Smaller Default Larger

Samojedai

Samojedai – iš šiaurės vakarų Sibiro kraštų kilę šunys, pavadinti juos auginusių klajoklių Samojedų genčių vardu. Šios gentys klajodavo su elnių bandomis, nuolat ieškodamos vietų, kur elniai turėtų kuo maitintis. Stiprūs, šalčiui pakantūs šunys atliko svarbų vaidmenį klajoklių gyvenime – padėdavo prižiūrėti ir suvaldyti elnių bandas, gindavo elnius nuo nuožmių Arkties plėšrūnų. Samojedų šunys buvo puikūs pagalbininkai lokių medžioklėje, padėdavo vilkti roges ar valtis. Klajokliai šiuos šunis laikė šeimos nariais, jie gyveno kilnojamuose būstuose kartu su žmonėmis, viena iš jų užduočių buvo šildyti vaikus naktimis.

1800-ųjų pabaigoje Samojedų šunys pirmą kartą atvežti į Angliją. Vienas jų buvo pristatytas karalienei Aleksandrai, kuri ir išgarsino šią veislę. Karalienės šunų geneologijos medis vis dar gyvas – tolimi jų palikuoniai gyvena ir dabar. 1906-aisiais pirmasis Samojedas pasiekė ir JAV. Tai buvo Rusijos didžiojo kunigaikščio Mikalojaus dovana. Tuo laiku Samojedai pradėti kinkyti į roges – pastabėta, kad jie daug sukalbamesni” nei kiti kinkinių šunys. 1900-ųjų pradžioje Samojedų kinkinių komandos, suformuotos ekspedicijai į Antarktidą, sėkmingai pasiekė Pietų ašigalį. Tokie žygdarbiai ir puiki šios veislės šunų išvaizda pelnė didžiules amerikiečių simpatijas – Samojedai tapo ypač populiarūs. The Samoyed is active and needs a good workout every day, either in the form of a long walk or jog or a vigorous play session. It likes to pull and herd, and it loves cold weather. It can live outdoors in temperate to cold climates, but it much prefers to live indoors with its human family. Its thick coat needs brushing and combing two to three times a week, daily when shedding.

 

Energingumas VIDUTINIŠKAS

Krūvio poreikis VIDUTINIŠKAS

Žaismingumas LABAI ŽAISMINGAS

Prieraišumas LABAI PRIERAIŠUS

Elgesys su kitais šunimis DRAUGIŠKAS

Elgesys su kitaisgyvūnais LABAI DRAUGIŠKAS

Elgesys su nepažįstamaisiais LABAI DRAUGIŠKAS

Dresavimas NESUDĖTINGAS

Sarginis šuo GERAS

Gebėjimas saugoti NEDIDELIS

PriežiūraVIDUTINIŠKA

Atsparumas šalčiui AUKŠTAS

Atsparumas karščiui ŽEMAS

 

Bendra charakteristika

Samojedai – stiprūs, judrūs, orios ir grakščios išvaizdos šunys. Nors ir nemažo ūgio – iki 65 cm, šie šunys pasižymi kompaktiškumu. Jų stipriuose ir raumeninguose kūnuose tobulai dera galia, greitis, judrumas ir ištvermė. Šiltas Samojedų kailis leidžia jiems nesunkiai ištverti atšiaurias oro sąlygas, o šiltuoju metų sezonu apsaugo nuo per didelio karščio. Išorinis kailio sluoksnis šiurkštus, plaukai tiesūs, traukiantys akį sidabriniu blizgesiu, poplaukis – švelnus ir storas. Savo išraiška Samojedai primena linksmus animacinių filmukų herojus – dėl pakeltų lūpų kampučių atrodo, kad šie šunys šypsosi.

Švelnus ir žaismingas Samojedas – šeimai tinkantis augintinis: puikus draugas suaugusiems ir geras žaidimų kompanionas bet kokio amžiaus vaikams. Tai yra gaujos šuo, nemėgstantis vienatvės. Jis yra draugiškas su nepažįstamaisiais, retai veliasi į peštynes su kitais gyvūnais, dėl gaujos instinkto sutaria ir su kitais šunimis. Namuose išauklėtas šuo elgiasi protingai, yra ramus ir paklusnus, tačiau viduje slypinčiam išdaigininkui būtinas kasdieninis fizinis krūvis. Negavęs pakankamai veiklos Samojedas ims nuobodžiauti ir krėsti pokštus, kurie nebūtinai pradžiugins šeimininką. Šios veislės šuo savarankiškas ir gali būti kiek užsispyręs, bet norėdamas įtikti šeiminkui klusniai reaguoja į jo nurodymus, visada bando suprasti, ko iš jo norima.

 

Priežiūra ir sveikata

Judrūs Samojedų veislės šunys visiškai netiks svajojantiems apie ramų ir tingų augintinį. Šiems šunims kasdien būtina gera treniruotė – ilgas pasivaikščiojimas, bėgiojimas, žaidimai. Samojedai mėgsta šaltą orą, todėl gali gyventi lauke, tačiau yra įpratę būti arti žmonių ir turi didelį norą būti kartu su šeimininkais jų gyvenamosiose patalpose.

Samojedai labai švarūs šunys, neturintys šunims būdingo kvapo. Tankus jų kailis turi savybę išlikti akinamai baltas, plaukų galiukai gali turėti nežymų biskvito atspalvį. Nepriekaištingai kailio išvaizdai palaikyti reikalingas dažnas šukavimas. Būtina prižiūrėti, kad kailis nesusiveltų. Dažnai maudyti Samojedų nepatartina – taip kailis gali prarasti gebėjimą savaime apsivalyti. Kirpimas šiems šunims taip pat nereikalingas, nebent letenėlių padailinimui. Samojedų plaukai gali būti naudojami mezginiams – jų vilna malšina sąnarių ir raumenų skausmus.

Samojedai išgyvena maždaug 10-12 metų. Jie iš prigimties pasižymi gera sveikata. Gali pasitaikyti displazijos atvejų, patartina atlikti akių tyrimus, stebėti virškinimo veiklą. • Major concerns: CHD
• Minor concerns: gastric torsion
• Occasionally seen: PRA
• Suggested tests: hip, (eye)
• Life span: 10 – 12 years

 

Parengta bendradarbiaujant su Animal Planet ir veislynu “Izidė“

Nuotraukos veislyno „Izidė“

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.