Smaller Default Larger

DULA - Gimties sesuo, Angelų sargų duktė žmogaus pavidalu

DULA - Gimties sesuo, Angelų sargų duktė žmogaus pavidalu

Lietuvoje vis dažniau nugirstame naują žodį - dula. Spaudoje pasirodo vis daugiau straipsnių apie šią naują profesiją  - apie gimties seserį, gimdyvės padėjėją. Pasidomime ir nudžiungame - gera naujiena visoms nėštukėms, nes dabar turėsite galimybę į tiek drąsos ir jėgų reikalaujantį įvykį - gimdymą, savo mažylio gimimą - keliauti drauge su moterimi, kuri pasiruošusi panaudoti visus savo įgūdžius tam, kad Jūsų gimdymas būtų kuo panašesnis į tokį, kurį vėliau norisi nešioti atmintyje visą gyvenimą kaip pačią gražiausią ir brangiausią patirtį. 

 

Kalbiname psichologę Karoliną Vitkauskaitę Tarnauskienę, kartu su kitomis moterimis dalyvaujančią pirmuosiuose Lietuvoje gimdyvių padėjėjų - dulų - mokymuose ir ketinančią  užsiimti šia veikla. 

BUVIMAS DULA - KAS TAI?

Žodis „dula" mano ausiai jau įprastas, tačiau daugumai Lietuvos žmonių - keistas naujadaras. Ką tai reiškia? Iš kur tai? Iš tiesų terminas „dula" (angl. doula) yra senovės graikų žodis, reiškiantis „tarnaujanti moteris". Daugelyje pasaulio šalių dabar jis naudojamas įvardinti moterį, kuri gali suteikti profesionalią fizinę ir psichologinę pagalbą bei informaciją, reikalingą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo bei pogimdyminiu laikotarpiu. Taip pat dula gali orientuotis į pagalbą tik pogimdyminiu laikotarpiu: vaikelio priežiūroje, galbūt ir buityje, suteikdama emocinę ir fizinę paramą pagimdžiusiai moteriai, kurios dažnai labai reikia, įžengus į visiškai naują gyvenimo tarpsnį, ypač kai moteris yra susilaukusi pirmojo vaikelio ir viskas jai yra visiškai nauja. Šiuo metu Lietuvoje vykstančiuose mokymuose mes ruošiamos būti būtent tomis dulomis, kurios padeda moteriai nėštumo ir gimdymo metu, taip pat, jei pageidaujama, po gimdymo  paskiriamas vienas ar du susitikimai su jau pagausėjusia šeima. Dula yra žmogus, kuris stengiasi, jog moteris gimdymą išgyventų kaip tikrai išskirtinį, neeilinį, esminį savo gyvenimo įvykį, šventę, kuriai neprilygs jokia kita. 

KAS BŪTENT TAVE PASKATINO TAPTI DULA?

Nėštumas man atvėrė „naujų pasaulių“ duris, aš ne tik protu, bet ir jausmais išgyvenau naujos gyvybės stebuklingumą, visą šio slėpinio grožį. Tai buvo tokie išgyvenimai, jog pasigailėjau, kad baigusi mokyklą rinkausi psichologijos studijas, o ne akušeriją -  tokiu atveju visą gyvenimą galėčiau žengti koja kojon su šiuo gyvybės stebuklų pasauliu. Metus paauginusi savo mažiuką,  rimtai ėmiausi svarstyti, ar nevertėtų ryžtis akušerijos studijoms. Pavydėdavau užsienio šalims, kuriose šalia ginekologų ir akušerių darbuojasi ir gimdyvių padėjėjos - dulos, dvasinės akušerės. Būtent tai mane traukė labiausiai. Ir, mano didelei laimei, rudenį, pačiu laiku, suskambo išganinga naujiena - pirmieji dulų mokymai Lietuvoje jau netrukus! Net nereikėjo galvoti, tuoj pat supratau - būsiu ten. 

IR VIS DĖLTO  PSICHOLOGIJOS STUDIJOS GAL NE VELTUI - JUK DULŲ VEIKLOJE SVARBIOS PSICHOLOGINĖS ŽINIOS? AR JAUTIESI PASIRUOŠUSI PRITAIKYTI JASNĖŠTUKIŲ KONTINGENTUI?

Taip, dabar panašu, jog viskas šauniai susidėlioja į vientisą vidinį gebėjimų darinį, kuris „išsiskleis“ dulos veikloje. Psichologinės žinios tiesiog būtinos tokioje veikloje - žinoti, kaip kalbėti su besilaukiančia moterimi, kaip padėti pažinti jos baimes, jas sumažinti, kaip „išjausti“, kokio gimdymo norėtųsi, kaip suvokti savo pačios įgytas gimimo traumas, kurios gali turėti įtakos gimdymui, ir daugelis kitų dalykų. Mokymuose labai daug dėmesio skiriame psichologiniams dulos veiklos aspektams. O kontingentu aš ypač džiaugiuosi. Besilaukianti kūdikėlio moteris - man lyg paslaptingas tiltas tarp Šiapus ir Anapus, kuriam būtina meilė, švelnumas, pagarba, atidumas. Studijų metais dažnai išgirsdavau paskatinimų iš būsimų kolegų, jog jie mane regi sėkmingai besidarbuojančią su vaikais, kaip labai tinkamą būtent tokiai veiklai. Nors vaikai man visada buvo gyvenimo stebuklai ir pati nuo neatmenamo ankstyvo amžiaus laukiau, kada turėsiu savų, tačiau dirbančią save įsivaizdavau tik su suaugusiais. Pasirinkusi gyvenimo kelyje tapti dula, prisiminiau šiuos bendrakursių paskatinimus ir pagalvojau, kad štai dabar viskas bus viename: ir darbas su vaikais, ir su suaugusiais - jų tėveliais, ypač mamomis. Ir ne šiaip su vaikais, o su paslaptingais „pumpurėliais“, kurių dar nei akis mato, nei ausis girdi, tačiau nuo to, kaip jaučiasi jų mama, priklauso ir kaip jaučiasi jie, kaip jiems sekasi vystytis ir rengtis kelionei į „mūsų“ pasaulį. Tad ar ne Dievo malonė - galėti pagelbėti mamai jaustis kuo geriau, o per ją - ir jos mažutėliui?.. 

 TAČIAU VIEN PSICHOLOGINIŲ ŽINIŲ TAIP PAT NEGANA. GIMDYMAS - IR FIZIOLOGINIS REIŠKINYS. KAIP DULA PAPILDO MEDICINOS PERSONALĄ?

Dula išmano gimdymo fiziologiją, tačiau į tai tiesiogiai nesikiša, ji neprimeta medicinos personalui savo asmeninės nuomonės dėl jų sprendimų, tačiau savotiškai „advokatauja" moteriai, jei gimdančiosios norai ignoruojami, jei priimami sprendimai be moters sutikimo, tinkamai jos neinformavus. Gimdyvės padėjėja bendradarbiauja tarp moters, jos šeimos narių, jei šie dalyvauja gimdyme, ir gydytojų. Ji yra savotiška vertėja - moteriai „išverčia“ medicininiais terminais turtingą gydytojų kalba, o gydytojams - aiškiai suformuluoja, ko nori moteris. Dula suteikia moteriai visą reikalingą informaciją apie esamą gimdymo eigą, apie medicinos personalo siūlomus sprendimus, kad moteris, turėdama visą reikalingą informaciją, galėtų priimti tinkamą sprendimą.  

Taip pat dula yra savotiškos „papildomos” gimdančiosios arba jos palydovų „rankos“ - ji gali moterį palaikyti, kai ši juda sąrėmiu metu, pagelbėti moteriai duše, atlikti segmentinį masažą, kuris padeda lengviau ištverti skausmą, kartu kvėpuoti, palaikyti moterį žodžiu, žvilgsniu, buvimu šalia, galų gale tiesiog paduoti stiklinę vandens.

Moteriai pageidaujant, dula viso gimdymo metu būna šalia, ji suteikia emocinį palaikymą, stengiasi, kad moteriai būtų sudarytos kuo patogesnės fizinės sąlygos išbūti sąrėmių laikotarpiu, taip pat artėjant gimdymui. Medicinos personalas dažnai vienu metu dalyvauja keliuose gimdymuose ir negali visą laiką būti su gimdančia moterimi, tad gimdyvė, likusi viena, išgyvena ne tik skausmą, bet ir baimę, apleistumo jausmą, tad kaip puiku būtų jai turėti žmogų, kuris nepasitrauks nė minutei nuo pat pradžių iki galo. Žinoma, labai šaunu, jei moteris turi vyrą, mamą ar draugę - tada dula galbūt ir nereikalinga. Kita vertus, dulos dalyvavimas dažnu atveju palengvina krūvį, tenkantį vyrui ar kitam moters artimam žmogui, dalyvaujančiam gimdyme, kadangi ji gali atlikti tai, kam atlikti per maža žinių ar įgūdžių turi minėtas dalyvaujantis artimas žmogus. 

KUO DULA PAGELBĖJA NĖŠTUKEI IKI GIMDYMO?

Iki gimdymo dula paprastai su nėščiąja susitinka kelis kartus. Pirmiausia, jos susipažįsta, pajaučia viena kitą, bando susivokti, ar būtent su šiuo žmogumi galės keliauti iki galo - šis sprendimas svarbus ne tik nėštukei, labai svarbu, kad ir dula pajustų, jog ši moteris - artimas sielai žmogus, kadangi gimdymas yra itin intymus dalykas. Labai svarbu, kad abi jaustų abipusį palankumą, švelnumą, pasitikėjimą. Esant palankiam ryšiui keliaujama toliau - aptariama nėštumo eiga, nėštukei iškylantys įvairūs klausimai, dula stengiasi jai suteikti informacijos, kiek tik leidžia jos profesionalumas. Jei esama baimių, susijusių su nėštumu ir gimdymu, kalbama apie jas, analizuojama, iš kur jos kyla, pasitelkiant objektyvią informaciją, stengiamasi baimes sumažinti, kad moteris labiau atsipalaiduotų - visiems aišku, jog, kuo labiau moteris bus atsipalaidavusi, tuo lengviau ir natūraliau ji pagimdys. Tačiau, jei dula pastebi, jog moters baimės turi stiprų psichologinių problemų pagrindą, tokiu atveju ji pataria moteriai kreiptis į profesionalą - kadangi tai jau nebeatitinka dulos veiklos pobūdžio.

Dabar populiarus terminas yra „gimdymo planas", daugelyje kursų nėštukėms jis yra minimas kaip labai svarbus dalykas ruošiantis gimdymui. Dula taip pat gali pasitarnauti ir šiuo klausimu - padėti moteriai susivokti, ko ji nori iš gimdymo, kokių turi lūkesčių, ir, derinant svajones su realybe, susikurti gimdymo planą,  kiek įmanoma, atitinkantį tai, apie ką moteris svajoja. 

 KUO NAUDINGAS DULOS DALYVAVIMAS GIMDYME?

 Daugelis užsienyje atliktų tyrimų atskleidė, jog dulų dalyvavimas gimdyme siejasi su lengvesniu, trumpesniu, mažiau komplikacijų turinčiu gimdymu, gimę kūdikiai būna sveikesni, jų žindymas sėkmingesnis. Pastebėta, jog gimdant su dulų pagalba medikams rečiau tenka naudoti skatinamuosius, nuskausminamuosius vaistus, reples, vakuumą, tokie gimdymai rečiau baigiasi Cezario pjūvio operacija. Taip pat atlikti tyrimai parodė, jog gimdyme dalyvaujant dulai tiek gimdanti moteris, tiek jos vyras jaučiasi saugesni, vėliau jie sėkmingiau prisitaiko prie gyvenimo pokyčių, atsiradus naujam šeimos nariui, moteris jaučia daugiau pasitikėjimo savimi, mažiau moterų patiria pogimdyvinę depresiją. 

 

KOKIŲ GALĖTŲ BŪTI MINUSŲ GALVOJANT APIE DULŲ VEIKLĄ LIETUVOJE?

Minusai kalbant konkrečiai apie Lietuvą gal tokie, jog, nepaisant dulos dalyvavimo gimdyme teigiamybių, kai kuriose mūsų šalies ligoninėse galioja vidaus tvarkos taisyklė, kad gimdyvę gali lydėti tik vienas žmogus. Artimiausiu metu žadame prisistatyti gydytojams, papasakoti jiems apie savo veiklą ir tikimės, kad formalių kliūčių duloms dalyvauti gimdyme greitu laiku turėtų nebelikti.


IŠ TIESŲ DULOS DALYVAVIMO IDĖJA KŪDIKIO LAUKIMO IR GIMIMO VYKSME LABAI GRAŽI IR NAUDINGA. KAROLINA, KAS TAVE LABIAUSIAI ĮKVEPIA EITI ŠIUO KELIU?

 

Mažosios gyvybės, tuksenančios savo mamų pilveliuose - tai būtent tie žmonės, kuriems labiausiai reikia mūsų sąmoningumo, mūsų energijos, meilės, kantrybės ir palankumo. Kiek daug mes galime padaryti, kad šie mažutėliai kuo gražiau įžengtų Šiapus iš Anapus, ir kiek daug yra svarbių dalykų, kurių nepadarę, galime  paveikti visą šio žmogeliuko gyvenimą. Dar pabaigai paminėsiu vieną gražią sentenciją, kurią neseniai išgirdau - gimdymas yra ne tik tam, kad kūdikis ateitų į šį pasaulį, bet ir tam, kad moteris įsitikintų, kokia stipri, pasitikinti ir kiek daug galinti ji yra, kiek vidinės stiprybės iš tiesų savyje ji turi. Jei moteris pagimdo natūraliai, neabejoju, jog ją tikrai aplanko tokie jausmai. Dula - žmogus, lydintis ir dedantis pastangas, kad taip atsitiktų. 

 

Kalbino Ligita Šoliūnienė 

Agnės Kabošės nuotraukos

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.