Smaller Default Larger

„Mažyli, mama tuoj grįš...“. I dalis

Mamos ir tėčiai dažnai pasikalba apie tai, kaip reaguoja jų vaikai jiems išsiskiriant. Nors ir trumpam, mažiems vaikams išsiskyrimas gali sukelti labai stiprias nemalonias emocines reakcijas.

 

Išsiskyrimo esmė

Kai du žmonės emociškai susiję, išsiskyrimas, normaliu atveju, neramina abu. Ką mes darome po dienos išsiskyrimo su savo mylimuoju? Apsikabiname, pasibučiuojame, pabūname kurį laiką kartu, kažką nuveikiame. Kūniško artumo dėka abu partneriai nusiramina, atgauna emocinę pusiausvyrą, pasijunta saugiai. Verbalinis bendravimas tampa ne toks svarbus. O ką darome po savaitės nesimatymo su mylimu žmogumi? Darome daugiau nei kalbame. Taip ir turi būti. Jei vienas iš partnerių negauna jam taip svarbaus artumo, kitą kartą jam reikės dar daugiau švelnumo, dėmesio, šilumos ir meilės įrodymo. Tam tikrose situacijose jaučiama emocinė tuštuma, tarsi ryšio su artimu žmogumi praradimas. Galvoje kirba klausimas: gal jau manęs nemyli? Taip vyksta suaugusiųjų pasaulyje. Vaikams išsiskyrimo esmė yra dar labiau visa apimanti. Štai kodėl mes, mamos, matome stiprias vaikų reakcijas į išsiskyrimą su mumis.


Kūdikio ir mamos ryšys

Ką tik gimęs vaikelis yra labai priklausomas nuo mamos. Normaliu atveju mama žindo savo kūdikį pagal poreikį. Todėl ir taip aišku, kad mama su kūdikiu turi būti visada šalia. Taip surėdyta gamtos. Tai yra labai natūralu. To nereikia mokytis. Vienas pagrindinių kūdikio ramybės šaltinių yra buvimas šalia mamytės. Kaip galima daugiau, kaip galima intensyviau. Dažnai mamos klausia: „Kiek laiko man reikia būti šalia gimusio kūdikio?“ Atsakymas labai paprastas: per daug niekada nebus. Reikia vadovautis savo motiniška intuicija, įsiklausyti savo vaikelio, stebėti jį. Vaikai patys mums viską praneša. Atminkime: ką tik gimusiam mažyliui buvimas šalia mamos yra gyvybiškai svarbus. Reikia nusiteikti būti su kūdikiu kartu pagal jo poreikį. Nes tik per pirmus gyvenimo metus kūdikiai išmoksta jaustis saugiai. Gal todėl nereikėtų skubėti su broliuku ar sesute. Mat iš anksto niekas nežino, kokiu greičiu vienas ar kitas vaikelis mokysis jaustis saugiai šiame pasaulyje.

Kai kūdikiui tenka išsiskirti

Kai kalbame apie kūdikius, turime suprasti, kad jiems išsiskyrimas su mama yra bet koks laikas, praleistas be mamos. Štai kodėl vaikai verkia, kai kurie net labai verkia, kai mamos pasitraukia nuo jų vos akimirkai. Kūdikiai išgyvena nesaugumo jausmą, baimę. Jie skausmingai išgyvena išsiskyrimą. Nes jie dar negali pasirūpinti savimi. Garsus rėkimas, klykimas yra vienintelis kūdikio būdas pranešti apie jaučiamą grėsmę. Ir su kūdikiškomis manipuliacijomis tai neturi nieko bendro. Kūdikis tuo metu jaučia grėsmę, tarsi jis būtų perkeltas į filmuko „Ledynmetis“ laikus. Aiškumo dėlei atminkime: mamos pasitraukimas nuo vaikelio ir dingimas iš jo regos lauko yra išsiskyrimas; mamos išėjimas į kitą kambarį yra išsiskyrimas; mamos išėjimas praustis į dušą ir vieno vaikelio palikimas kambaryje yra išsiskyrimas; kūdikio palikimas su kitais suaugusiais žmonėmis yra išsiskyrimas su mama. Mūsų kitas kambarys vaikui reiškia „mamos nėra“, mūsų minutė vaikui reiškia valandą, mūsų diena vaikui tolygi mėnesiui. Mūsų metrą vaikas suvokia kaip kilometrą.

Ką išsiskyrimas reiškia mamai?

Net neabejoju, kad giliai širdyje dauguma mamų patiria tam tikrą nerimo kiekį, kai tenka savo kūdikį palikti kitiems. Tokiomis situacijomis išgyvenamas stresas taip pat yra normalūs, tačiau labai nemalonūs, jausmai. Todėl kai galime savo mažylius palikti labai artimiems žmonėms, mums situacija atrodo ne tokia grėsminga. Mūsų „pažangioji“ visuomenė tai vadina kaltės jausmu. Mamos mokomos to kaltės jausmo nejausti. Galbūt to pasekmė - mamos apie tai net nekalba. Tenka girdėti mokymus: „tu taip prisikentėjai 9 mėnesius, po to dar gimdymas, eik, pailsėk, išvažiuok, pabūk viena, tavo mažyliu bus pasirūpinta“. Tačiau normaliu atveju mama rami, laiminga jaučiasi tik šalia savo kūdikio. Nes taip jau užprogramuota jos prigimtyje. Rūpinimasis vaikeliu kuo galima ilgiau yra tikroji motinystės dovana. Ir kai tam nėra kliūčių, mama ir vaikelis jaučiasi laimingi.

 

Būtina žinoti

Glaudus ryšys pirmaisiais vaiko gyvenimo metais su mama užtikrina vaiko saugumo jausmą ateičiai, padeda formuoti vaiko psichologinį atsparumą, prisideda prie adekvataus vaiko pasitikėjimo savimi augimo. Mano vedamų užsiėmimų praktika parodė, kad labai daug suaugusiųjų klaidingai interpretuoja vaiko išsiskyrimo reakcijas. Dėl to kalti ir psichologai, rašantys bei kalbantys apie įvairias kūdikių ir mažų vaikų manipuliacijas mamomis, kai jie verkia. Iš tiesų vaikai nemoka manipuliuoti tol, kol suaugę jų to neišmoko savo nenuosekliu elgesiu. Jei neįtikinau, susiraskite manipuliacijos sąvokos apibūdinimą.
Taigi, jei norite gyventi su vaiku darnoje, atminkite štai ką:

Pirmieji trys – keturi vaiko gyvenimo metai: kuo vaikelio ir mamos ryšys stipresnis, tuo didesni pasikeitimai stebimi vaiko elgesyje po išsiskyrimo. Ir nesvarbu, ar tai buvo ilgas išsiskyrimas, ar tik trumputis. Vadinasi, mamos, kurių mažyliai verkia jas vėl pamatę, gali būti ramios - vaikelio ir mamos ryšys yra stiprus. 
Penkerių – aštuonerių metų vaikams būdingos reakcijos: kuo vaiko ir mamos ryšys stipresnis, tuo lengviau mažylis ištveria išsiskyrimą su mama.

 

Kaip atstatyti vaikelio saugumo jausmą?

Jau išsiaiškinome, kad net ir po trumputėlio išsiskyrimo kiekvienas žmogus nori atstatyti prarastą ryšį su jam svarbiu asmeniu. Taip ir mūsų mažulėliai po išsiskyrimo su mamomis siekia atstatyti savo emocinę pusiausvyrą. Pasakysiu didelę paslaptį, kad tai nieko mums, mamoms, nekainuoja. Vaikams nereikia nei brangių žaisliukų, nei brangių rūbų, nei saldumynų. PO IŠSISKYRIMO SU MAMA VAIKUI REIKIA TIK MAMOS. Būkite su vaiku, žaiskite su juo, neskubinkite įvykių eigos ir pamatysite, koks ramus gali būti jūsų vaikelis net po dienos nesimatymo su jumis. Leiskite savo mažyliui ar mažylei mėgautis jūsų kompanija, užsiimkite vaiko mėgstama veikla. Kai tik vaikas pasijus saugus, turėsite laiko sau.

 

Parengė psichologė Ramunė Želionienė

vaikopasaulis.blogspot.com

868041916

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.