Smaller Default Larger

Kaip surasti idealią auklę?

Ne visi tėvai savo mažosiomis atžalėlėmis gali rūpintis visą dieną, todėl tenka kibti į auklės paieškas. Norėdami vaikui tik geriausio, bando rasti idealią auklę, kuri pateisintų jų lūkesčius. Tačiau rasti patikimą ir vaikučius mylintį žmogų nėra lengvas uždavinys. Taigi, ką turėtume žinoti ir ką turėtume daryti, kad rastume tą tobulą „Merę Popins“?

 

Kas yra ideali auklė?

Kol tėvų nėra, auklės darbas yra juos pavaduoti: ji privalo vaikučiu rūpintis, žaisti su juo, mokyti pažinti pasaulį ir svarbiausia – jį mylėti. Tad ką reiškia „ideali auklė“? Kokia ji turi būti? Savo nuomonėmis sutiko pasidalyti keletas mamyčių. Milda, turinti metukų dukrytę, sako, kad ieškodama idealios auklės, atsižvelgia į kandidatės bendravimo manieras bei išsilavinimą. Tokia auklė privalo turėti patirties. Taip pat ji mano, kad svarbiausias dalykas, kaip ji elgiasi su vaikeliu. Jeigu auklė nuoširdžiai myli vaikus, o vaikui taip pat patinka su ja būti, tuomet ją galima pavadinti idealia. „Manau, kad idealių auklių nebūna. Geriausią variantą rasti galima, tačiau jokia auklė tėvų tikrai neatstos. Labai svarbu, kad auklė būtų patikima, gal net kokia nors pažįstama. Man nėra svarbus amžius, svarbiausia, kad ji užsiimtų su vaikučiu. Patikimai ir vaikams atsidavusiai auklei sutikčiau mokėti ir didesnę algą“, – sako dviejų mergaičių (5 ir 2 metukų amžiaus) mama Rita. Na, o Asta, net pusės metukų neturinčio berniuko mama, mano, kad ideali auklė turi būti patikima ir mylinti vaikus, nes jie labai jaučia, ar yra mylimi, ar ne. Jos manymu, auklės amžius nėra svarbiausias kriterijus: jei vyresnė, nebūtinai reiškia, kad geresnė.  Na, o Kotryna, turinti metukų berniuką, mano, kad idealia gali būti tik kvalifikuota auklė, nes ji mokės ugdyti vaiką. Tą padaryti gali tik žmogus su specialiu išsilavinimu.

 

Kur ieškoti auklės?

Paieškos būdų yra įvairių: vienas iš jų – auklių agentūros, kurios yra populiarios ne tik užsienyje, bet jau ir Lietuvoje. Žinoma, ieškoti galima ir savarankiškai, dedant skelbimus į internetą ar laikraštį, arba patiems ten ieškant skelbimų. Na, o jeigu esate nepatiklūs, turbūt geriausias variantas bus ieškoti per pažįstamus, draugus, kurie pasiūlys, jų manymu, patį geriausią variantą. Taigi, kurį paieškos būdą geriausia pasirinkti?

Turbūt lengviausia ieškoti auklės yra per auklių agentūrą, nes ten dirbantys specialistai padės surasti tokią auklę, kokios norime, o ir laiko sutaupysime. Čia tėvams pateikiama anketa, kurią rekomenduotina užpildyti kiek įmanoma išsamiau, kad agentūros darbuotojai galėtų greičiau rasti žmogų, kuris atitiks visus pateiktus reikalavimus.

Agentūros naudojasi specialiomis metodikomis, kurios padeda rasti tinkamiausias kandidates. Tai yra įvairiausi testai, kuriais naudojantis nustatoma kandidačių emocinė bei psichinė būklė, taip pat tiriami kiti svarbūs dalykai. Žinoma, viską lemia pinigai. Lietuvos auklių agentūrose mokestis yra mažesnis nei užsienyje – apie 300 – 600 litų (priklauso, į kokią agentūrą kreipiamasi). Dažniausiai tenka iš pradžių sumokėti tam tikrą užstatą, o jeigu pasirenkama viena iš auklių agentūros siūlomų kandidačių, reikia sumokėti ir likusią sumą.

Jeigu nepasitikime auklių agentūromis arba tiesiog nenorime švaistyti joms pinigų, dėkime skelbimus arba jų ieškokime internete (įvairiuose forumuose, skelbimų puslapiuose) ar spaudoje. Nepamirškime, kad bendravimas forumuose neretai sukelia tokį įspūdį lyg tas žmogus būtų seniai pažįstamas. Tačiau neapsirikime: svarbu susitikti „akis į akį“, kad galėtumėt kuo daugiau pabendrauti su kandidate, kad įsitikintumet, ar ji tinkama. Tokie dalykai, kaip „akių lakstymas“,  išsisukinėjimas nuo užduoto klausimo atsakymo parodo, kad ji bus ne tas variantas, kurio ieškome. Taip pat nedarykime klaidos pasirinkdami geriausiai atrodančią bei įspūdingai save pateikiančią auklę. Žinoma, svarbiausia dedant skelbimą paminėti rajoną, kuriame gyvename, vaiko amžių, nuo kurios iki kurios valandos reiks dirbti bei darbo užmokestį.

 

Kad pasirinkimas būtų geras...

Skelbime ar agentūroje nurodytus reikalavimus auklėms būtina peržvelgti dar kartą, kad įsitikintume, ar tikrai viską parašėme, kas svarbu vaikui ir mums. Jeigu yra svarbus auklės amžius, nepamirškime jo paminėti. Deja, bet Lietuvoje lietuvių auklių liko mažai, todėl svarbu nurodyti ir kalbą, kuria bendrausime. Jeigu vaikas alergiškas kam nors, paminėkime tam tikrus reikalavimus. Su kandidatėmis susitikti galima įvairiose vietose: kavinėje, parke, namuose ar kitoje norimoje vietoje. Jeigu susitikimas įvyks namuose, iškart galėsime pamatyti, kaip auklė čia jaučiasi, kokia vaiko reakcija pamačius ją, ar kandidatė gali bendrauti ne tik su vaikučiu, bet ir su namiškiais.

Kalbant su kandidate patartina paklausti ar nevartoja kokių vaistų. Jeigu atsakymas teigiamas, paklauskime apie jų šalutinį poveikį. Svarbu žinoti, ar kandidatė turi kokių nors alergijų, ar jos galėtų kaip nors paveikti vaiko priežiūrą. Taip pat galima atsargai paklausti ar kandidatės santuoka, draugystė netrukdytų prižiūrėti vaiko, ar, esant reikalui, galėtų dirbti ir viršvalandžius. Paklauskime kodėl nusprendė dirbti aukle, ar jai tas darbas patinka. Paprašykime išvardinti bent šešias veiklas, kuriomis per dieną kandidatė užimtų vaiką. Tiesiog būtina pasiteirauti ką ji darytų, jeigu vaikas staiga susirgtų, taip pat, ar moka sugirdyti vaistus, nuraminti verkiantį kūdikį. Užduokime klausimą ir apie pliaukštelėjimą per užpakaliuką, ką apie tai mano kandidatė ir kokius disciplinos būdus ji naudoja. Pravartu žinoti ir tokius dalykus kaip: ar ji turi pasą, vairuotojo pažymėjimą, ką ji mano apie kvietimą važiuoti į kaimą ar kur nors atostogauti. Šių klausimų pagalba suprasime ar kandidatė yra toji išsvajota „ideali auklė“.

Na, o jeigu auklę susiradome pažįstamų ar draugų pagalba, nepulkime iškart jos samdyti. Geriau sužinoti kuo daugiau informacijos apie ją, nes pageidavimai gali skirtis nuo tos šeimos, kurioje ji dirbo seniau.

O gal nereikia auklės visai darbo dienai? Tuomet puiki proga jos paieškoti pažįstamųjų tarpe. Jeigu kas nors turi paauglę dukrą, ji turbūt sutiks per dieną keletą valandų padirbti. Tokio amžiaus panelėms maži vaikučiai yra įdomūs, todėl su jais žaidžia, eina į kiemą ar į parką pasivaikščioti. Jos turi daug energijos, todėl mažyliui tikrai patiks būti su tokia žvalia aukle. Žinoma, jeigu atrodo, kad paauglei nepatikima palikti vaiką, tuomet ieškokime vyresnio amžiaus moters, kuri turi patirties, kantrybės bei moka rūpintis mažais vaikais.

 

Psichologiniai auklių tipai

Auklės yra skirstomos į tam tikrus psichologinius tipus. Tad renkantis auklę, reikėtų į tai atsižvelgti. Kokie tie tipai?

Tyrinėtoja. Ji dažniausiai būna liekna, tačiau, sulaukusi vyresnio amžiaus, gali tapti stamboka. Auklės „tyrinėtojos“ veido bruožai aštresni, bet ji nėra valdinga. Su vaiku sveikinasi lyg su kolega, o pokalbio dėl darbo metu smulkiai pasakoja, ką moka daryti. Tokia auklė yra kultūringa bei tvarkinga.

Komunikuotoja. Tik įėjusi į namus šypsosi ir dairosi, norėdama pamatyti vaikutį. Ji iškart puola prie jo, ima sveikintis ir dažniausiai atneša kokį žaislą ar saldainį. „Komunikuotoja“ mėgsta pasakoti apie buvusius auklėtinius, tą daro garsiai ir gestikuliuodama. Jos veido bruožai ir figūra dažniausiai būna apvalūs.

Humanitarė. Pokalbio metu dėl darbo ji gali atrodyti nesusikaupusi, o dokumentai sudėti netvarkingai. Ji būtinai segės kokį nors papuošalą. Nenustebkime, jeigu ji vaikui užduos kokį keistą klausimą. Tokia auklė tikrai daug papasakos apie savo kūrybinius užsiėmimus.

Praktikė. Tokia auklė yra pasitikinti savimi, ramaus žvilgsnio. Tik prasidėjus pokalbiui iškart išsiklausinės apie savo pareigas, išsiaiškins kur ir kas yra sudėliota namuose. Jeigu jai kyla klausimų, jie skamba kaip iš vadovėlio. Ją domina kokių taisyklių vaikas privalės laikytis, koks turi būti jo rėžimas ir kiti panašūs dalykai. „Praktikė“ tikrai iškels savo sąlygas ir pareikš savo nuomonę apie tai,  kokią įtaką rėžimas daro vaiko auklėjimui.

Idealu bus tuomet, kada auklė bus tokio paties psichologinio tipo kaip vaikutis. Tokiu atveju abipusis ryšys dažniausiai atsiranda pirmomis pažinties akimirkomis. Jeigu vaikas jau gali priimti sprendimą pats, tuomet lemiamą žodį turi tarti jis. Bet kad ir kaip bebūtų gerai, auklė niekada neatstos tėvų savo jausmingumu, o jos sekamos pasakos nebus tokios įdomios kaip tėvelių.

 

Parengė Justė Šovinytė

 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.