve drugių ir ieškodami vienišų širdžių. Angeliukai sparnuoti, maži -  amūriukai šventi ir basi laido meilės strėles užburtas į širdis jautrias, vienišas.

 

 

Kaip Valentino diena tapo Valentino diena?

Turbūt girdėjote mitą apie Valentino dienos kilmę? Jeigu ne, trumpai priminsime. Manoma, kad senovės Romos imperatorius Klaudijus II buvo išleidęs įsakymą, kuriuo uždraudė porų tuoktuves. Mat valdovas manė, kad vedę vyrai emociškai ir fiziškai labiau prisirišę prie savo šeimų, todėl ne taip įnirtingai gindavo šalį nuo priešų ar iš viso atsisakydavo būti kariais. Draudimu tuoktis imperatorius siekė, kad daugiau Romos vyrų eitų kariauti, tarnauti imperijos labui. Tačiau Romos vyskupas Valentinas, matydamas jaunų žmonių skausmą, poras tuokdavo paslapčia. Imperatorius sužinojęs apie šį vyskupo elgesį, uždarė jį į kalėjimą, o vasario 14 dieną nubaudė jį mirtimi. Po to Valentinas buvo paskelbtas šventuoju ir nuo to laiko jo garbei pasaulyje įsitvirtino Valentino šventės tradicijos.

Lietuvoje ši šventė pradėta švęsti tik po nepriklausomybės atgavimo. Tačiau etnografai tvirtina, kad panašios šventės būta senovės lietuvių kultūroje, tik ji buvo vadinama meilės deivės Mildos diena ir švenčiama gegužės 13 dieną.

 

Kaip Valentino diena švenčiama pasaulyje?

Skirtinguose pasaulio kampeliuose Valentino diena turi skirtingas tradicijas. Pavyzdžiui  ispanai, anglai ir prancūzai šią dieną švenčia savo slaptiems mylimiesiems siųsdami atvirukus, o sutuoktiniams ir mylimiesiems būtinai įteikdavo dovanų. Dar viduramžiais Valentino dienos išvakarėse Prancūzijos, Anglijos ir Škotijos jaunimas traukdavo mylimųjų vardus. Vardai buvo surašomi ant popieriaus skiaučių ir sumetami į ąsočius. Kiekvienas jaunuolis traukdavo po vieną lapelį su vardu ir tapdavo tos merginos jaunikiu ar vaikino mergina šventės metu, o kartais ir visiems metams ar net gyvenimui.

Amerikiečiai visiems,  ką myli (sutuoktiniams, draugams, draugėms, sūnums, dukterims ir pan.) siunčia atvirukus. Vokietijoje, Belgijoje ir Australijoje atvirukų nesiunčia, o savo sutuoktiniams ir mylimiesiems dovanoja gėlių ir saldumynų.

Japonijoje Šv. Valentino proga vieni kitiems dovanoja šokoladą. Na, o švedai ir italai Valentino dienos nešvenčia visiškai. Vidurio Europoje ši šventė pradėta minėti žymiai vėliau negu kitose šalyse, tik po Antrojo Pasaulinio karo.

 

Dar keletas įdomių faktų apie Meilės dieną

Viduramžiais Šv. Valentino dienos tradicijos skyrėsi nuo šiandieninių šios šventės papročių. Ar žinojote, kad dar tuomet  simbolis „X“ laiškuose tapo bučinio sinonimu? O Šv. Valentino dieną merginos valgydavo neįprastų valgių, kurie turėjo padėti joms susapnuoti būsimą jų jaunikį. Taip pat buvo populiari tradicija, kai jauni vyrai ir moterys iš dubens traukdavo vardus, tikėdamiesi sužinoti, kas bus jų gyvenimo palydovas. Jie prisisegdavo išsitrauktą vardą prie marškinių rankovės ir su juo būdavo visą savaitę, kad burtas išsipildytų.

Ar žinojote, kad senovės velsiečiai Valentino dienos proga vieni kitiems dovanodavo medinių šaukštų, ant kurių graviruodavo širdeles, raktus ir raktų skylutes? Tai simboliai reiškiantys meilės prisipažinimą.

Romėnų meilės deivė Venera labai mėgo raudonas rožes. Todėl raudonos rožės per visus amžius yra meilės simbolis ir būtent ši spalva simbolizuoja stiprius romantiškus jausmus.

Beje, besikremtantiems dėl prarastos meilės, paprastai rekomenduojama valgyti šokolado, nes sakoma, kad šis produktas mažina depresijos, blogos nuotaikos požymius.

1537 metais Anglijos karalius Henrikas VII vasario 14 dieną oficialiai paskelbė esant šventine Šv. Valentino diena.

 

Belieka visiems palinkėti romantiško ir nepakartojamo Valentino!

 

Parengė Laura Valeikaitė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.