Smaller Default Larger

Kalėdinės dekoracijos

Kūčios ir Kalėdos – tai šeimos šventės, kurių taip laukia vaikai ir suaugusieji, į kurias susirenka artimiausi ir brangiausi žmonės. Neatsiejama šių švenčių dalis – kalėdinės eglutės, papuošalai, apšvietimas – smulkmenos, kurios sustiprina švenčių laukimą. Nuo kada mes puošiame eglutes?

Pirmoji kalėdinė eglutė minima 1419 metais. Tada Vokietijos pietuose Freiburgo kepykla papuošė eglę vaisiais, riešutais ir savo gaminiais, kuriuos, pasibaigus šventėms, vaikai galėjo nusiskinti. Taigi, paprotys puošti kalėdinę eglutę kilęs iš Vokietijos. Kai kurie istorikai kalėdinių eglučių tradiciją sieja tik su XVII amžiumi, kadangi tuomet medelius imta puošti ne tik saldumynais ir vaisiais, bet ir žvakutėmis, o vėliau ir stikliniais papuošalais bei girliandomis, kurios ant eglučių pirmą kartą uždegtos 1830 metais.

Advento dienoms baigiantis, daugelis pradėjome rūpintis kaip Kalėdoms šventiškai ir saugiai papuošti savo namus. Primename, kad pagal Žaislų saugos techninį reglamentą (Žin., 2004, Nr. 11-300), nuo 2004-ųjų metų eglučių žaisliukai, kaip buvome įpratę juos vadinti, dabar yra priskiriami ne žaislams, o Kalėdų papuošalams, t. y. – jie žaislais nelaikomi.

Jeigu ieškosite šventėms ne tikros, o dirbtinės eglutės, atkreipkite dėmesį, ar yra pažymėta, jog ji atspari ugniai. Eglutės papuošalus patartina rinktis taip pat atsparius ugniai.

Kita šventinė dekoracija – tai elektrinės girliandos, kurios kaip ir visi elektrotechnikos gaminiai turi atitikti jiems nustatytus reikalavimus. Saugios girliandos turi būti pažymėtos CE ženklu. Prieš kabindami girliandą ant eglutės, atidžiai perskaitykite naudojimo instrukciją, jei girlianda naudojama ne pirmus metus, būtina įsitikinti, ar nėra perdegusių lempučių. Negalima naudoti elektrinių girliandų ant metalizuotų medelių, elektros srovė iš pažeistos girliandos gali nutekėti ir sukelti elektros smūgio pavojų. Girliandų laidus patartina nutiesti palei sieną, kad netrukdytų vaikščioti, nekeltų pavojaus užkliūti ir susižeisti. Jei elektrinės girliandos bus naudojamos lauke, prieš tai įsitikinkite, ar iš tiesų jos tam skirtos. Netvirtinkite jų vinimis ar aštriais smeigtukais, girliandas nukabinant – negalima jų traukti.

Einant miegoti ar išeinant iš namų, elektrines girliandas visada reikėtų išjungti, nes gali įvykti trumpasis jungimas, galintis sukelti gaisrą.

Naujas dekoravimo akcentas – dirbtinis sniegas ar šerkšnas. Patariama pirmiausiai perskaityti jų naudojimo instrukciją, dirbti su pirštinėmis, flakoną nukreipus nuo savęs, kad išvengtumėte odos ar kvėpavimo takų sudirginimo.

Jei namuose yra mažų vaikų, reikėtų ypač pasirūpinti dekoracijų saugumu, eglutę puošti nedūžtančiais, neaštriais papuošalais, jei puošybai naudojamos smulkios detalės, jos turėtų būti pakabintos taip, kad jų nepasiektų mažieji, nes žaisdami jie gali užspringti. Elektrinės girliandos taip pat turėtų kabėti aukščiau nuo žemės.

Norėdami šventes paįvairinti fejerverkais, prieš naudojimą atidžiai perskaitykite pirotechnikos gaminių naudojimo instrukcijas ir būtinai jų laikykitės.

Karnavalinėse kaukėse turi būti pakankamas vėdinimo plotas, kad vaikui nepritrūktų oro. Karnavaliniai kostiumai neturi būti pagaminti iš lengvai užsidegančių medžiagų.

 

Saugių Jums, mielieji, švenčių!

 

Parengė SMLPC Vaikų sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Rūta Burbienė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.