Smaller Default Larger

„Nustokime vyrą, kuris namuose užsiaugino augalą, vadinti boba ..“

morgueFile.comLytis – vienas iš atpažinimo, priskyrimo tam tikroms savybėms ir elgesio normoms aspektų. Prakalbus šia tema, kyla nemažai klausimų. Ar amžina „kova“ tarp moterų ir vyrų yra nulemta skirtingo pasaulio suvokimo? Ar lytis yra biologiška, kylanti iš gamtos, ar sociali ir veikiama kultūros?

Vieno teisingo atsakymo surasti neįmanoma. Pirmiausia dėl to, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas ir tuos pačius dalykus mato kitaip. Vienos laidos apie lyčių lygybę pašnekovas labai taikliai pastebėjo: ko gero mes pradedame diskusiją apie lytis ne taip, kaip derėtų – pirmiausia reikėtų kalbėti apie žmogiškumą, pagarbą kitam, toleranciją, o tik po to gilintis į lyčių panašumus ir skirtumus, tada gal būtų paprasčiau pirmiausia matyti žmogų, o tik po to vyrą arba moterį, baltaodį ar juodaodį, jauną ar seną. Deja, Lietuvoje žmonės dažnai apsistato stereotipų sienomis ir išeina į gatves apsiginklavę klišėmis ir nuostatomis. Sustokime valandėlei ir įsiklausykime į tai, ką šneka aplink esantys. Štai gatvėje verkia berniukas, pro šalį praeinanti ponia žvelgia į jauną mamą ir sako “verksniukas, ania?“, o tada atsisuka į vaiką ir motiniškai taria: „Žinok, vyrai neverkia“. Ar ne geriau būtų tiesiog paprastai paklausti vaiko, kas jam nutiko, dėl ko jis verkia? Kaltės jausmas dėl ašarų, pasėtas vaikystėje, po to lydi visą gyvenimą, toks berniukas yra mokomas būti tvirtu, neverkiančiu ir jausmų nedemonstruojančiu vyru, bet juk jam reikės būti tėvu savo vaikams, vyru savo žmonai, užaugusiu vaiku savo senstantiems tėvams, draugu savo draugams.

Kita situacija: kieme susitinka kaimynai – mama su berniuku ir vyresnio amžiaus vyras. Vyras kritiškai nužvelgia garbanotą vaiko galvą ir sako mamai: „Kodėl nekerpi vaiko, laksto čia kaip mergaitė“. Tokie ir panašūs posakiai, kaip „koks gražus vaikas, na toks gražus, kaip mergaitė“, „mergaitės nesimuša“, „būk vyras, susiimk“, „nustok zirzti, kaip kokia mergaitė“, nuo pat mažens moko vaikus elgtis pagal tam tikras jų lyčiai priskiriamas stereotipines elgesio normas – mergaitėms akcentuojant grožį, švelnumą, emocionalumą, berniukams – judrumą, jausmų tramdymą, uždarumą. Ir vėl užauga tokių pačių vyrų ir moterų, neapdairiai laidančių „sparnuotąsias“ frazes, karta.

Lytinis identitetas formuojasi pastiprinant ar palaikant vienokį ar kitokį vaikų elgesį – štai, pavyzdžiui, mergaites guodžiame dėl jų jausmingumo, o berniukams tarsi pasakome, jog verkimas ir perdėtas jausmų demonstravimas yra nepriimtinas jų elgesio palydovas. Kita vertus, vaikai ne tik reaguoja į pastiprinimus ir apdovanojimus, bet ir labai aktyviai įsitraukia į imitacijos procesą. Pasak A. Bandūros socialinio išmokimo teorijos, berniukai ir mergaitės formuoja savo lytinį tapatumą stebėdami ir atkartodami suaugusiųjų veiksmus. Mergaitės daugiausia išmoksta, stebėdamos mamos elgesį, o berniukai – tėčio. Vyrai ir moterys dalyvauja lyties konstravimo procesuose, kurių metu lytis tampa socialiai ir kultūriškai apibrėžtomis elgesio praktikomis.

Šiuolaikinė visuomenė jau nebeapsiriboja tvirtomis ir nekintančiomis lyties apibrėžtimis, vis lanksčiau žiūrima į įvairias vyriškumo ir moteriškumo saviraiškos galimybės. Šalia moteriškos, švelnios ir emocionalios moters atsiranda veikli, ekonomiškai savarankiška, savimi pasitikinti moteris, šalia veiklaus vyro, atsiranda jautrus tėtis, supratingas ir padedantis vyras. Vyriškumas yra geriausiai suvokiamas, stebint vyriškas praktikas bei kultūrines reprezentacijas, kurios reiškiasi specifiniame kontekste per santykius su moterimis ir kitais vyrais. Taigi matydamas laisvus, savęs per daug į lyties rėmus nestatančius tėvus, galbūt užaugs berniukas, kuris nejaus kaltės dėl to, kad jaučia, myli, liūdi... ir kartais verkia.

Ir pabaigai. Iš radijo laidos apie gėles – vienas laidos pašnekovas, pasakojęs apie gėlių energetines savybes, pareiškė nuomonę ir apie lytis bei pagarbą: „Nustokime vyrą, kuris namuose užsiaugino augalą, vadinti boba, gerbkime kitus ir save“.

 

 

Straipsnį parengė Ieva Dryžaitė,  Šeimos Santykių Institutas  www.ssinstitut.lt

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.