Smaller Default Larger

9 mėnesiai celibato?

Vieni vos išgirdę apie lytinius santykius nėštumo metu aikčioja iš nuostabos, kiti suka į šoną akis ir murma, kad tai gali pakenkti kūdikiui. Dažniausiai, būsimos mamytės ir tėveliai klausia, ar tikrai belaukiant vaikelio reikėtų vengti lytinių santykių? Ar gali seksas paskatinti priešlaikinį gimdymą? Kodėl vyrai bijo mylėtis su savo nėštukėmis?

Apie celibatą ir visas mylėjimosi baimes nėštumo metu, kalbamės su VšĮ Vilniaus gimdymo namų akušeriu-ginekologu Mindaugu Razumu. Gydytojas tikina, kad seksas yra normali gyvenimo dalis, o nėštumas nėra liga. Jeigu nėštumas yra normalus (nėra jokių komplikacijų ir didelės priešlaikinio gimdymo rizikos), mylėtis galima visais nėštumo etapais.

 Ar sekso metu kūdikis yra saugus?

Kartais kūdikio belaukiančios poros, siekdamos kuo labiau apsaugoti savo meilės vaisių, patiki įvairiais mitais ir grėsmėmis. Yra manančių, kad sekso metu, vyro varpa gali sužeisti vaiką. Gydytojas M. Razumas sako, kad klausimas apie kūdikio saugumą lytinių santykių metu yra dažniausiais, kurį užduoda būsimos mamytės ir tėveliai. „Vyro varpa vaisiui tikrai nekliudo ir jo sužaloti negali. Makšties organas yra pakankamai ilgas: pirmiausia eina gimdos kaklelis, o tik po to gimda. Todėl lytinio akto metu, varpa gali siekti gimdos kaklelį, gimdos sienelę ar šlapimo pūslę, tačiau vaikelio tikrai nepasiekia“, tikina ginekologas. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai mylėtis nėštumo metu nepatartina. Svarbiausia, reikia išsiaiškinti apie savo nėštumo ir kūdikio būklę. Jeigu nėščioji jaučiasi gerai, ir gydytojas neranda jokių komplikacijų, tuomet seksas tikrai nedraudžiamas.

 

Kada mylėtis negalima?

Gydytojas nerekomenduoja turėti lytinių santykių esant šiems rizikos faktoriams:

· Persileidimo pavojus arba ankstesni persileidimo atvejai. Kuomet nėščia moteris gausiai kraujuoja arba jau kelintą kartą neišnešioja vaisiaus. Kai pasireiškia priešlaikinio gimdymo rizikos ženklai: pernelyg ankstyvi gimdos sąrėmiai, amniotinio skysčio (skystis, kuris supa vaisių) nutekėjimas, silpnas gimdos kaklelis, kai gimdos kaklelis atsiveria prieš laiką, tokiu būdu padidindamas išankstinio gimdymo ar persileidimo riziką.

· Žemas arba netaisyklingas placentos prisitvirtinimas. Kuomet placenta (krauju pripildyta struktūra, maitinanti kūdikį) yra tokioje žemoje padėtyje, kad uždengia gimdos kaklelį.

· Daugiavaisis nėštumas (kai laukiatės dvynukų, trynukų ir t.t.).

Visais išvardytais atvejais rekomenduojama pasitarti su savo gydytoju. Akušeris-ginekologas M. Razumas sako, kad jeigu nėščia moteris jaučiasi gerai ir vystosi normali nėštumo eiga, tuomet seksas nėra problema. Jeigu nėra jokios rizikos ar patologijos, moteris ramiai gali mėgautis seksu. Kai kuriose tautose yra manoma, kad mylėtis paskutinį mėnesį yra naudinga, nes spermoje esantis hormonas prostaglandinas skatina bręsti gimdos kaklelį.

 

Kokią sekso pozą rinktis?

Galite būti užtikrinti, kad belaukiant savo vaikelio, jūsų intymaus gyvenimo laukia pokyčiai. Todėl tik atviras bendravimas taps vieninteliu būdu, padėsiančiu paversti jūsų seksualinį gyvenimą visaverčiu. Nėštumo metu, moterims gali būti nebepatogu mylėtis įprastine sekso poza, todėl siūloma ieškoti abiems priimtinų ir patogių būdų kaip patenkinti vienas kitą. Nėštumo metu labiausiai tinkančios mylėjimosi pozos yra tokios, kuomet vyras neprispaudžia moters pilvo.

 

Rekomenduojamos mylėjimosi pozos nėštumo metu:           

· Šaukštelio poza. Ši poza dar vadinama poza 99. Šios pozos metu abu partneriai guli ant šono, moteris priekyje, vyras už jos. Abu partneriai guli veidu į vieną pusę, šiek tiek sulenkę kojas. Moteris šiek tiek pražergia kojas tam, kad vyras iš galo galėtų įeiti į moters makštį. Šaukštelio poza labai intymi, nes partneriai labai gerai jaučia vienas kitą, gali labiau prisiglausti, glamonėtis ir bučiuotis.

· Šuniuko poza. Itin populiari sekso poza „keturiomis“. Moteris atsiklaupia ant kelių ir atsiremia rankomis į lovą bei šiek tiek pražergia kojas. Vyras, yra atsiklaupęs už moters nugaros ir iš galo įsiskverbia į moters makštį, tačiau tai ne analinis seksas. Tai yra jaudinanti poza, kuri suteikia daug malonių pojūčių.

· Šokančios varlytės poza. Labai panaši į šuniuko pozą. Moteris atsiklaupia ant kelių, atsiremia rankomis lovą. Skirtumas vienas – vyras už moters nugaros stovi, o ne klūpi ant kelių. Moteris tokioje pozoje gali taip susilenkti, kad pilvu remtųsi į savo šlaunis.

· Raitelės poza. Kartais dar vadinama atvirkščia misionieriaus poza. Vyras guli ant nugaros, moteris atsiklaupia ant kelių ties vyro kirkšnimis. Tuomet ji įveda vyro varpą į makštį. Pozos metu moteris primena raitelę ant arklio, todėl poza taip ir vadinasi.

Nesijaudinkite, jeigu šios pozos jums netinka ir yra visiškai nepatogios, ieškokite sau tinkamiausių ir patogiausių mylėjimosi būdų. Ginekologas-akušeris M. Razumas pataria nepaisyti kitų patarimų, nes kas normalu ir patogu vieniems, nereiškia, kad turi tikti ir kitiems. Todėl eksperimentuokite ir ieškokite naujų variantų – atraskite sau patogiausias pozas. Anot gydytojo, lytinius potraukius galima patenkinti įvairiais būdais. Todėl vaginalinis seksas yra tik vienas iš pasitenkinimo būdų (seksą galima pakeisti petingu). Nėštumo metu, svarbiausia būkite atviri su savo partneriais aptariant seksualinius santykius. Kalbėkite apie įvairius būdus ir galimybes kaip galėtumėte patenkinti vienas kitą, nepamirškite bučinių, glamonių ir apkabinimų.

 

Ko vyrai bijo?

Vyrams patinka seksualios moterys, tačiau nereikėtų besilaukiančių mamų atskirti nuo jų seksualumo. Nėščia moteris yra graži ir išlieka tokia pat seksuali, todėl reikėtų paneigti visas susikurtas vyrų baimes. Gydytojas M. Razumas teigia, kad dažnai vyrai bijo mylėtis, nes įsivaizduoja, kad yra tryse, todėl praranda lytinį potraukį ir erekciją. Vyrui gali būti sunkoka savo moterį sutapatinti su seksualia partnere. Vyrui dažnai kyla minčių turėti kitą partnerę, kai jo moteris laukiasi. Tokiu būdu jis galvoja, kad gali apsaugoti savo mylimąją ir kūdikį nuo įvairių grėsmių. Kitų seksualinis potraukis gali sumažėti dėl artėjančios tėvystės nerimo bei laukiamo kūdikio sveikatos. Todėl nėštumo metu nebijokite atvirai pasikalbėti su antrąja puse, tai padės išspręsti visas problemas.

Besilaukiančios moterys taip pat neturėtų pamiršti, kad yra ne tik būsimos mamos, bet ir moterys. Todėl specialiai vengti mylėjimosi nereikėtų. Kai kurioms moterims nėštumo metu pasikeičia hormonų pusiausvyra, todėl lytinis potraukis gali sustiprėti arba susilpnėti. Daugelis moterų nėštumo metu junta net dar didesnį seksualinį potraukį, nei iki nėštumo, tai susiję su hormonų pokyčiais moterų organizme, su troškimu pajusti partnerio artumą ir švelnumą. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai lytinio akto metu nėščios moterys pirmą kartą patiria orgazmą. Todėl kai kurios moterys patiria dar „kokybiškesnį“ seksą nei iki nėštumo. Daugelį besilaukiančių moterų seksas ne itin traukia dėl padidėjusio nuovargio, pilvo ir nugaros skausmų, pykinimo, krūtų jautrumo ir dažno šlapinimosi. Tokiais atvejais, moteris gali nejausti poreikio lytiniam suartėjimui.

Anot gydytojo M. Razumo, dažniausiai poros neatsisako lytinių santykių, tačiau yra ir kitokių pavyzdžių. „Būna, kad ateina poros ir tvirtina, kad neturės jokių lytinių santykių ne tik visą nėštumo laikotarpį, bet ir tol, kol mama maitins vaikelį. Taip jie tiki, kad apsaugos save ir savo vaiką“, - sako M. Razumas. Anot gydytojo, tokie pavyzdžiai nėra patys geriausi, nes vyras greičiausiai neištvers ir „pasuks į kairę“. Darnios poros santykiai neapsieina be sekso ir erotikos.

Kas pasikeičia po gimdymo?

Kai namie atsiranda naujagimis, aktyvaus seksualinio gyvenimo nesitikėkite. Mažiausiai kelias savaites po gimdymo moterų visiškai nedomina mintys, susijusios su seksu. Pagrindinė to priežastis – išsekimas. Dažnai po gimdymo lytinį potraukį keičia miegas, nuovargis, maitinimas. Vyrai neturėtų pamiršti, kad po gimdymo moters mintys ir jausmai sukasi tik apie naujagimį. Tačiau pasinėrusios į motinos pareigas nepamirškite, kad esate moterys ir būkite atviros su savo antrosiomis pusėmis. Būkite vienas kitam atviri apie savo seksualinius poreikius, kartu nuspręskite, kas jums yra priimtiniausia. Jeigu lytinė sueitis po gimdymo sukelia skausmus, jokiu būdu nekentėkite ir pasitarkite su gydytoju. Jei makštis išsiplėtusi, sausa ir jautri lietimui, patartina naudoti lubrikantus. Taip pat rekomenduojama rinktis šonines sekso pozas. Dažniausiai po gimdymo moters organizmui atsistatyti prireikia šešių savaičių, todėl tuo metu patartina susilaikyti nuo vaginalinių lytinių santykių.

Ginekologas-akušeris M.Razumas teigia, kad esant normaliam ir nerizikingam nėštumui mylėtis galima visą nėštumo laikotarpį. Svarbiausia, su savo antrąją puse nuolat atvirai kalbėtis apie visas baimes, skausmus ir pokyčius. „Nebijokite ir darykite tai, kas jums patinka, tik turėkite proto ir saiko“, - pataria gydytojas.

 

Indrė Dauskordaitė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.