Smaller Default Larger

Gėlės vaiko kambaryje

Kambarinės gėlės yra vienas iš namų puošybos elementų. Tačiau jos ne tik puošia namus, bet ir pasižymi kitomis savybėmis: sugeria kenksmingas medžiagas, drėkina orą, ramina mūsų nervus, suteikia trūkstamos energijos. Bet ar visi augalai turi tik gerųjų savybių? Ar bet kokią gėlę galime auginti mūsų mažylių kambariuose? Esant netinkamoms gyvenimo sąlygoms, vaikas gali susirgti įvairiomis ligomis, kyla grėsmė išsivystyti alergijoms ir kitiems sutrikimams. Tą lemia ir augalai. Kambarinių augalų yra įvairiausių rūšių, todėl reikėtų žinoti, kuriuos tinka laikyti vaiko kambaryje, o kurių – ne.

 

Gėlės, kurios gali pakenkti vaiko sveikatai                      

Pirmiausiai pakalbėkime apie tokius kambarinius augalus, kurie gali būti kenksmingi. Vieni augalai gali sukelti alergiją, kai kurie būna nuodingi, o yra ir tokių, kurie gali sužaloti savo spygliais, dygliais ar aštriais lapų kraštais. Tad ką reikėtų žinoti apie augalus, kad mūsų judrūs ir smalsūs vaikučiai būtų saugūs?

Yra žmonių, auginančių karpažoles. Vertėtų žinoti, kad vaikų kambaryje negalima šio augalo laikyti todėl, kad visos jį sudarančios dalys yra nuodingos. Karpažolės išskiria panašias į pieną sultis, kurios, patekusios ant odos ar gleivinės, gali nudeginti. Taip yra todėl, kad tose sultyse yra medžiagų, kurios dirgina odą. Be to šis augalas turi spyglius, tad vaikas gali susižeisti.

O gal namuose turite dekoratyvinį augalą filodendrą ar difenbachiją? Tuomet atsargiai! Šių augalų lapai ir sulys taip pat yra nuodingi –  dirgina burnos ertmę bei trikdo kvėpavimą.

Tie, kurie mėgsta auginti fikusus, to neturėtų daryti vaiko kambaryje. Smalsus vaikas, radęs nukritusį fikuso lapą, tikrai jo paragaus ar bent lyžtels jo sulčių. Nuodai, patekę į mažylio gerklytę, ją sudirgina, o vaikas ima dusti. Taip pat patartina prie vaikų šio augalo nepersodinėti ar nekarpyti, nes iš augalo „žaizdų“ tekančios ir garuojančios sultys gali sukelti alergiją.

Medžiagų, kurios dirgina odą ir gleivinę, taip pat turi ir kalijos, klivijos, krotonai, monsteros, anturiai bei pachipodiumai.

Paparčių mylėtojams derėtų žinoti, kad jie sunokina sporas, kurios skraido po kambarį ir gali sukelti alergiją.

O ar žinojote, kad gėlės dracena ir sansevjera turi saponinų (natūralių augalų antrinių metabolitų), kurie yra labai nuodingi? Mokslininkai taip pat spėja, kad šie augalai gali turėti ir kitų nuodingų medžiagų, kurios dar nėra ištirtos.

Oleandras – gražus augalas, kuris pražysta rožiniais arba baltais žiedais. Tačiau jo sultys taip pat nuodingos, todėl patartina šio augalo neliesti. Na, o jeigu taip atsitiko, kuo greičiau nuplaukime muilu tą vietą, kuria prisilietėme prie augalo. Ypatingai saugokime akis, kad nepakliūtų nuodų.

 

Nepavojingosios gėlės

Ne visos gėlės yra nuodingos. Kai kurios valo kambario orą, o kitos turi ir gydomųjų savybių.

Yra augalų, išskiriančių tam tikrų lakių junginių – fitoncidų. Šie junginiai naikina parazitinius mikroorganizmus, grybelius, nes turi antibakterinių medžiagų. Vieni iš augalų, pasižyminčių šia savybe, yra lauro medelis ar alijošius.

Taip pat yra augalų, kurie kelia kambaryje esančio žmogaus organizmo tonusą, ramina, nuima įtampą, ar net mažina stresą. Pavyzdžiui, mokslininkai mano, kad ciklameno gėlė aktyvina smegenų veiklą, išskirdama eterinį aliejų.

Kambarinės gėlės dar ir mažina triukšmą, surenka dulkes, toksinus bei sunkiuosius metalus. Šia savybe pasižymi kambarinės chrizantemos.

Vaiko kambaryje reikėtų laikyti atsparius bei daug dėmesio nereikalaujančius augalus. Gėlės turėtų būti padėtos ten, kur netrukdys vaikams lakstyti po kambarį ir nekels pavojaus susižeisti. Geriausia, kad tai būtų nedygliuoti ir nenuodingi augalai. Gėlės gerai veikia energetiką, todėl patartina nors vieną laikyti vaiko kambaryje. Puiku, kai gėlės lapai yra nukreipti ne žemyn, o į viršų. Sakoma, kad stebėdamas, kaip augalas auga, greičiau auga ir pats vaikas.

Vaiko kambaryje geriausiai būtų laikyti kalankes, marantas, peperomijas, plėjas, našlaitines sanpaulijas, storalapius, zebrinas, baziliką, spatifilą bei plokščiastiebę gyvatbarzdę.

 

Taigi, kokius augalus tėveliai augins vaiko kambaryje, pasirinks patys pagal savo skonį. Tačiau, rinkdamiesi gėles, nepamirškime svarbiausių dalykų: vaiko kambaryje jos turi būti ne nuodingos, nes mažyliui tikrai kils noras paliesti gėles ar net jų paragauti. Jos taip pat privalo būti neaštrios, kaip, pavyzdžiui, kaktusas. Vaikas gali netyčia rimtai susižeisti. Na ir dar viena svarbiausių savybių – nelepūs augalai. Vaikas, norėdamas tyrinėti gėlę ar ant jos užmesdamas kokį žaislą, gali sužaloti ir patį augalą. Tad augalus, kuriuos auginsime vaiko kambaryje, rinkimės atsargiai.

 

Parengė Justė Šovinytė 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.