Smaller Default Larger

Visi vaikai genijai

Taip sako įmonės„Mažasis genijus“ įkūrėjos Danguolė Janonienė ir Liudmila Skobeleva: „Tik reikia atrasti jų talentus ir sugebėjimus, atkreipti į tai tėvų dėmesį ir ugdyti juos toliau“. Šiemet ši vaikų ugdymo įstaiga, arba kaip visi vadina MG, švenčia pirmąjį dešimties metų jubiliejų. Pirmieji MG auklėtiniai per šį laiką spėjo ne tik užaugti, bet ir subręsti. O dar smagiau yra tai, kad ne vienas jų grįžo atgal. Tačiau dabar jau kitam – stovyklos vadovo - vaidmeniui. Vardas „Mažasis genijus“ daugeliui žinomas kaip vaikų stovykla prie Baltijos jūros. Tai neįprasta stovykla, kurioje vaikai ne tik ilsisi, bet ir įdomiai praleidžia laiką: gauna naudingų žinių, suranda naujų draugų.

Ar tiesa, kad vaikystėje įgyta patirtis gali lemti ateities planus? Kodėl paauglystėje svarbu turėti bendraminčių? Kaip sudominti vaiką kūrybingumui?

Apie tai kalbamės su įmonės direktore L. Skobeleva ir vaikų centro direktore D.Janoniene.

 

Atsakomybė ir meilė

Nors Vilniaus vaikų centras „Mažasis genijus“ organizuoja vaikų veiklą ištisus metus, artėjant vasaros atostogoms, didžiausias dėmesys skiriamas stovykloms prie Baltijos jūros, Palangoje. Nuo birželio iki rugpjūčio MG komanda pamainomis dirba stovykloje.

„Viskas, ką mes darome, skirta vaiko labui. Tai labai skambūs žodžiai, tačiau mums jie yra patys svarbiausi ir jais mes vadovaujamės visuomet“, – sako pašnekovės. Anot jų, pats geriausias pavyzdys – buvusių stovyklos vaikų sugrįžtuvės. Sugrįžę į MG stovyklą, jie gauna vadovo statusą. Tada prasideda jų parengiamieji mokymai, vėliau – kvalifikacijos kėlimas ir būtinai vyksta nuolatinė asmenybės raida. Įmonės direktorės žodžiais tariant, pagrindiniai kriterijai renkantis būsimuosius stovyklos darbuotojus – atsakomybės jausmas ir meilė vaikams. Ji yra įsitikinusi, kad atsakydamas už kitus, žmogus pats tampa stipresnis. „Pas mus nėra atsitiktinių žmonių. Meilės vaikams reikia 24 valandas per parą. Be šio jausmo darbas neįmanomas“. 

 

Nuoširdumas ir draugiškumas

„Mūsų stovykla skirta aktyviems, pozityviems ir norintiems pasiekti gyvenime svarbių dalykų“, – sako Liudmila. – „Pas mus vaikai mokomi ir skatinami būti nuoširdūs ir draugiški. Juk suvažiuoja įvairių tautybių vaikų: lietuvių, lenkų, rusų. Taip pat atvyksta ir į užsienį emigravusių šeimų atžalų. Dažnai jie būna primiršę savo gimtąją kalbą, todėl yra puiki proga ją prisiminti, o mūsų vaikams patobulinti užsienio kalbų žinias“.

Stovykla trunka 10 arba 14 dienų. Pamainos organizuojamos, atsižvelgiant į vaikų amžių: atskirai 7–11 metų vaikams, 11–14 metų paaugliams ir 14–18 metų jaunimui. Tėveliai turi žinoti, kad ne visi vaikai yra pasirengę gyventi atskirai nuo jų, todėl labai svarbu atsižvelgti į vaiko pageidavimus ir jo asmenines savybes. Kita vertus, visi vaikai yra laukiami „Mažojo genijaus“ stovykloje. Jie tikrai čia ras supratingus ir mylinčius vadovus, kurie visuomet bus pasirengę išklausyti ir suteiks reikalingą pagalbą.

„Mažojo genijaus“ stovyklose sukurtas saugus, nuoširdus, patikimas pasaulis, kupinas žinių apie supančią aplinką. Liudmila neabejoja, kad visur galioja taisyklė „Kiek duodi, tiek gauni!“ Vaikai grąžina su kaupu, jie grąžina meilę.

 

Žaidimai ugdo būdo savybes

Nuo ryto iki vakaro stovykloje vyksta naudingi užsiėmimai, aktyvūs žaidimai prie jūros, vaidinimai, šou ir kita veikla. Per dieną vaikai turi tik vieną laisvą valandą. Stovykloje populiarėja vaikų ypatingai pamėgti vaidmenų žaidimai, kuriems ir skiriame labai daug dėmesio. Kiekvieną kartą įsitikiname, kad vaidmenų žaidimai, tai tiesiog puikus poilsis, kurio metu kiekvienas dalyvis savyje atranda ne tik atsakomybės jausmą, tačiau išmoksta parodyti iniciatyvą, organizacinius sugebėjimus, kūrybingumą, ryžtą bei kitus savo talentus ir gebėjimus. Tokie žaidimai lavina asmeninius įgūdžius, ugdo žinias apie save, skatina veiklai, drąsina priimti sprendimus, moko pasitikėjimo. „Tu gali“, – sako vadovas dvejojančiam. – „Sustok! Pagalvok!“, – perspėja pernelyg drąsų.

Kiekviena stovyklos diena baigiasi „Pasaka nakčiai“. Tai nuoširdus dienos rezultatų aptarimas, tarsi grįžtamasis ryšys. Vaikai kartu su vadovu vertina praėjusią dieną. Paauglių brendimo laikotarpiu tai itin svarbu: taip formuojama jų vertybių sistema, santykiai tarp žmonių.

„Mes pastebim menkiausią nuotaikos pasikeitimą ir visada tinkamai reaguojam“, – savo asmenine patirtimi dalijasi Danguolė Janoniene, 6-11 metų vaikų pamainų koordinatorė.

 

Vaiko iniciatyva mūsų pagalba

„Mažojo genijaus“ stovyklose skatinamos visos vaikų iniciatyvos. Čia jie turi visas galimybes išbandyti įvairias veiklas, ko nespėjo ar nepavyko mokslo metais. Tam skirtos studijos. „Visų studijų tikslas – neformalus ugdymas: leidžiama vaikams fantazuoti, atsiskleisti, lavinti kūrybiškumą. Mažieji stovyklautojai raginami bandyti, ieškoti, kartais net atsakymas „ne“ – yra pasiekimas“, – pasakoja stovyklos koordinatorė Danguolė.

Vaikams sudarytos sąlygos filmuoti, režisuoti, montuoti. Stovykloje galima išbandyti ne tik įvairias sporto šakas, karatė ar imtynes, bet ir pasimokyti cirko stebuklų meistriškumo, lavinti šokių ir vokalo įgūdžius.

Jų iniciatyva ir norai visuomet sulaukia vyresniųjų pritarimo ir pagalbos. Juk ir vadovai tobulėja dirbdami su vaikais. Ir vieniems, ir kitiems keliami dideli reikalavimai.

 

Pasitikėjimą ugdo autoritetas

Kaip sako įmonės direktorė Liudmila, paauglystėje ateina metas, kuomet vaikams nepakanka namuose esančių autoritetų. Jie ieško bendraminčių tarp bendraamžių, tarp vyresniųjų iš kitos aplinkos. MG stovyklos vadovai tokiems vaikams tiesioginis ir saugus kelias į suaugusiųjų pasaulį. Jie girdi kiekvieną žodį, vertina kiekvieną mintį. „Jeigu mokytojas tampa geriausiu draugu, pedagogikos tikslas yra pasiektas“, – įsitikinusi profesionali pedagogė Danguolė. – „Autoriteto ištartą žodį vaikai priima kaip neginčijamą tiesą. Todėl MG vadovai privalo pasverti kiekvieną frazę, kiekvienas žodis turi būti aukso vertės. Tik taip galima užauginti dvasiškai stiprius žmones“.

 

Prie jūros pasisemti sveikatos

Visi puikiai žino, kad poilsis prie Baltijos jūros sveikatos užtaisas visiems metams. „Nors ne visos dienos yra saulėtos ir šiltos, tačiau mūsų vaikai įpratę prie įvairių orų. Jeigu vėsiau – jie grūdinasi, jeigu maudosi ne itin šiltame vandenyje – tai irgi į sveikatą“, – lietuviškos vasaros ypatumus mini Liudmila. – „Žinome, kad tėvams rūpi maudynės jūroje. Mes į tai žiūrime labai griežtai, suprantame atsakomybę ir saugumo svarbą. Tad vaikų maudynes jūroje organizuojame pagal griežtas taisykles.  Ir čia kitaip nebus.“

Stovykloje vaikų sveikata rūpinasi gydytojas ir medicinos sesuo, yra plaukimo, sporto instruktoriai. Vadovai – tai puikiai apmokyta komanda, tarp jų yra studentai ir profesionalūs pedagogai. Specialioms programoms  kviečiami  specialistai    „virvių  kursų“ (team building)  treneriai, vokalo mokytojai, šokių treneriai, vaidmenų žaidimų specialistai, režisieriai, tikri riteriai ir kiti.

Vienos pamainos metu stovyklauja maždaug šimtas vaikų. Jie gyvena po du kambaryje su visais patogumais, valgo penkis kartus per dieną. Šalia korpuso yra puikus parkas, kuriame vyksta vaidmenų žaidimai. Kelionė nuo stovyklos iki jūros trunka vos keliolika minučių.

 

Per dešimt dienų neįtikėtini pokyčiai

Baigiantis stovyklos pamainai, rengiamas atsisveikinimo vakaras, kurio metu apdovanojami labiausia pasižymėję, atsakingiausi ir aktyviausi vaikai. Dovanos, prizai, o svarbiausia – speciali skarelė – mėlyna bandana, įteikiama kiekvienam nusipelniusiam mažojo genijaus vardo.

„Turiningas poilsis visuomet yra naudingas. Vaikai lengvai mezga pažintis, susiranda naujų draugų, o kitais metais, žiūrėk, atvažiuoja ne tik patys, bet ir prisikalbina kitų“, – sako pamainų koordinatorė ir vaikų centro direktorė Danguolė. – „Po mūsų stovyklų vaikai tebedraugauja ir grįžę namo. Kartu švenčia gimtadienius, eina į kino teatrus, dalijasi naujienomis ir bendrauja socialiniuose tinklapiuose. Jie tarsi įgyja svarbų socialinį – „MG klubo“ nario vardą.

Danguolė savo patirtimi įsitikino, kaip per dešimt dienų nedrąsūs vaikai ima pasitikėti savimi. „Jie tarsi gauna impulsą keistis, jiems užauga sparnai“, – apie savo auklėtinius pasakoja patyrusi vadovė. – „Mes skatiname vaikus gyventi įdomiai, mokome drąsos, išreikšti save, nebijoti nesėkmių, eiti į viešumą, pasitikėti savimi. Ir svarbiausia – mes juos mylime!“

 

Parengė Aušrinė Baronaitė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.