Smaller Default Larger

Šunų priežiūra žiemą. Specialisto patarimai

 

Nušalimas – audinių pakenkimas žema temperatūra, kuri sukelia kraujagyslių spazmus. Dėl nušalimo pakinta kraujagyslių sienelės ir sutrinka audinių mityba, vystosi nekrozė. Išskiriami trys nušalimo laipsniai: 1- ausų, lūpų, uodegos, pėdų minkštimų, patinų kapšelio oda; 2 - odos nušalimuose atsiranda pūslelės. Trečio laipsnio atveju po kelių dienų oda tamsėja, dėl pažeistų kapiliarų gali gangrenuoti.

Nušalę audiniai atrodo pilkai baltos spalvos ir juos reikia po truputį atšildyti, masažuoti, tačiau netrinti. Geriausia šuniuką išmaudyti šiltame vandenyje, šiltai apkloti ir duoti atsigerti ko nors šilto. Nušalusią vietą reikia sušildyti šiltame vandenyje sudrėkintu audiniu. Šildyti apie 20 minučių. Tik nenaudokite karšto vandens ar plaukų džiovintuvo! Esant pirmo laipsnio nudegimui odą galima tepti vazelinu. Neleisti gyvūnui kasytis nušalusių vietų. Stipriau nušalus augintinį parodykite veterinarui.

Hipotermija – tai būsena, kai organizmo temperatūra nukrinta iki žemesnės nei reikalinga palaikyti organizmo metabolizmą ir funkcionavimą. Pagrindiniai požymiai: drebulys, silpnas pulsas, gilus miegas, raumenų sustingimas, sutrikęs kvėpavimas, apetito stoka. Gyvūną įvyniokite į šiltą paklodę ir laikykite šiltai. Norint suteikti gyvūnui energijos, galite sugirdyti tokį mišinį: šiltas vandenuo su šaukšteliu cukraus arba medaus.

Veterinaro pagalba būtina. Kol jis apžiūrės, prie augintinio pilvo ir krūtinės laikykite šilto vandens pūslę.

Peršalimo simptomai: išskyros is nosies (ir akių), pakilusi temperatūra, kosėjimas, čiaudėjimas. Šie simptomai pasireiškia ne tik peršalus, bet ir nusilpus imunitetui arba kontaktuojant su jau sergančiais šunimis. Jei augintinis nustojo lakti, sunkiai kvėpuoja, jaučiasi neįprastai, kreipkitės į veterinarą. Peršalus augintiniui atkreipkite dėmesį į šilumą namuose, suteikite jam ramybę, duokite šilto vandens ir pašaro (tiktų konservai).

Svarbu atpažinti peršalimą, nes tokie patys simptomai yra ir šunų paragripo, šunidžių kosulio, šunų maro. Nuo jų apsaugoti galima tik paskiepijus augintinį.

 

Kaip išvengti nušalimų?

Reikia pasirūpinti specialiais bateliais ir drabužiais. Pėdutes efektyviausiai saugo specialūs vaškai letenoms, įvairūs tepalai su bičių vašku ir apsauginiai balzamai. Jie saugo nuo sniego, ledo, stipraus šalčio, purvo ir nelygaus paviršiaus, turi raminamąjį, antiseptinį ir apsauginį poveikį.

Nemažai problemų sukelia druską ir ledą tirpdinantys chemikalai, kurie erzina šuns pėdutes. Jei neturite specializuotų batukų ar pėdučių vaško, grįžę namo kuo skubiau nuplaukite ir nusausinkite pėdutes.

Jei augintinis laikomas lauke, jo guolį ar būdą apšiltinkite ir apsaugokite nuo skersvėjų. Mityboje turėtų atsirasti šilto pašaro.

 

 

Veterinarijos gydytoja-farmacininkė Agnė Meškauskaitė

Veterinarijos vaistinė ,,Atlaveta”, P.Lukšio g. 70, Kaunas

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.