Smaller Default Larger

Ši cu (Shih Tzu)

Ši cu (Shih Tzu) veislės pavadinimo reikšmė – „liūto šuo“. Sąsajos su šiuo didingu žvėrimi kyla ne vien dėl išoriško panašumo. Ši cu buvo kulto šunys, laikomi šventais ir gretinami su mitologiniu budistų liūtu – senovės Tibeto ir Kinijos simboliu, reiškiančiu galią, valdžią, drąsą, šventumą, atnešančiu sėkmę ir laimę, saugančiu šeimos ramybę, gerovę ir tęstinumą. Ši cu – imperatoriškieji šunys, gyvenę kartu su valdovais ir buvę ištikimi jų kompanionai. Dėl mažųjų liūtų populiarumo Kinijos imperatorių rūmuose Ši cu vardas dažniausiai siejamas būtent su šia šalimi, tačiau veislės istorija, siekianti XVII amžių prasidėjusi Tibete – Ši cu išveisti Tibeto vienuolių. Dėl draudimų išvežti šuniukus, dėl to grėsusi netgi mirties bausmė, į Europą pirmieji Ši cu pateko tik XIX amžiaus pabaigoje.

 

Energingumas VIDUTINIŠKAS

Krūvio poreikis ŽEMAS

Žaismingumas LABAI ŽAISMINGAS

Prieraišumas LABAI PRIERAIŠUS

Elgesys su kitais šunimis DRAUGIŠKAS

Elgesys su kitais gyvūnais DRAUGIŠKAS

Elgesys su nepažįstamaisiais DRAUGIŠKAS

Dresavimas NESUDĖTINGAS

Sarginis šuo VIDUTINIŠKAS

Gebėjimas saugoti MENKAS

Priežiūra SUDĖTINGA

Atsparumas šalčiui ŽEMAS

Atsparumas karščiui ŽEMAS

 

Bendra charakteristika

Ši cu patiks svajojantiems apie nediduką augintinį. Suaugusių šios veislės šunų ūgis vidutiniškai siekia iki 27 cm, svoris – nuo 4,5 iki 8 kg. Po prašmatnia iš pažiūros smulkaus ir kompaktiško mažojo liūto kailio mantija slepiasi tvirtas, judrus kūnas. Ši cu judėjimas primenana plaukiantį burlaivį, šis šuo pasižymi puikia orientacija – regis, be jokių pastangų sklandžiai ir užtikrintai „vairuoja“ aplinkoje.

Ši cu būdinga šilta, miela veido išraiška, saldus plačių akių žvilgsnis spinduliuoja draugiškumą ir pasitikėjimą. Gana platus snukutis, puošiamas nuo nosytės skirtingomis kryptimis augančių plaukų, primena chrizantemą. Galvos plaukai rišami į kuokštelį, papuošiami kaspinu. Ilgas, dvisluoksnis, žemyn krintantis, įvairiausių spalvų (nuo A iki Z) ir be galo puošnus kailis. Puri uodega užriesta ant nugaros kaip puodelio ąselė. Aukštai pakelta galva, išdidi ir šiek tiek arogantiška laikysena. Visa tai pabrėžia išskirtinį šios veislės atstovų žavesį.

Ši cu charakteryje puikiai dera drąsa ir švelnumas. Šis šuo žavi savo ištikimybe ir kartu nepriklausomu charakteriu. Kiekvienas Ši cu yra ryški asmenybė. Šie šunys puikūs kompanionai, žaismingi, gyvybingi, labai gero būdo, nuolaidūs, sukalbami, smalsūs, protingi, geraširdžiai ir išdykę žaidimų draugai, puikiai sutariantys su vaikais. Šie šunys gali valandų valandas sėdėti šeimininko glėbyje, glaustytis, meilintis ir dalinti bučinius. Mėgsta atkreipti į save dėmesį, bent trumpam pabūti dėmesio centre. Ši cu labai svarbi šeimininkų draugija, tačiau jie yra pakankamai savarankiški šunys ir nepasižymi daugeliui nedidelių šunų būdingu įkyrumu, nėra triukšmingi, nevargina lojimu.

 

Priežiūra ir sveikata

Ši cu nebūtini kasdieniai pasivaikščiojimai. Smulki kompleksija leidžia šiems šunims puikiai šėlti tiek lauke, tiek patalpose. Patenkinti kasdienio fizinio krūvio poreikį Ši cu gali ir trumpuose pasivaikščiojimuose lauke, ir energingai žaisdami viduje. Kai kurie šeimininkai mažuosius liūtus išmoko savo reikalus atlikti viduje – visai kaip katinus. Ko nors  juos išmokyti apskritai nėra sudėtinga, jie labai imlūs, bet už tai visada nori būti pagiriami, paskatinami skanėstu. Švelniai pagirtas – aukštai iškels galvą, mėgaudamasis savo šaunumu.

Įprastai šios veislės šunys sunkiai toleruoja šaltį, karštį ar didelę drėgmę, todėl gyventi lauke jiems gana sudėtinga, tačiau, kai kurių veisėjų teigimu, pratinami šuniukai gali tapti pakankamai pakantūs temperatūrų pokyčiams.

Prabangus Ši cu kailis reikalauja nuolatinės priežiūros. Jo priežiūrą palengvina specialios priemonės, įrankiai. Labai reikalingas geras kondicionierius. Kailį šukuoti patartina kas antrą dieną. Prie to šuniukai turi būti pratinami nuo pat mažens, vėliau daugeliui šios procedūros netgi ima patikti ir teikia nemažai malonumo. Priežiūra priklauso nuo to, namams ar parodoms auginsite šuniuką. Parodinio šuns kailis turi būti ilgas, o naminio plaukas gali būti trumpinamas, jo ilgis – šeimininko skonio reikalas. Ši cu plauko struktūra panaši į žmogaus, nėra sezoninio plaukų slinkimo, todėl veislė puikiai tiks bijantiems alergijų. Tinkamai ir reguliariai prižiūrimas kailis didesnių rūpesčių nekelia ir leidžia džiaugtis ypatinga namų puošmena.

Ši cu – ilgaamžis šunelis (vidutiniškai išgyvena 11-14 metų, sulaukia ir 17), sugebantis džiaugtis gyvenimu ir net vyresniame amžiuje išlaikyti jaunatvišką žaismingumą. Įprastai didelių rūpesčių dėl šunų sveikatos šeimininkams nekyla – Ši cu guvūs ir sveiki augintiniai. Galimos inkstų, ausų, akių problemos, norint veisti privalomi akių ir kelių girnelių testai.

 

Parengta bendradarbiaujant su Animal Planet bei veislynais „Mažasis liūtas“ ir „Rasos perlai“

Veislynų nuotraukos

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.