Smaller Default Larger

Žaislai, ugdantys vaikų mąstymą

Ar atsimenate Ernsto Teodoro Amadėjaus Hofmano pasaką „Spragtukas ir pelių karalius“? Pasakos pagrindinei herojei - Marijai krikšto tėvelis sukonstruoja pilį, daugybę įvairiausių žaislinių figūrėlių, o svarbiausia, medinę lėlę – Spragtuką. Visi krikštatėvio sukurti žaislai pažadina mergaitės vaizduotę, todėl Marija su Spragtuku leidžiasi į nuotykius po nepaprastą fantazijos pasaulį, kur lėlės tampa princais, karaliais ar blogosiomis pelėmis.

Pasaka suaugusiesiems kelia daugybę klausimų: Ar reikėtų kreipti dėmesį į vaikų žaislus? Ar tikrai žaislai gali pažadinti vaiko fantaziją? Su kuo žaidžia mūsų mažieji?

Medinių žaislų parduotuvės „Spragtukas“ mažmeninės prekybos vadovė Diana Keršienė  teigia, kad žaislai turėtų būti tik jų vaizduotės priežastis, o ne rezultatas. Šiais laikais „tobuli“ žaislai, kurie turi daugybę šviesos, judesio ir garso efektų nelavina vaiko mąstymo ir kūrybinių galių. Vaikams nebereikia nieko įsivaizduoti, nes už juos viską padaro žaislai. Todėl tėveliai savo mažyliams turėtų rinkti tokius žaislus, kurie ne tik teiktų džiaugsmą, bet ugdytų ir skatintų vaikų mąstymą.

 

Triukšmingi žaislai

Diana sako, kad į vaikų žaislus nereikėtų žiūrėti atsainiai. Tėveliai turėtų atidžiai rinkti ir pirkti žaislus savo atžaloms. „Juk žiūrime, kokiais rūbais rengtis, ką valgyti, todėl turėtume žiūrėti ir su kokiais žaislais žaidžia mūsų mažyliai“, - tikina pašnekovė. Plastikiniai, elektroniniai žaislai, kurie turi daugybę garso ir vaizdo funkcijų dažnai iškreipia vaiko tikrovės ir pojūčių suvokimą. Netinkamai parinktas žaislas jūsų mažyliui gali ir pakenkti. Anot specialistų,  vaikų klausa iki metukų yra itin jautri, todėl per garsiai rėkiantis ar cypiantis žaislas gali pažeisti vaikų klausą. „Nežinodami tėveliai gali net sugadinti vaiko klausą su itin garsiais žaislais. Vaikui tikrai nereikia, kad žaislas skleistų garsų ir skardų garsą. Jeigu renkatės žaislą triukšmingame prekybos centre ir jo skleidžiamo garso jūs beveik negirdite, reiškia, namuose žaislas skleis normalų garsą, kurio jūsų mažyliui tikrai užteks“, - tikina vadovė.

Sunku įsivaizduoti, tačiau mediniai žaislai taip pat gali skambėti. Šiuo metu itin populiarus medinis žaislas – muzikinis šulinys. Tokį žaislą būtų galima pavadinti muzikos instrumentu, kuris skleidžia itin malonų skambesį. Su medine lazdele braukiant per šulinio sieneles pasigirsta švelni melodija. Toks žaislas ne tik lavina vaiko klausą, bet tinka ir kaip pagalbinė priemonė sekant pasakas. Švelnūs garsai gali nuraminti jūsų mažylį ir pažadinti jo vaizduotę.

 

Kiekvienas medinis žaislas turi savo misiją

Psichologai teigia, kad mediniai žaislai vaikui teikia daugiau naudos nei plastikiniai. Vaikas, žaidžiantis su mediniais žaisliukais, kurie neturi jokių garso efektų, gali sugalvoti daugybę istorijų, veiksmų ir garsų, kuriuos galėtų skleisti medinukas. Taip jūsų mažylis lavina savo socialinę, emocinę, kalbos raidą, ugdo kūrybiškumą ir vaizduotę. Daugybė medinių žaislų ugdo smulkiąją vaiko retoriką, padeda atskirti spalvas, skaičiuoti, rūšiuoti, ugdyti matematinius gebėjimus, kalbos ir emocinę raidą, erdvės suvokimą. Pavyzdžiui, paprastas pagaliukas prie kurio pririštas žiedelis, kurį reikia pagauti su tuo pačiu pagaliuku, lavina vaiko koordinaciją ir reakciją. Žaislas – dėlionė, kuri susideda iš kelių detalių ant kurių eilės tvarka pažymėti skaičiai, ugdo vaiko smulkiąją motoriką, atmintį bei gebėjimą rasti tinkamą sprendimą.

Diana Keršienė teigia, kad kiekvienam vaikui reikia skirtingų žaislų, todėl parduotuvėje „Spragtukas“ stengiamasi geriau pažinti savo klientus: „Mes visada klausiam tėvelių, kokio charakterio ir būdo yra jų vaikas. Yra susidariusi klaidinga nuomonė, kad judriam vaikui reikia tokio žaislo, kuris skatintų dar labiau judėti. Jeigu vaikas yra labai judrus, jam reikėtų išrinkti tokį žaislą, kuris jį sudomintų ir galėtų labiau prikaustyti dėmesį. Pavyzdžiui, jeigu berniukui labai patinka žaisti su mašinom, galima nupirkti dėlionę su automobilių atvaizdu ar forma.Vaikas turėtų išmokti koncentruoti dėmesį, nes kai pradės eiti į mokyklą negalės pasakyti, kad aš nenoriu mokytis tam tikrų pamokų, nes man jos nepatinka, arba neiti į mokyklą nes nėra nuotaikos“. Todėl tinkamai parinkti žaislai gali būti puikūs jūsų mažylių mokytojai.

 

Žaiskime kartu su savo vaikais!

Dažnai tėveliai sako, kad neturi laiko žaisti su savo vaikais, todėl parduotuvėse ieško tokių žaislų, su kuriais jų atžalos galėtų žaisti savarankiškai. Būtent todėl vaikai netobulėja ir žaidžia vis su tais pačiais elementariais žaislais, nes sudėtingesnių žaidimų mažyliai neįveikia. Nepamirškime, kad žaidimas yra vaikų darbas, kuris padeda lavinti sensorinius bei intelektualinius vaikų gebėjimus, fizinius įgūdžius. Todėl tėveliai turėtų dalyvauti vaikų darbe, ugdyti, paaiškinti tam tikras žaislų funkcijas. „Mums, suaugusiesiems, atrodo, kad nupirkus vaikui žaislą, nieko nereikia aiškinti, nes žaidimas atrodo visiškai nesudėtingas. Atsiminkime, kad mums gal ir aišku, nes mes suaugę, bet vaikas to žaidimo gali ir nesuprasti, todėl reikia paaiškinti, kartu su juo žaisti. Pavyzdžiui, su paprasta piramide, ant kurios stovo reikia užmauti medinius žiedus vaikas gali pradėti žaisti ir 10-ties mėnesių, jeigu tėveliai žais kartu su savo atžala, parodys kaip reikia žaisti. Jeigu vaikui reikės žaisti savarankiškai, piramidė gali sudominti tik dviejų metų vaiką“, - sako medinių žaislų parduotuvės „Spragtukas“ mažmeninės prekybos vadovė. Kuo anksčiau tėveliai pradės žaisti su savo mažyliais, tuo greičiau vaikai pradės žaisti su sudėtingesniais žaislais.

 

Montesoriškas auklėjimas

Montessori auklėjimas pagrįstas moksliniu vaiko vystymosi stebėjimu ir reguliuojančiais vaiko kūno, protinio ir dvasinio vystymosi dėsniais.  Tuos dėsnius nustatė dr.  Maria Montessori (1870-1952) žymi Italijos gydytoja, pedagogė, mokslininkė, socialinio gyvenimo reformatorė.  Montessori filosofijos esmė – į vaiką žiūrėti kaip į pilnavertį žmogų, todėl dirbančiam tokiame darželyje pedagogui tenka visai kitoks vaidmuo, nei pedagogui, dirbančiam įprastoje ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Montesoriško ugdymo sistema - viena iš keleto šiuo metu taikomų Lietuvoje. Ji padeda užtikrinti visapusišką vaiko ugdymą, atsižvelgiant į jo psichikos būklę įvairiais amžiaus tarpsniais.

Montesori darželiuose nėra „normalių“ žaislų – visi daiktai tikri. Jau trejų metų vaikas mokosi laidyne lyginti drabužėlius, plauna švarius indus, pjausto daržoves ir daro daugybę namų ruošos darbų. Taip vaikas išmoksta savarankiškumo, susikoncentruoja į naują ir dar neišbandytą veiklą, todėl tai suteikia neapsakomo džiaugsmo. M.Montessori pastebėjo, kad intensyviai padirbėjęs vaikas jaučia vidinį pasitenkinimą. Specialiai paruoštoje aplinkoje vaikas gali įgyti daug informacijos ir žinių, todėl darželio grupės dažniausiai vaikus auklėja pagal šiuos principus:

·          gyvenimo praktikos pratimai (skalbimas, rankų plovimas, vaisių – daržovių pjaustymas, indų plovimas);

·          kalbos ugdymas (supažindinimas su raidžių grafiniais simboliais, įsimenant jų pavadinimus, skatinant domėtis skaitymu, garsinė žodžių analizė, rankos lavinimo pratybos,  raidžių ar žodžių rašymas);

·         pojūčių lavinimas (kvapų pažinimas, svorio pajauta, šiurkštumo - švelnumo nustatymas, klausos lavinimo pratimai ir pan.);

·        matematika (skaičių simbolių suvokimas, veikla su skaičiais, supažinimas su matematiniais veiksmais (sudėtis, atimtis, daugyba, dalyba);

·        pažintis su mokslu (augalų ir gyvūnų pažinimas, domėjimasis žmogaus anatomija, geografija, muzika, vaizduojamasis menas);

·         kūrybiniai darbai naudojant gamtinę medžiagą.

M. Montessori auklėjimui reikalingos ir specialios ugdymo priemonės, kurios padėtų vaikui atlikti visas išvardytas užduotis. „Mes tiekiam įvairias Montessori priemones specialiems darželiams. Net patys mažiausi vaikai žaisdami su Montessori priemonėmis turi mąstyti, ieškoti išeičių. Pavyzdžiui, įdėjus kamuoliuką per skylutę į tam tikrą stalčiuką mažylis turi sugalvoti kaip tą kamuoliuką ištraukti. Montessori priemonės suteikia galimybę mažiesiems daugiau sužinoti apie pasaulį, patiems paliesti, paragauti. Tokiu būdu lavinami visi vaiko pojūčiai, sparčiau lavėja vaiko vaizduotė, abstraktus mąstymas. Vaikas, kuris lankė Montessori darželį, pradėjęs eiti į mokyklą, praktiškai gali eiti į antrą klasę“, -  teigia D. Keršienė.

 

Mediniai žaislai skleidžia meilę

Plastmasiniai žaislai gaminami iš sintetinių medžiagų, o mediniai – natūralus. Dažniausiai mediniai žaisliukai Lietuvoje gaminami iš beržo ir pušies, kartais iš ąžuolo ar buko medienos. „Visi žaislai, kuriuos gamina Lietuvoje yra rankų darbo, meistrai žaisliukus gamina su meile, o teigiamą energiją sugeria mediena, iš kurios gaminamas žaislas. Manau, kad tą jaučia ir mažyliai“, - sako D.Keršienė. Dauguma tėvelių galvoja, kad mediniai žaislai labai brangūs, tačiau mažmeninės prekybos vadovė sako, kad medinių žaislų kainos beveik nesiskiria nuo plastmasinių: „Jeigu palygintume plastmasinio ir medinio žaislo kainas, tai tarp jų nematytume labai didelio skirtumo. Tėveliai gali rinktis, ar geriau pirkti plastmasinę mašiną su daugybę įvairių garso ir judėjimo funkcijų, kuri kainuos kelis šimtus, ar už panašią arba mažesnę sumą pirkti medinį traukinuką su daugybe kaladėlių, bet be jokių efektų. Tokiu būdu vaikas pats galės galvoti, dėlioti ir valdyti traukinuką ir su juo leistis į savo stebuklingą kelionę“.

 

Populiarūs – mediniai namukai

Anot medinių žaislų parduotuvės „Spragtukas“ mažmeninės prekybos vadovės, vyresni vaikai labai mėgsta įsirengti ar statyti medinius namukus. Moteris juokauja, kad nupirkus vaikui medinį namą, tėveliams, seneliams ir kitiems šeimos nariams dar ilgai nereikia sukti galvos, ką dovanoti savo mažyliams: „Pastebėjau, kad mediniuose namukuose vaikai pirmiausia įsirengia miegamąjį, vėliau svetainę. Jeigu vaikas vyresnis, jam jau reikia ir vonios. Aš jau atpažįstu savo klientus ir žinau, kokiam vaikui ko reikia. Pavyzdžiui, ateina močiutė ir sako, kad anūkėliui nori nupirkti virtuvės baldelius, vėliau ateina teta, kuri turi užduotį nupirkti dar kitos patalpos baldelius ir t.t. Mediniai namai labai praktiški ir tėvams, nes vietoj krūvos nekokybiškų žaislų, vaikas stato ir puoselėja savo namą, o tai ugdo šeimos pažinimą ir vertybes“.

Norėčiau, kad mano mažylio vaizduotę labiau skatintų medinė lėlė - Spragtukas, nei lieknutė aukšta blondinė žvilgančiais plaukais ir didelėmis krūtimis, dar vadinama Barbe. Gera žinoti, kad vaikas savo fantazijų pasaulį pradeda su nuostabiu draugu, kuriame jaučiama medžio šiluma ir jaukumas, o medinis žaisliukas padeda vaikui pažinti, mąstyti ir svajoti...

 

Indrė Dauskordaitė

 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.