Smaller Default Larger

Šypsena verta milijono

Plati šypsena, lygios eilės perlų baltumo dantų - apie tai svajoja kiekvienas. Neveltui sakoma, kad šypsena sukuria laimę namuose, geranorišką aplinką darbe ir yra slaptažodis draugams. Taigi dėl šypsenos verta pasistengti. Tačiau ne visiems gamta yra maloninga. Nusišypsoti trukdo... kreivi dantys. Kaip padėti dėl šio trūkumo vargstantiems žmonės, kalbamės su gydytoja ortodonte Jolita Pečiuliene.

 

Breketų paskirtis ir jų veikimo principas

Breketų sistema yra ortodontinis aparatas, ortodontinio gydymopriemonė. Šį aparatą sudaro ant dantų paviršių fiksuojami breketai (kabės) ir prie jų tvirtinami ortodontiniai lankai. Šios sistemos pagalba tiesinami dantys ir koreguojamas sąkandis.

Ortodontinis lankas, tvirtinamas prie kabių, optimalia jėga judina dantis į norimą vietą, sukeldamas kaule persitvarkymo procesus apie dantųšaknis, kur tuo metu vyksta alveolinio kaulo remodeliacija. Kartu su kabių sistema naudojant elastines gumas, fiksuotus funkcinius aparatus, gomurinius ir liežuvinius lankus, miniimplantus, koreguojama žandikaulių tarpusavio padėtis, sąkandis.

 

Tinkamiausias amžius pradėti nešioti kabes

Pasak ortodontės J. Pečiulienės, amžius, nuo kada tikslinga pradėti ortodontinį gydymą, parenkamas individualiai. Būtina atsižvelgti į esamą ortodontinę anomaliją bei veido augimo tipą. Geriausias laikas pradėti tokį gydymą yra ankstyva paauglystė, laikotarpis prieš pat augimo piko pradžią, tai yra 9-12 metų. Tačiau esant dantų ir žandikaulių anomalijoms, kurios trukdo normaliam žandikaulių vystymuisi ir dantų dygimui, patartinas ankstyvas ortodontinis gydymas.

Pavyzdžiui, ankstyvojo gydymo gali prireikti, kai yra papildomas dantis žandikaulyje, trukdantis dygti kitiems dantims, didelis dantų susigrūdimas, ypač susiaurėjęs viršutinis žandikaulis, dėl ėduonies komplikacijų anksti prarasti pieniniai dantys ir dėl to sumažejęs dantų lanko perimetras, kryžminis dantų santykis. Siekiant įvertinti ortodontinio gydymo poreikį bei amžių tokiam gydymui pradėti, pirmajai ortodonto konsultacijai vaikaiturėtų būti atvesti sulaukę 7-8 metų.

Ankstyvas ortodontinis gydymas dažniausiai atliekamas išimamais aparatais, kurie gali koreguoti augimo sutrikimus: plėsti viršutinį žandikaulį, keisti augimo kryptį, išlaikyti anksti prarastų pieninių dantų tarpus vėliau išdygsiantiems nuolatiniams dantims. Viršutinio žandikaulio plėtimas atliekamas išimamų ortodontinių plokštelių arba fiksuoto greitojo plėtimo sraigto aparato pagalba. Prarastų pieninių dantų tarpai išsaugomi, naudojant ortodontines kilpas, lankus, plokšteles. Dėl netolygaus augimo atsiradusi netaisyklinga žandikaulių tarpusavio padėtis koreguojama funkciniais aparatais, įtakojančiais veido raumenų darbą, - pasakoja gydytoja.

Ortodontinis gydymas kabių sistema pradedamas sudygus nuolatiniams dantims, arba dantų kaitos laikotarpio pabaigoje.

 

Kabes gali dėvėti ir suaugusieji

Prieš burnos protezavimo, implantacijos procedūras suaugusiems pacientams gali būti atliekamas mažesnės apimties (pagalbinis) ortodontinis gydymas, kurio tikslas yra pagerinti sąlygas dantų eilių rekonstrukcijai. Tokio gydymo metu gali tekti ištiesinti, pastumti tik kai kuriuos dantis, uždaryti ar atverti reikiamo dydžio tarpus dantų eilėse.

 

Iš kokių medžiagų gaminamos kabės?

Kabės būna pagamintos iš metalo bei danties spalvai artimesnių medžiagų: keramikos, plastiko, kompozitinės masės, safyrinio stiklo. Metalinės kabės ant danties paviršiaus labiau pastebimos, tačiau gydymas jų pagalba vyksta greičiau, yra pigesnis. Beligatūrinės kabės ypatingos tuo, kad lankas jose tvirtinamas specialaus užrakto pagalba, yra mažiau prispaudžiamas prie kabių, dėl to sumažeja trintis ir gydymas gali vykti greičiau. Šios kabės yra brangesnės ir tinka ne visais atvejais.

Keraminės, safyrinio stiklo kabės yra mažiau pastebimos, tačiau brangesnės,o dėl didesnės trinties sistemoje gydymas jomis trunka ilgiau, jos mažiau patvarios. Lūžusias kabes teks pakeisti naujomis. Tai didina gydymo išlaidas.

 

Nuimamos ir nenuimamos kabės. Kuo skiriasi?

Kaip sako J. Pečiulienė, ortodontinis gydymas atliekamas įvairų ortodontinių aparatų pagalba. Jie gali būti išimami ir fiksuoti.Išimami ortodontiniai aparatai - tai plokštelės viršutinio žandikaulio plėtimui, įvairių modifikacijų funkciniai aparatai, lūpų atitraukėjai, veido raumenų treniruokliai, išorinio tempimo aparatai (ūsai, veido kaukės).

Fiksuoti aparatai - tai breketų sistema, funkciniai aparatai, naudojami kartu su breketų sistema ar be jos, gomurio greito plėtimo aparatai. Gydant breketų sistema, gali prireikti miniimplantų, kurie padeda kontroliuoti dantų judėjimą.

 

Kiek laiko trunka dantų koregavimas kabėmis?

Ortodontinis gydymas apima dvi fazes: aktyvią, kurios metu tiesinami dantys ir koreguojamas sąkandis ir pasyvią retenciją, kuomet nuėmus ortodontinius aparatus, fiksuojami ar nešiojami išimami aparatai reteineriai, siekiant išlaikyti pasiektą ortodontinio gydymo rezultatą. Aktyvios gydymo fazės metu pacientas turi lankytis pas gydytoją vidutiniškai kas 48 savaites, gydymo trukmė priklauso nuo esamos patologijos, amžiaus, kuomet buvo pradėtas gydymas, gydymo apimties. Gydymas išimamais aparatais ir breketais vidutiniškai trunka pusantrų trejus metus, sako odontologė.  Koreguojant sąkandį, modifikuojant žandikaulių augimą, gydymas atliekamas etapais, gali prireikti kelių rūšių aparatų ir gydymas gali užtrukti ilgiau. Retencijos trukmė priklauso nuo ortodontinės anomalijos sudėtingumo.

 

Ar kabės gali pakenkti dantims?

Ypač kruopšti dantų priežiūra būtina fiksavus kabių sistemą ant dantų. Esant nepakankamai priežiūrai ant dantų besikaupiančios apnašos skatina emalio demineralizaciją, atsiranda balkšvos spalvos emalio paviršiaus pakitimai, vėliau tose vietose galimas gilesnis pakenkimas ėduonis. Nuolatinė burnos higienos stoka skatina ir dantenų uždegimą jos pabrinksta, kraujuoja. Bloga higiena blogina kabių laikomumą.

 

Kaip prižiūrėti tiesinamus dantis?

Ortodontė pabrėžia, kad atliekant ortodontinį gydymą, burnos priežiūra turi būti kruopštesnė, nes gera burnos higieninė būklė apsaugo dantis ir dantenas nuo pažeidimų ir sudaro palankias sąlygas sėkmingam ortodontiniam gydymui. Dėvint ortodontinius aparatus rekomenduojama valytis dantis po kiekvieno valgio, tai yra 34 kartus per dieną. Patartina naudoti dantų pastą su fluoru, esant dantenų uždegimo simptomams kraujavimą ir uždegimą mažinančias pastas. Rekomenduojama skalauti burną skalavimo skysčiais, turinčiais dezinfekcinį ir apnašų nuvalymą lengvinantį poveikį. Svarbu, kad pavartojus daug rūgščių turinčio maisto ir gėrimų, nepatartina tuoj pat valyti dantų šepeteliu, nes gali būti pažeistas dantų emalis. Rūgštinę terpę seilės neutralizuoja maždaug per valandą po valgio, arba reikia išsiskalauti burną sodos tirpalu (arbatinis šaukštelis sodos stiklinei vandens). Po kabių sistemos uždėjimo gali skaudėti dantis, bus sunkiau atkąsti ir kramtyti, todėl patartina vartoti minkštesnį maistą. Skausmas pamažu praeina per pirmąją savaitę. Siekiant palengvinti diskomfortą, patartina kuo dažniau praskalauti burną šiltu vandeniu. Dėl šilumos paspartėja persitvarkymo procesai alveoliniame kaule, sumažeja tempimo jausmas. Viso gydymo metu negalima kramtyti kieto maisto: kietų saldainių, šokolado, riešutų, morkų, obuolių, kriaušių, keptos duonos ir panašiai. Kietą maistą prieš valgį būtina supjaustyti gabaliukias, susmulkinti. Negalima kramtyti kramtomosios gumos, vienu metu vartoti karšto ir šalto maisto.

 

Kas lemia gydymo sėkmę?

Kaip sako J. Pečiulienė, ortodontinio gydymo sėkmė priklauso nuo esamos ordodontinės anomalijos sudėtingumo, veido augimo tipo, paciento amžiaus, bendradarbiavimo su ortodontu. Būtina reguliariai lankytis pas gydytoją, laikytis jo nurodymų, gerai prižiūrėti dantis, juos valyti. Pabaigus aktyvų ortodontinį gydymąbūtina sistemingai dėvėti reteinerį dantų ištiesinimą išlaikantį aparatą.

 

Parengė Aušrinė Baronaitė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.