Smaller Default Larger

Erkės pavojingos ir mūsų gyvūnams

morgueFile.comBabeziozė –  pirmuonių sukeliama liga, kuria serga daugelis naminių ir laukinių gyvūnų, o taip pat gali sirgti ir žmonės. Daugiausiai susirgimų būna pavasarį, kai po žiemos alkanos erkės puola šunis ir siurbia jų kraują. Vasarą sergamumas sumažėja, o rudenį vėl suaktyvėja. Babezioze gali sirgti įvairaus amžiaus šunys, bet imliausi yra jauni. Šuns lytis neturi jokios įtakos susirgimo dažnumui.

Suaugusi moteriškos lyties erkė gali platinti sukėlėją bet kurioje vystymosi stadijoje. Prisisiurbusi erkė apie savaitę maitinasi šuns krauju ir dažniausiai šeimininką palieka, kai liga pradeda vystytis. Babezijos į kraują patenka kartu su erkės seilėmis, apsistoja raudonuosiuose kraujo kūneliuose – eritrocituose ir  juose dauginasi. Besidaugindami pirmuonys eritrocitus infekuoja, maitinasi jų citoplazma bei juos suardo. Ligos sunkumas priklauso nuo babezijų rūšies, organizmo rezistentiškumo, gyvūno amžiaus, bei kada  pastebėta liga ir kada pradėtas gydymas.

Pagrindiniai požymiai. Temperatūra pakyla iki 41-42oC ir laikosi 2-3 dienas. Pirmieji ligos požymiai pasireiškia po 6-20 dienų nuo erkės įsisiurbimo. Pradžioje šuns gleivinės parausta, po kelių dienų dar šviesėja (irstant eritrocitams vystosi anemija), vėliau gali darytis melsvos ar gelsvos spalvos. Antrą - trečią dieną po pirmųjų ligos požymių pasikeičia šlapimo spalva – irstant eritrocitams iš jų į kraują patekęs hemoglobinas pašalinamas su šlapimu, todėl šlapimo spalva pasikeičia nuo oranžinės iki tamsiai rudos. Dalis hemoglobino suskaidoma į bilirubiną, kuris nudažo gleivines geltonai. Eritrocitų yrimo produktai paveikia kepenų ir inkstų veiklą, nuodija organizmą iš vidaus. Kadangi visiems organams deguonį „pristato” būtent eritrocituose esantis hemoglobinas, esant jo trūkumui organizmas iš lėto dūsta. Šunims, kurie turi širdies nepakankamumą ar serga inkstų, kepenų ligomis, paprastai liga vystosi gerokai greičiau nei suaugusiems sveikiems gyvūnams.

Šuo pasidaro vangus, karščiuoja, praranda apetitą, sunkiau kvėpuoja. Neretai nusilpsta užpakalinės galūnės, šuo svirduliuoja, sunkiai atsikelia.

Negydant liga gali tęstis ir kelias savaites, bet galutinė ligos baigtis ta pati – dauguma susirgusiųjų nugaišta.

Pasveikę šunys lieka parazito nešiotojais. Babeziozė taip pat gali būti perduodama kraujo perpylimo metu.

Diagnozavimas. Liga diagnozuojama iš klinikinių požymių bei atlikus kraujo tyrimą. Gali būti daromas bendras ir biocheminis kraujo, taip pat šlapimo tyrimas gyvūno organizmo būklei nustatyti. Kraujo tyrimui atlikti yra daromas kraujo tepinėlis iš periferinio kraujo, kuris imamas iš ausies galiuko arba nago. Kraujyje užkrėstų eritrocitų gali būti nuo 0,05 iki 10%.

Gydymas. Naudojami specifiniai pirmuonis veikiantys vaistai, dažniausiai pakanka juos suleisti 1 – 2 kartus. Profilaktiškai nuo galimų antrinių infekcijų rekomenduojami antibiotikai. Geri rezultatai pasiekiami atlikus kraujo perpylimą. Esant reikalui, sergantiems šunims skiriami kraujodarą skatinantys vaistai. Taip pat taikoma simptominė terapija, t.y. skysčių infuzijos (lašelinės), vitaminai. Sirgusių šunų organizme eritrocitų skaičius pradeda didėti tik po 3-4 savaičių ir atsistato po 2-3 mėnesių. Todėl jų darbinis krūvis turi būti atidžiai ribojamas 2-3 savaites.

Profilaktinės priemonės. Siekiant užkirsti kelią šunų užsikrėtimui babezioze, būtina imtis kruopščios apsaugos nuo kraujasiurbių erkių. Prieš vedant šunį į parkus, miškus ar pievas, būtina apdoroti akaricidiniais preparatais ar uždėti jais impregnuotą antkaklį.

Kraujasiurbių erkių dažnai pasitaiko ir miesto kiemuose, žolėje, krūmokšniuose, todėl vedant šunį į kiemą, jam taip pat būtina apsauga. Parvedus iš pasivaikščiojimo, reikia apžiūrėti šuns kailį ir, radus erkių, jas ištraukti bei sunaikinti, nes prisisiurbusios erkės užkratą perduoda po 2-3 dienų maitinimosi šuns krauju.

Preparatai nuo erkių turėtų būti naudojami kas mėnesį, jei tai lašinamieji vaistai. Jei pasirinkote antkaklį, tada reikėtų atsižvelgti, kiek laiko jis gali būti naudojamas.

Patarimas. Po kiekvieno pasivaikščiojimo apžiūrėkite savo gyvūnus Jei erkė visgi įsisiurbė, stenkitės kuo greičiau ją išimti (specialiu pincetu suimkite ties galvute ir, sukdami prieš laikrodžio rodyklę, traukite). Negalima pilti ant erkės aliejaus ar kitokių skysčių, nes tada ji išskiria daugiau seilių ir tikimybė užsikrėsti didėja. Erkės perneša ne tik babeziozės sukėlėjus, jos taip pat gali užkrėsti borelioze (Laimo liga) arba erlichioze, todėl geriau laiku panaudoti preparatą nuo erkių, nei po to gydyti sunkiai sergantį keturkojį draugą. Lietuvoje kol kas vakcinos nėra nuo šios ligos, todėl svarbiausia - prevencija.

 

Veterinarijos gydytoja-farmacininkė Agnė Meškauskaitė

Veterinarijos vaistinė „Atlaveta"

Juozapavičiaus pr. 82a

Kaunas

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.