Smaller Default Larger

Kodėl vaikas agresyvus?


Agresyvus elgesys - tai vienas dažniausių sunkumų, su kuriais susiduria mokykloje dirbantys psichologai, įskaitant tai, jog patyčios yra viena iš agresijos formų.

Įvairūs tyrimai atskleidžia, jog mergaitės ir berniukai yra vienodai agresyvūs, tik skiriasi agresijos raiškos formos. Berniukams dažniau būdinga fizinė agresija, mergaitėms - santykių. Tokius skirtumus tarp lyčių galima paaiškinti kultūra, berniukus siejant su fizine jėga. Yra tyrimų, kurie atskleidžia, jog berniukai ir mergaitės ne vienodai vertina įvairių agresijos formų žalą. Berniukai mano, jog fizinė agresija daug žalingesnė už kitas agresijos formas, tuo tarpu mergaitės mano, jog santykių agresija yra skausmingesnė nei fizinė agresija.

Kopijuoja tėvų elgesį

Socialinio išmokimo teorija teigia, jog vaikas kopijuoja kitų elgesį ir pirmiausiai kopijuojamas tėvų elgesys. Jei tėvams sunku kontroliuoti savo pyktį ir jį išlieja agresyvaus elgesio forma, tai vaikams, kuriems apskritai sunkiau save kontroliuoti bei suvokti savo jausmus nei suaugusiems, agresyvus elgesys bus dažnas palydovas. Vienas iš netinkamiausių tėvų reagavimo būdų į vaiko agresyvų elgesį yra jų pačių agresyvus elgesys, neretai pasireiškiantis kaip fizinė bausmė. Tėvai fizines bausmes pasirenka, nes patys susiduria su įvairiais jausmais, tokiais kaip pyktis, bejėgiškumas, atsiradusiais dėl vaiko nusižengimo ir nežinojimo, kaip užkirsti kelią vaiko netinkamam elgesiui. Todėl tėvams labai svarbu įsąmoninti pačių jausmus, išmokti suvaldyti reakcijas, kurios gali žeisti vaiką. Tai yra nelengvas uždavinys, reikalaujantis savikontrolės ir valios pastangų. Jei pačių tėvų pyktis intensyvėja, žymiai geriau išeiti iš kambario ir leisti sau nusiraminti, nei vaiką aprėkti ar panaudoti fizinę bausmę. Pasitaiko tėvų, kurie fizines bausmes naudoja galvodami, jog tai tinkamiausia priemonė „išauklėti“ vaiką. Ir neretai po fizinių bausmių, kurį laiką vaikas laikosi taisyklių, tačiau reikia nepamiršti, kokia kaina. Vaikas, patyręs fizinę bausmę, jaučiasi ne tik pažemintas, bet jam taip parodomas problemų sprendimo būdas, pratęsiant agresyvaus elgesio tradicijas. Mažas vaikas po fizinių bausmių, baimės vedamas, gali tapti paklusnesniu, tačiau paauglystėje galima sulaukti priešingo efekto. Taip pat fizinės bausmės siejamos su atitolstančiu santykiu tarp tėvų ir vaikų: vaikai mažiau pasitiki tėvais, mažiau linkę išsipasakoti net ir susidūrus su dideliais sunkumais. Taigi fizinės bausmės neigiamai atsiliepia tiek pačiam vaikui, tiek santykiams tarp tėvų ir vaikų.
Žinoma, agresyvus vaiko elgesys neturi būti nepastebėtas. Tėvai negali būti abejingi vaiko netinkam elgesiui. Visų pirma reikia bandyti suprasti, kas slypi už tokio elgesio, kokį poreikį vaikas nori patenkinti taip besielgdamas. Tai suvokus, ne tik turėtų mažėti tėvų pyktis, bet supratus, ko vaikas siekia agresyviai besielgdamas, galima parodyti kitų elgesio būdų, kaip siekti savo tikslų.

Svarbiausia – aiškios taisyklės

Labai svarbu vaikui nubrėžti ribas, jog jis suvoktų, kokį vaiko elgesį tėvai laiko nepriimtinu. Tai padeda pasiekti aiškios taisyklės ir susitarimai. Jei vaikas nesilaiko taisyklių, turi sulaukti neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, netenkant privilegijų, tik svarbu, jog vaikas iš anksto žinotų, koks jo elgesys yra nepriimtinas ir kokios pasekmės jo laukia nusižengus taisyklėms. Ne mažiau svarbu yra ne tik iškart patirti pasekmes už netinkamą elgesį, bet ir pastebėti, jog vaiko elgesys yra tinkamas. Galima vaiką padrąsinti žodžiu, kaip jis gražiai elgiasi ar pasiūlyti apdovanojimą, pvz., vaikas suplanuoja, kaip praleisti šeimos popietę. Tokio pozityvaus elgesio pastebėjimas yra veiksmingas, palaikant tinkamą elgesį dėl kelių priežasčių: vaikas gauna dėmesio iš tėvų, kai jo elgesys yra tinkamas, todėl jis bus linkęs toliau taip elgtis, siekiant tėvų dėmesio; vaikui parodoma, kokio elgesio iš jo tikimasi; apdovanojimas už tinkamą elgesį taip pat skatins taip elgtis ir ateityje.
Svarbu nepamiršti, jog dažnai agresyvus elgesys būna simptomas gilesnių problemų, todėl reikia aiškintis tokio elgesio priežastis, kartais tik jas atradus galima sukontroliuoti agresyvų elgesį. Nustačius, nuo kada pradėjo reikštis agresyvus elgesys, gali paaiškėti, jog jis siejasi su tam tikrais pokyčiais vaiko gyvenime, pvz., tėvų skyrybomis, brolio ar sesers atsiradimu ir pan. Tokiu atveju yra labai svarbu kalbėtis su vaiku, nuraminti jį, parodyti, jog vaikas išliks svarbus, kad ir kas atsitiktų, padėti jam suprasti savo emocijas.

Aptarkite situacijas

Reikia atkreipti dėmesį į tai, jog agresyviai besielgiantis vaikas susiduria su nemažai sunkumų. Toks vaikas retai yra mėgstamas bendraamžių, įsivelia į konfliktus, gali nukentėti fiziškai, gauna mažai padrąsinimų iš aplinkinių, todėl jis dažnai išgyvena įvairių neigiamų emocijų ir atsiduria save išpildančių pranašysčių rate, iš kurio išeiti yra nelengva. Save išpildančių pranašysčių ratas yra, kai vaikui yra užklijuojama tam tikra etiketė, šiuo atžvilgiu, kaip agresyviai besielgiančio, todėl kiti, atitinkamai su juo besielgdami, sukels vaiko agresyvias reakcijas. Arba bus atkreipiamas į vaiką dėmesys, kai jis elgiasi agresyviai, taip patvirtinant iškart susidrausią išankstinę nuomonę apie vaiką. Toks modelis neretai būdingas švietimo institucijose. Jei tėvai iš darželio ar mokyklos gauna nuolatines pastabas apie vaiko agresyvų elgesį, turi suklusti ir suprasti ne tik vaiko poreikius, bet kaip jo netinkamas elgesys veikia aplinką. Tai supratus, svarbu su vaikais kalbėtis apie jų jausmus, kaip jų elgesys veikia kitus bei aptarti elgesio alternatyvas, kaip galima pasielgti kitaip. Rekomenduotina su vaikais aptarti situacijas, kada jiems pasireiškia agresyvus elgesys, aptarti visų konfliktų dalyvių poziciją, taip ugdant empatiją, t. y. gebėjimą įsijausti į kito žmogaus padėtį bei aptarti elgesio modelius, kaip būtų galima pasielgti panašiose situacijose. Taip pat tėvai turėtų kalbėti ir apie savo jausmus, taip parodant, kad neigiamos emocijos yra natūrali reakcija į nepalankias situacijas, tik svarbu atrasti būdų, kaip nusiraminti ar kaip siekti savo tikslų, nepažeidžiant tinkamo elgesio normų.

Dovilė Normantaitė
KTU Vaižganto progimnazijos psichologė
VDU psichologijos krypties doktorantė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.