Smaller Default Larger

Aliaskos malamutai

Aliaskos malamutai kilę iš šalto, nepalankių klimato sąlygų krašto – Aliaskos (JAV). Šie šunys gyveno kartu su šiaurės vakarų pakrantėse įsikūrusiomis inuitų gentimis. Stiprūs ir prieraišūs gyvūnai atliko labai svarbų vaidmenį genčių gyvenime – buvo nepakeičiami stambaus grobio (ruonių, baltųjų lokių) medžioklėje ar gabenant sunkius krovinius kinkiniais. Aliaskos malamutai vieni seniausių šiaurės kinkomų šunų. Traukti roges – pagrindinė šių šunų paskirtis. Labiausiai malamutai buvo vertinami dėl didelės jėgos ir ištvermės – lyginant su smulkesniais šunimis buvo lėtesni, bet sugebėdavo atlikti nepalyginimai sunkesnį darbą ir įveikti kur kas ilgesnius atstumus. Puikūs pagalbininkai ir ištikimi draugai buvo saugomi ir gerai prižiūrimi, o susirgę – gydomi taip pat atidžiai, kaip žmonės. Pirmieji į regioną atvykę tyrinėtojai buvo sužavėti Aliaskos malamutų stiprybės ir didelio prisirišimo prie šeimininkų. 1896 metais regioną užplūdo gausybė pašaliečių, ieškančių aukso. Atvykėliai rengdavo įvairių veislių šunų svorio traukimo konkursus, lenktynes. Veislės buvo maišomos viena su kita, stengiantis atrasti tinkamesnius lenktynėms šunis arba tiesiog išlaikyti pakankamą kiekį pagalbininkų aukso ieškotojams. Tikriesiems malamutams ėmė grėsti išnykimo pavojus, nuo išnykimo jie buvo išgelbėti 1920 metais vienam Naujosios Anglijos šunų lenktynių entuziastui ėmusis veisti tradicinius Aliaskos malamutus. 1935 metais veislė sulaukė Amerikos Kennel klubo pripažinimo.

               

Energingumas VIDUTINIŠKAS

Krūvio poreikis AUKŠTAS

Žaismingumas VIDUTINIŠKAS

Prieraišumas VIDUTINIŠKAS

Elgesys su kitais šunimis DOMINUOJANTIS

Elgesys su kitais gyvūnais SĄLYGIŠKAI DRAUGIŠKAS

Elgesys su nepažįstamaisiais LABAI DRAUGIŠKAS

Dresavimas VIDUTINIŠKAS

Sarginis šuo NETINKAMAS

Gebėjimas saugoti VIDUTINIŠKAS

Priežiūra VIDUTINIŠKA

Atsparumas šalčiui PUIKUS

Atsparumas karščiui ŽEMAS

 

Bendra charakteristika

Aliaskos malamutas – tvirto sudėjimo ir stiprus šuo. Patinai vidutiniškai sveria apie 38 kilogramus, patelės – keliais kilogramais mažiau. Ūgis, taip pat  priklausomai nuo lyties – 58-65 cm. Šių šunų kaulai tvirti, jiems būdingas raumeningas ir tvirtas juosmuo, gili krūtinė, stiprus kaklas, tiesi nugara. Jų letenos didelės ir tvirtos, eisena stabili ir subalansuota. Aliaskos malamutų galva plati, nasrai stiprūs ir masyvūs. Kiek įstrižos, migdolo formos akys – rudos spalvos. Mėlynos spalvos akys neatitinka standarto. Kailis storas, su šiurkščiu išoriniu sluoksniu ir tankia, šilta povilne. Kailio spalva gali varijuoti nuo šviesiai pilkos ar smėlio iki juodos ar rausvos. Galimos poplaukio spalvų kombinacijos, o jei spalva vientisa – ji gali būti tik balta.

Nors malamutų akys primena vilko, suaugusio šuns laikysena yra ori, išdidi, o visos fizinės savybės byloja apie jėgą, prisitaikymą atlikti ištvermės reikalaujančius darbus, jo charakterį galima būtų vadinti „minkštu“. Aliaskos malamutai pasižymi prieraišumu, draugiškumu, bet gyvendami šeimoje jie netampa ištikimi kažkuriam vienam žmogui – vienodai myli visus šeimos narius. Deja, kaip ir kiekvienas kitas gyvūnas, laikomi netinkamomis sąlygomis, netinkamai prižiūrimi ir auklėjami, sulaukdami grubaus ar net agresyvaus šeimininkų elgesio, gali nusivilti, tapti destruktyvūs ir problematiški. Nors yra mėgstantys bendrauti ir žaismingi, malamutai pasižymi ir pakankamu savarankiškumu. To jiems teko išmokti dar gyvenant šiaurės gentyse, kai dėl maisto trūkumo ar kitokių priežasčių būdavo paleidžiami klajoti ir privalėdavo išgyventi savarankiškai.

Aliaskos malamutai yra visiškai netinkami sargybai, nes su nepažįstamais žmonėmis dažniausiai elgiasi labai draugiškai. Išgąsdinti gali nebent didinga gyvūno išvaizda arba tai, kad į svetimus žmones šie šunys neretai reaguoja staugimu. Draugiški su žmonėmis malamutai pakankamai gerai sutaria ir su kitais gyvūnais, tačiau turėdami puikų medžiotojo instinktą gali pademonstruoti ir ne visai draugišką elgesį. Su kitais šunimis Aliaskos malamutai sutaria sunkiai, yra linkę dominuoti.


Priežiūra ir sveikata

Aliaskos malamutai sunkiai pakelia vienatvę ir neveiklumą. Šiuos šunis įmanoma laikyti ir mieste, tačiau gyvenimą nedidelių plotų būstuose ir pasivaikščiojimus vien miesto aplinkoje vargu ar pavadinsi tinkamiausia šiai veislei aplinka. Įkalintas mažoje erdvėje judrus šuo gali prikrėsti nemažai šunybių ir gerokai „pagražinti“ interjerą. Protinei ir fizinei malamutų veiklai palaikyti būtini ilgi ir dažni pasivaikščiojimai, o jeigu yra galimybių – kinkymas į roges, lenktynės.

Šiltas kailis leidžia Aliaskos malamutams džiaugtis šaltu oru, tačiau šie šunys sunkiai pakelia karštį. Taigi akivaizdu, kad idealiausiai malamutai jaučiasi šaltuoju metų sezonu, o vasarą jų priežiūra gali kelti sunkumų.

Aliaskos malamutai nereikalauja dažno maudymo, o jų kailį pakanka kartą per savaitę (arba net rečiau) pašukuoti šepečiu. Gyvūno šėrimosi etapu reikalingas dažnesnis šukavimas, o trimingavimas (pešimas) rekomenduojamas tik kojų tvarkai ir švarai plaikyti.

Šios veislės šunys išgyvena 10-12 metų. Būdingos ligos: klubo sąnario displazija, neužaugimas (nykštukas), hemolitinė anemija (raudonųjų kūnelių nepakankamumas), įgimtos inkstų ligos.

 

Svajojantys įsigyti Aliaskos malamutą turėtų pamiršti apie idealią tvarką namuose ar pedantiškai išpuoselėtą kiemą. Šios veislės šunų augintojai galėtų papasakoti begales linksmų ir jau ne tik juoką keliančių istorijų apie savo judriuosius augintinius. Ne iš vienų lūpų išgirsite apie duobėtu lauku tapusį kiemą, gyvenimą aštriuose nasruose baigusius brangiai kainavusius augalus, kurmiarausiais pavirtusius ilgai puoselėtus gėlių darželius. Mylimam augintiniui atleidžiama viskas. Net jei tenka verkti dėl lūžusio tuose pačiuose namuose gyvenančios katės šonkaulio ar pačiam skaičiuoti mėlynes ir žaizdas,

 

Parengta bendradarbiaujant su veislynu „Izidė“ ir Animal Planet

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.