Smaller Default Larger

Ar mūsų vaikai skaito?

Stebint mūsų mažuosius stebuklus, matome kokie jie smagūs, kiek naujovių  atranda, kokia  laki jų fantaziją.  Stebint ir džiaugiantis nevalingai prisimename ir savo vaikystę, teko pabūti  princais ir princesėm, karaliais ir elgetom, nuskristi į mėnulį, susidraugauti ir pamilti visus šiuos herojus. Tokią galimybę mums dovanojo knygos.  Prisiminimai priverčia susimąstyti ar ir mūsų atžalos šiuos herojus atranda knygų dėka. Norėtųsi taip galvoti, tačiau realybėje susiduriame su problema, vis rečiau knyga tampa to paslaptingo pasaulio atradimu. Animaciniai filmukai ir kompiuteriniai žaidimai- vaikams tai  puikius laisvalaikio praleidimas, knygai lieka vis mažiau laiko. Kyla klausimas – laiko stoka  ar nenoras skaityti? 

Jei tėvai verčia vaiką skaityti, jis dažniausiai tam priešinasi, todėl skaitymas  neteikia malonumo. Vėliau tokie žmonės nesidomi ir neskaito grožinės literatūros.  Priešingai, tėvai, kurie padeda vaikams atrasti knygą,  turi vaiką - knygų mylėtoją. Šie vaikai skaito knygas vieną po kitos, tokiu būdu lavina fantaziją, plečia akiratį, greičiau susiformuoja kaip asmenybės.  

Patarimas tėvams.

Jeigu Jūs norite, kad vaikas nenorėtų ko nors daryti - priverskite jį tą padaryti!

Darykite tai tuomet, kai vaikas mažiausiai to nori, yra užsiėmęs tuo kas jam įdomu.

 

Ką tėvai daro blogai versdami vaiką skaityti?

Kai vaikas pradeda  pažinti raides, skiemenis, jis skuba kuo greičiau išmokti skaityti, bet, kaip ir kiekvienas pradedantysis, neretai klysta. Dažnas tėvų elgesys - vaikas tuoj pat yra stabdomas ir verčiamas perskaityti iš naujo.  Vėl klaida, vėl vertimas kartoti tą vietą, dar ir dar, priekaištai, kaltinimai, jog vaikas nedėmesingas.

Tokio skaitymo metu vaikas pyksta, nori nutraukti šį užsiėmimą, kur nors pasprukti, pasislėpti nuo visų, bet to padaryti negali. Tėvai verčia vaiką skaityti drausdami daryti tai, kas jam labiausiai patinka, keliama užduotis perskaityti tam tikrą teksto dalį su sąlyga, kad tik po to galės eiti pasivaikščioti ar žaisti. Tėvai įsitikinę, kad jei jie nevers vaiko skaityti knygų, pats niekada ir nepradės.

Kokia nenoro skaityti priežastis. Ji paprasta. Vaikams nepatinka skaityti, nes jie verčiami tą daryti.

 

Kaip sudominti vaiką?

Yra keletas patikrintų būdų, kurie puikiai veikia!

Skaitykite mažyliui, kai jis dar nemoka kalbėti, o kai pradės skaityti pats, būtinai įveskite tradiciją - „skaitymas po pietų arba prieš miegą“ Skaitykite vaikui garsiai ir raiškiai, pasidalinkite su juo vaidmenimis, skaitykite  paeiliui.

Naudokite „nebaigto veiksmo“ psichologinį principą: garsiai skaitant sustokite įdomiausioje vietoje (atleisk mažyti, turiu trumpam išeiti, bet mes sustojome štai čia) ir palikit vaiką kartu su knyga. Po kurio laiko, grįžus, paklauskite jo: -„na tai papasakok man, kas ten toliau buvo, man tai įdomu!“

Dažniau skaitykite patys, tegul vaikas mato, kad jums tai patinka. Kartais būtent taip vaikas nori sužinoti, koks malonumas yra tas skaitymas.

Iš anksto susitaikykite su tuo, kad jūsų vaikas gali skaityti vienos serijos knygas arba tik komiksus. Tai irgi skaitymas! Tokiu atveju pasiūlykite jam pačiam sukurti istorijas, papasakoti ir nupiešti jas.

Prenumeruokite savo vaikui žurnalus apie futbolą, žirgų lenktynes, apie gamtą, apie tai,  kas jam labiau patinka.

Pasidomėkite, ką skaito jūsų vaiko draugai. Ateina amžius, kai draugų nuomonė yra žymiai svarbesnė nei tėvų patarimai.

Pasiūlykite vaikui įvairius literatūros žanrus: humorą, detektyvus, fantastiką, sentimentalias istorijas. Gal būt jis dar nerado to, kas jam patiktų.

Pasirūpinkite, kad jis turėtų nedidėlę biblioteką savo kambaryje.

Užregistruokite vaiką bibliotekoje, bibliotekininkas padės pasirinkti knygas (bet jokiu būdu neverskite vaiko lankytis bibliotekoje, jei jis to nenori).

Būtinai lankykitės knygynuose.

Neverskite vaiko skaityti  iki galo tos knygos, kuri jam yra nuobodi.

Tokie patarimai kaip „Skaitykite mažyliui, kai jis dar nemoka kalbėti“  yra naudingi tada, jei jūsų vaikas pradeda kalbėti. Bet ką daryti, jei vaikui 6-7 metai, o jis domisi tik kompiuteriniais žaidimais? Problema sudėtinga ir svarbi, spręsti ją reikia kiekvienu atveju  individualiai. Tačiau, visiems laikams nustokite vaiką versti skaityti. Patys tėvai turi turėti namuose keliasdešimtis įdomių knygų: nuotykių romanų, detektyvų, fantastikos knygų ir kt.

Vaikas pradės skaityti supratęs, kad jo niekas neverčia to daryti.

 

„Mama ir Tėtis“ inf.

 

 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.