Smaller Default Larger

„Mažyli, mama tuoj grįš...". II dalis

Mamos ir tėčiai dažnai pasikalba apie tai, kaip reaguoja jų vaikai, kai reikia kuriam laikui išsiskirti. Net ir trumpas išsiskyrimas mažiems vaikams gali sukelti labai stiprias nemalonias emocines reakcijas.

 

Kaip vaikai mokomi manipuliuoti?
Greitas gyvenimo tempas skatina mamas imtis priemonių vaiko emocinės pusiausvyros atstatymui. Šia situacija puikiai geba pasinaudoti prekybininkai. Nereikia įrodinėti, kad joks prabangus žaislas vaikui niekada neatstos pabuvimo su mama. Tačiau, neslėpkime, atsitinka taip, kad dėmesio stygius kartais kompensuojamas dovanomis. Vaikai greitai įsidėmi tokį elgesį ir imliai mokosi manipuliuoti. Viena mama skundėsi, kad jos keturmetis ramiai į sporto klubą ją išleidžia tik tuomet, jei ji prižada sūnui nupirkti jo geidžiamą žaislą. Tokiame elgesyje slypi grėsmė: vaikai ir vaikų vartotojiški poreikiai jiems augant didėja. Čia verta atsiminti, kad vaiko ir mamos bendravimas ir po 20 metų nekainuos nieko, bet bus dar labiau neįkainojamas nei dabar. Taigi stenkitės atiduoti vaikams savęs tiek, kiek jie reikalauja, demonstruokite jiems savo meilę. Tai nekenkia.

 

Kaip reaguoti po trumpučių išsiskyrimų?
Jei norime paisyti vaikelio poreikių, kiekvieną išsiskyrimą turime interpretuoti savo, o ne knygose aprašyto statistinio vaiko akimis. Jei pastebėjote, kad mažylis netoleruoja jūsų dingimo iš regos lauko (verkia ar kitaip reiškia savo nepasitenkinimą priverstine vienatve), pasistenkite nedingti. Kūdikiai nesupranta pasakymo: aš tik trumpam bėgu į virtuvę. Jie verkia ir tiek. Nes jaučiasi nesaugiai. Kai vaikas jaučiasi saugus, trumpą priverstinį išsiskyrimą su mama jis išgyvena ne taip skausmingai. Jei mažylis ramiai guli lovelėje su žaisliukais tris minutes, kai jūs nubėgote į tualetą, grįžę būtinai prieikite prie jo. Nesvarbu, kad jis neverkia. Nereikia laukti, kol pradės verkti. Nes taip sulauksite vaiko nesaugumo jausmo išgyvenimo. Nei jums, nei vaikui tokie skausmingi išgyvenimai nereikalingi. Priėję prie ramiai gulinčio mažylio, jį pakalbinę, paėmę ant rankų, jam patvirtinsite, kad viskas gerai, jis saugus. Taigi principas yra labai paprastas: paimti vaikelį ant rankų, duoti pažįsti, pakeisti sauskelnes, pasūpuoti, pažaisti, padainuoti dainelę.

Būna dienų lyg tyčia...
Jei jūsų metukų mažylis jau gali trumpą laiką (kokias tris minutes) pabūti vienas, būkite jam už tai dėkingi. Ir nesitikėkite pakartojimo. Nes galite nusivilti. Būkite jautrūs savo vaikams. Bus dienų, kai galėsite ir duše ramiai praustis, tačiau bus dienų, kai negalėsite žengti žingsnio nuo kūdikėlio. Nieko nereikalaukite. Duokite savo kūdikiui tai, ko jam labiausiai reikia. Ir tiek, kiek jam reikia. Ir dėl vaikelio, ir dėl savo laimės bei patogios ramios kasdienybės. Vaikai ypač „prilipę“ prie mamyčių būna dygstant dantukams, blogai pamiegoję, po ligos ar ligos metu. Jei šeimoje yra nedraugiška atmosfera, mažyliai taip pat ypatingai siekia intensyvaus kontakto su mama.


Ar palikti vaiką auklei?
Jei nėra gyvybiškai svarbios priežasties, vaiko auklei palikti nereikėtų. Kol mūsų vaikai dar maži, turime labai paisyti jų gerovės. Kad vėliau nereikėtų spręsti didesnių sunkumų. Kiekvieną kartą prieš išsiskiriant su mažyliu, kuris bet kokiu atveju išgyvens didelę baimę, liūdesį ir nesaugumą, pasverkime: kas po išsiskyrimo bus didesnė – žala vaikui ar nauda mamai? Taigi jei nekalbame apie būtiną mamytės išėjimą į darbą, dėl sporto klubo, pasipliurpimo su draugėmis kavinėje, apsipirkimo rūbų parduotuvėse, mažylį bent pirmus du jo gyvenimo metus rekomenduočiau palikti tik labai artimam žmogui. Normaliu atveju jis yra tik vienas – mažylio tėtis. Labai gražu, kai močiutė ar senelis mažyliui tampa tokie artimi, kad be didelės žalos vaikeliui, mamytė gali trumpam pabėgti viena iš namų. Dėl mamos malonumo ir jos laisvo bei nerūpestingo laiko auklė galėtų atsirasti tuomet, kai su vaikeliu jau galima susitarti. Konkretaus amžiaus tokiam vaiko palikimui su aukle nėra. Tačiau žalią šviesą sau uždekite drąsiai, jei mažylis jau gali išbūti tam tikrą laiką be jūsų, jums grįžtant jo elgesys yra labiau įprastas, kai jis pats gali bendrauti su kitu jį prižiūrinčiu žmogumi, gali išreikšti savo norus, mintis. Kitaip tariant, kai mažylis jau turi šiek tiek savarankiškumo ir minimaliai gali pasirūpinti savimi. Darželiui reikia dar didesnės vaiko savarankiškumo dozės ir didesnio vaiko gebėjimo pasirūpinti savimi. Bet tai – jau atskira plati tema. Žalią šviesą dekite tuomet, kai vaikas aiškiai parodo, jog nori bendrauti su kitais vaikais.

Būtino išsiskyrimo taisyklės
Jei mama priversta grįžti į darbą, dar kartą nepamirškite paskaičiuoti žalos ir naudos. Ar tikrai, sumokėjus auklei ar darželiui bei atmetus važiavimo į darbą išlaidas, liks daug daugiau nei vaikelio išgyvenamas nesaugumas ir skausmas.
Jei jau nusprendėte palikti vaiką kitiems žmonėms, būtinai sudarykite sąlygas ir vaikui, ir tam kitam suaugusiajam susidraugauti. Kiekvienam vaikui reikia skirtingo laiko priprasti prie svetimo žmogaus. Pasilikę rezerve dvi savaites tikrai niekada nepralošite. Jei po kurio laiko vaikas į išsiskyrimą ir jūsų sugrįžimą reaguoja adekvačiai, vadinasi mažius prisitaikė. Būkite dėkingi jam už tai.
Jei vaikas laiką be mamos praleis savo namuose, tai jam labiau pasisekė. Priešingu atveju vaikui reikia įduoti jo mėgstamus žaislus, patalėlius ir kitus jo vaikystės atributus.

Darželio dienos pabaigos stebuklai
Mamos konsultacijų metu guodžiasi, kad jų vaikai, vedami į darželį  ar pasiimami iš darželio, demonstruoja visai kitokį elgesį nei prie tėčių. Mamos, ramiai! Pasiaiškinkime visa tai išsiskyrimo kontekste. Vaikas išsiverkia mamai, nes jis su ja labai stipriai emociškai susijęs. Ir išsiskirti su mama yra sudėtingiau nei su tėčiu. Vėl gi dėl to unikalaus ryšio. Taigi... Užsikimškite ausis, kai darželio auklėtojos dienos pabaigoje jūsų verkiančius mažylius vadina aktoriais. Vaiko ašaros po dienos, praleistos darželyje, yra išsiskyrimo sielvarto išverkimas ir glaudaus ryšio su mama įrodymas. Štai kodėl daug mažylių neverkia, kai jų pasiimti ateina tėčiai. 

 

Psichologė Ramunė Želionienė

vaikopasaulis.blogspot.com

868041916 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.