Smaller Default Larger

Mamos ir kūdikio emocinis ryšys

Mamos ir vaiko ryšys neužsimezga nuo pirmosios minutės, kuomet po gimdymo vaikelis paguldomas mamai ant krūtinės. Kaip ir kiekvienas jausmas, prieraišumas turi praeiti keletą stadijų, kol pagaliau tampa tvirtu.
Kiekvienas žvilgsnis, garsas ir prisilietimas kuria mamos ir kūdikio ryšį, dėliojasi tarsi grandinėlės detalės, kol tampa tvirta grandine ir sujungia juos visam gyvenimui. Kaip ir nuo ko užsimezga emocinis ryšys?

1.Prisilietimai. Šiltos mamos rankos suteikia saugumo jausmą ir veikia raminamai. Prisilietimai gerina kūdikio vystymąsi ir aktyvų pasaulio pažinimą. Jeigu lengvu judesiu paliestite naujagimio žandą, jis pasuks į tą pusę galvytę ir pravers lūpytes, tarsi ieškodamas krūties. Palietus naujagimio rankytę, jis gali bandyti įsikibti į pirštą. Dviejų mėnesių kūdikis jau siekia paliesti prie jo pasilenkusios mamos veidą. Keisdama mimiką, išpūsdama žandus ar iškišdama liežuvį, mama taip gali išlaikyti mažylio susidomėjimą.
Patarimas mamai: kai liečiate kūdikį, stenkitės, kad jūsų rankos nebūtų pernelyg šaltos, šlapios arba nešvarios. Kūdikio odelė labai jautri, tad galite sukelti jam neigiamų emocijų.

2. Masažas. Kuo dažniau glostykite mažylio padukus, delniukus, nugarytę. Stebėkite, kaip keičiasi jo mimika ir gestai – kūdikis išreiškia savo pasitenkinimą mosuodamas rankytėmis. Mylinčios mamos rankų masažas sutvirtina emocinį vaiko ir mamos ryšį. Beje, kūdikį turėtų masažuoti pati mama, o ne poliklinikos masažistė – jei dėl padidėjusio ar sumažėjusio raumenų tonuso skirtas masažas, būtų geriau, kad jį išmoktų atlikti pati mama, nes kūdikį gali išgąsdinti svetimų rankų prisilietimas.

3. Judesiai. Nebijokite mažylio paversti “rankinuku”. Nešiodama jį ant rankų, keičiant padėtį, šokdama su kūdikiu, mama padeda jam susipažinti su savo kūnu. Kartokite tuos pačius judesius, ir juos mažylis atsimins ir pradės atsiminti, kaip juda mama, netgi užmerkęs akutes. Pavyzdžiui, jei miegantį kūdikį norėsite perkelti iš savo lovos į jo lovytę, jis to nė nepastebės.
Patarimas mamai: jei yra galimybė, įsigykite supamąjį krėslą – jame galėsite suptis su mažyliu ir taip skatinsite jo raidą.

4. Žvilgsniai. Kuo dažniau mama žiūri į savo kūdikį, tuo greičiau jis pats akimis pradės ieškoti akių jos veide. Kūdikio dėmesio atkreipimas kalbinimu, ryškių žaislų rodymu, mimika padeda išlaikyti kuo ilgesnį akių kontaktą. Lieskite kūdikį, kai žiūrite į jį.
Dviejų mėnesių kūdikis šypsosi išvydęs žmogaus veidą, penkių – atpažįsta mamą. Kūdikio žvilgsnio fiksavimas praeina kelias stadijas: pirmiausia jis išmoksta akimis sekti mamos veidąir žaisliuką, rodomą jam prieš akytes, paskui atkreipia dėmesį į objektą, keičiantį padėtį, galiausiai pats aktyviai pradeda akytėmis ieškoti mamos akių arba jį dominančio daikto.
Patarimas mamai: žiūrėdama į mažylį, užsidėkite ryškiai raudoną klouno nosį sau ant nosies ir vėl nusiimkite. Pažaiskite su kūdikiu žaidimą „ku–kū“: delnais užsidenkite akis ir vėl jas atidenkite, sakydama „ku-kū“. Kūdikis su nekantrumu lauks, kol mama vėl pasirodys.

5. Šypsena. Pirmoji kūdikio šypsena pasirodo tada, kai jis jaučiasi komfortiškai. Vėliau jis šypsena stengiasi užmegzti kontaktą su kitais žmonėmis. Jei norite, kad kūdikis nusišypsotų, besišypsodama pakutenkite jį, pasupkite pasisodinusi ant kelių arba pamasažuokite. Jam patiks ir žaidimėliai „Ladu ladu ladutes“, „Viru-viru košę“.

6. Garsai. Gamta sutvarkė taip, kad kūdikiai reaguotų į aukštus mamos balso tonus. Kalbėkite savo kūdikiui, kai jį maudote, perrengiate, keičiate sauskelnes – greit jis pradės su juomis bendrauti guguodamas.
Patarimas mamai: maudydama ar perrengdama, dainuokite visada tą pačią dainelę – kūdikis greit įpras, kad koks nors įprastas veiksmas yra susietas su dainele, ir jausis saugiau, ypač jei jis nemėgsta maudytis.

7. Kvapai. Kūdikis verksmu reaguoja į pernelyg aštrius kvapus, tad geriau rinktis kosmetikos priemones be intensyvaus kvapo. Rengdamasi maudyti kūdikį, duokite jam „pauostyti“ vonios putų – taip mažylis pripras prie kvapo ir kitąkart žinos, kas kad jo laukia maudynės. Ties kūdikio lovele galite pakabinti sudžiovintų levandų ar mėtų maišelį – jų kvapai veikia raminamai, ir užuodęs kūdikis bus ramesnis.
Patarimas mamai: kūdikiams patinka ramunėlių, žaliosios arbatos ir levandų kvapai.

8. Skoniai. Motinos pienas, o vėliau ir papildomas maistas kūdikiui yra malonumo šaltinis, ne tik maistas. Pavalgęs jis savotiškai išreiškia dėkingumą mamai: padeda galvytę mamai ant peties, prisiglaudžia skruostu prie skruosto.
Patarimas mamai: jei vaikas atsisako valgyti, neverskite jo to daryti. Truputį pažaiskite su juo, pabendraukite ir po kurio laikovėl siūlykite maisto.

Ką skatina emocinis ryšys?

Pažinimą. Nustatyta, kad vaikai, su kuriais daugiau bendraujama, daugiau dėmesio skiria juos supančiai aplinkai. Kūdikiai, su kuriais bendraujama, tris kartus daugiau guguoja. Taip atsitinka todėl, kad mama, bendraudama su kūdikiu, instinktyviai pakeičia savo balso teną, garsumą, pradeda kalbėti aukštesniu balsu. Guguodamas kūdikis pradeda daryti pauzes, laukdamas mamos reakcijos. Tokie mamos ir kūdikio „pokalbiai“ padeda atsirasti vaiko kalbai.
Psichologai ir fiziologai taip pat pastebėjo, kad ant motinos rankų esantis kūdikis aktyviau domisi netolijo esančiais žaisliukais ir kitais daiktais. Tai atsitinka todėl, kad ant mamos rankų esantis kūdikis jaučiasi saugus. Kūdikiui nereikia galvoti, kaip apsaugoti save, ir visą dėmesį jis gali skirti pasaulio pažinimui.

Fizinį išsivystymą. Naujovių mokymasis neatsiejamas nuo judėjimo. Mažylis siekia žaisliuko, verčiasi nuo nugaros ant pilvo, kad pasiektų jį dominantį daiktą, sėdasi, stojasi. Ramus mamos padrąsinimas tada, kai jis stengiasi atlikti kokį nors veiksmą, veikia kūdikį raminančiai.

Bendravimą. Mama – pirmasis žmogus, su kuriuo kūdikiui tenka bendrauti. Savo bendravimo su mama patirtį mažylis ateityje panaudos, bendraudamas su kitais žmonėmis. Jei mama kūdikiui suteikia saugumo, pakankamai juo rūpinasi, kalbina, bendrauja, mažylis ir į kitus žmones žiūrės drąsiai, norės su jais bendrauti. Jei mama demonstruos mažyliui blogą savo nuotaiką, šauks ant jo, mažylis irgi gali persisunkti agresija, bus neramus.

Santykius su savo vaikais ateityje. Kokią patirtį turės kūdikis iš savo bendravimo su mama, taip jis ateityje elgsis su savo vaikais. Pirmoji patirtis išlieka visam gyvenimui, tad stenkimės, kad mažylis savo pasąmonėje išsaugotų tik pačius gražiausius prisiminimus.

Audronė Riškutė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.