Smaller Default Larger

Kaip taupo mamos?

Mamos žino: vienas iš didžiausių stresų, sujudinančių jų stabilią kasdienybę – metų laikų kaita. Sezoniškumas viengungiui – vienas malonumas. Keisti garderobą? Kodėl gi ne? Porą daiktų į spintą, keletas – iš jos. Tačiau šeimoje, kurioje ne vienas ir ne du vaikai, pakeisti visą drabužių ir avalynės asortimentą – Sizifo darbas. Išaugti, per dideli, skolinti, paveldėti, pirkti naujus? Kaip šiuos klausimus išspręsti vienu ypu?

 

Amerikos idėja Lietuvai

,,Išeitis yra”, - šypteli trijų vaikų mama Jurga Barbora Jauniškienė. Šias ir panašias problemas (tokias, kaip pilni namai nebenaudojamų žaislų) ėmėsi spręsti ,,Mamų mugė”. Tai iš viešnagės po JAV Jurgos parsivežta idėja, kuri,,prigijo” Lietuvoje. J. B. Jauniškienė drauge su pussesere Rūta Elkimavičiūte balandžio mėnesį Vilniuje organizuoja jau antrąją, pavasario ir vasaros sezono vaikiškų prekių ir nėščiųjų aksesuarų mugę.

Kaip ir pirmoje, sėkmingai startavusioje rudens – žiemos sezono mugėje, kuri vyko ,,Ogmios miesto” teritorijoje, šį kartą mamos bus raginamos sunešti savo atžalų nebenaudojamus daiktus, kuriuos už simbolinę kainą galės įsigyti mugės lankytojai. Tokiu būdu dešimtys tūkstančių vaikiškų daiktų neišmetami, o įgyja naują gyvenimą kitose šeimose. Šie du – ekologinis ir ekonominis - aspektai svarbūs tiems, kas galvoja apie planetos ir savo šeimos ateitį.

Kitas mugės privalumas, jog pačioms parduodančioms mamoms prekybos procese dalyvauti nereikia. ,,Jos gali rinktis ką veikti tuo metu - leisti laiką šeimoje ar paskirti apsipirkimui mugėje, - pasakoja Jurga Barbora. - O štai norinčios prisidėti prie mugės organizavimo tampa savanorėmis. Daugeliui iš jų šis tikslas atrodo kilnus, be to, jos gauna privilegiją pirmosios apsipirkti mugėje.”

Pačios augindamos vaikus, Jurga Barbora ir Rūta mano, kad kitoms mamoms geros būklės naudotų sezoninių vaikiškų prekių asortimentas už žemiausias kainas turėtų labai praversti.

Ateinantį rudenį šią idėja planuojama įgyvendinti ir Kaune bei Klaipėdoje.

 

Virtualaus turgelio šurmulys

Internetas taip pat tapo nepamainomu būsimų ir esamų mamyčių pagalbininku. Vis daugiau tėvų būsimo vaikelio kraitelį užsisako internetu, o kai gimsta mažylis, darosi dar sunkiau apsipirkti įprastose parduotuvėse. Tad internetas pasitarnauja kaip naujas pirkimo būdas.

Prieš mažiau nei pusmetį startavęs internetinis ,,išaugtų" vaikiškų daiktų turgelis musumazyliai.lt - tai vienas iš projektų, skirtų taupyti tėvelių laiką. Čia mamytės gali siūlyti savo mažylių ,,išaugtus" daiktus: vežimėlius, žaislus, drabužėlius ir viską, kas susiję su mažyliais bei motinyste. Mamytės čia mainosi, parduoda, dovanoja nebereikalingus daiktus, kurių jau neprireiks. Šiame virtualiame turgelyje jais mainosi jau daugiau nei 21 tūkst. mamyčių.

Milda Mitkutė, musumazyliai.lt sumanytoja, pasakoja, kad tokį projekto populiarumą paaiškina labai daug priežasčių. ,,Pirmiausia, visos žinome, kaip brangu pirkti naujus daiktus. Tuo labiau, kad jie išaugami labai greitai. Be to, mažylio kraitelis užima tikrai nemažai vietos,“ - apie kiekvienos iš mūsų rūpesčius pasakoja Milda.  ,,Naujų šeimininkų" suradimas nebereikalingiems mažylio daiktams ne tik ištuština spintas, papildo kišenę, bet ir prisideda prie prasmingesnio vartojimo idėjos. Pirkdamos, mainydamos nebenaudojamus daiktus, mamos prisideda prie gamtos tausojimo, mažina naujų daiktų poreikį.  Be to, gimus vaikeliui, apribojamas mamos mobilumas: su vežimėliu ne visur patogu įvažiuoti, reikia derintis prie mažylio ,,dienotvarkės", tad galimybė apsipirkti neišeinant iš namų darosi kaip niekad svarbi.

Vyrauja mitas, kad motinystė - tai atostogos, todėl mamos gali bet kada susitvarkyti savo reikalus. Tai ne visai tiesa, netgi atvirkščiai. ,,Interneto teikiama galimybė apsipirkti 24 valandas per parą taip pat gelbsti niekur nesuspėjančią ir laiką taupančią mamytę. Taigi, priežasčių, kodėl tokios svetainės kaip musumazyliai.lt per tokį trumpą laiką sutraukė tiek daug mamų, yra labai daug", - tvirtina M. Mitkutė.

 

PIRMOSIOS ,,MAMŲ MUGĖS” LANKYTOJŲ ATSILIEPIMAI:

Jūratė B. ,,Esu daugiavaikė mama ir neturiu laiko nei fotografuoti rūbelių, nei atsakinėti į skambučius, nei pati dalyvauti turgeliuose bei prekiauti. Man taip pat sunku rinktis daiktą nepačiupinėjus. Kai sudalyvavau Mamų mugėje, supratau, kad paskyrus vieną dieną visų daiktų sutvarkymui ir įkainavimui atlaisvinau namus vienu ypu. Tuo pačiu pasiruošiau ir sekančiam sezonui už tikrai neįtikėtinai žemas kainas. Negalėjau patikėti, kad per kelias mugės dienas buvo parduota net 90 proc. visų mano pristatytų daiktų. Likusius neparduotus daiktus kaip visada paskyriau labdarai, tačiau šį kartą savo vaikams naujam sezonui turėjau papildomų pinigų.”

 

Vida K. ,,Nors turiu tik vieną vaikutį, jo apranga, žaislai ir priežiūra reikalauja daug laiko ir, žinoma, lėšų. Laikausi nuomonės, jog geriau turėti vieną kokybišką daiktą nei visą krūvą prastų. Deja, įpirkti kokybišką ne visada pajėgiu, tuomet griebiuosi gudrybės - perku kokybišką, bet jau kažkieno mylėtą ir saugotą. Ir neapsirinku. Tie daiktai visuomet ilgaamžiai, prižiūrėti ir labai ilgai neprarandantys savo vertės. Štai prieš kelias dienas savo trimečiui sakau:,,Parduosim šituos tavo žaisliukus, kad galėtume nupirkti tau traukinuką." Mažylis ištisą dieną klausinėjo "Kada parduosim? Kada pirksim?" Apie tai, jog Mamų mugės teks palaukti, jam paaiškinti sunkiau. Todėl žaislus paslėpiau ir ištraukiau traukinuką, kurį laikiau ,,ekstra" atvejui, beje, pirktą musumazyliai.lt internetinėje erdvėje. Kiek buvo džiaugsmo! O dėžė su senaisiais žaislais kantriai lauks mugės, kurios metu žaisliukus atras kiti vaikučiai.”

 

Dalia A. ,,Dėvėtų rūbelių parduotuvėse man nesiseka - beveik niekad nieko tinkamo nerandu, be to, tas kvapas... Daug mieliau dalyvauti ,,mainų programoj" - kažkam atiteks mūsų, o mes atrasim kitos šeimos daiktelius. Taip tiesiog jaukiau ir paprasčiau. Be to, gera jausti, kad mūsų daiktų kažkam nuoširdžiai reikia, jie suteikia tiek daug džiaugsmingų emocijų ir perkančioms mamoms, ir įsikibusiems į naują žaisliuką vaikams.“

 

Parengė Ligita Šoliūnienė

 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.