Smaller Default Larger

Kaip sutramdyti celiulitą?

Ištisos Lietuvos moterų kartos gyveno laimingai ir miegojo ramiai, kol vieną rytą pabudusios šalia savęs išvydo... celiulitą. Tikra tiesa, juk prieš bene dvidešimt metų dailiosios lyties atstovės nė neįtarė, kad neaiškios kilmės kauburėliai po oda joms yra didelė problema. Ir dar blogiau neestetiškas vaizdas aplinkiniams. Kita vertus, gyvenimo patirtis patvirtino ir įrodė, kad celiulitas vis tik yra problema. Laimė, tokia, kurią galima spręsti.

 

„Celiulitui apibrėžti naudojami įvairūs žodžiai: liposklerozė, dermofanikulitas, fanikulopatija, pabrinkusi fibrosklerozė, lipodistrofija, lokalizuota hipolipodistrofija. Tačiau dažniausiai vartojamas – celiulitas“, - sako Vilniaus „DR. Klinikos“ dermatovenerologė Renata Bartusevičienė. – „Tai toksinės riebalų sankaupos, kurios susiformuoja sutrikus medžiagų, hormonų pusiausvyros ir skysčių apykaitos procesams poodiniame bei poriebaliniame audiniuose. Visa tai gali nutikti net paauglystėje, lytinio brendimo metu, tačiau įprastai pirmuosius celiulito pažeistos odos pokyčius pastebi trečiąją dešimtį įpusėjusios merginos ir moterys. Tačiau ne tik moterys! Kartais celiulitu gali skųstis ir vyrai. Sutrikus hormonų sistemos veiklai, kuomet vyriškame organizme padaugėja moteriškų hormonų estrogenų, toksinės riebalų sankaupos išryškėja ir po stipriosios lyties atstovų oda.“

 

Koks ryšys tarp paveldėjimo ir drabužių?

Ir viena, ir kita turi įtakos jūsų sveikatai! Nors tiksliai nežinoma, kokios yra tikrosios celiulito atsiradimo priežastys, jam susiformuoti įtakos turi daug veiksnių. Kaip žinia, daugelį sveikatos sutrikimų ir ligų kartu su tradicijomis paveldime iš savo tėvų. „Tad, jeigu mamos oda jums priminė apelsino žievelę, tikėtina, kad ir jums nepavyks to išvengti“, – perspėja R. Bartusevičienė. – „Kitos galimos susirgimo priežastys - skydliaukės ligos, hormoninių preparatų vartojimas, žalingi įpročiai, kaip antai rūkymas ir pernelyg dideli alkoholio bei kavos kiekiai, sėdimas darbas, vidaus ligos, patirtos traumos ar nušalimai, mažas fizinis aktyvumas.“

Viena iš priežasčių, kodėl celiulitas ima formuotis kai kurioms jaunoms merginoms, tai kontraceptinių tablečių vartojimas. Šių medikamentų sudėtyje yra progesterono, kuris skatina skysčių kaupimąsi organizme. O jeigu dar nepakanka ir fizinio aktyvumo, esant neracionaliai mitybai, valgant daug kaloringo, perdirbto maisto, medžiagų apykaitos ir limfos sistemos veiklos sutrikimai skatina viena kitos progresavimą, o kartu ir celiulito plitimą.

„Celiulito priežastis gali būti net drabužiai! Pavyzdžiui, nešiojant itin aptemptus džinsus, pilvukas, kad ir visai nedidelis, yra tarsi išspaudžiamas į viršų. Ilgainiui nuo tokios prievartos jis virsta į liulantį riebalų ratuką arba net į delnais suimamas „meilės rankenėles“. Būtent dėl šios problemos mūsų pagalbos kreipiasi daug jaunų merginų“, – savo patirtimi dalijasi Vilniaus grožio studijos „Art of Beauty“ kosmetologė Katerina Nesterova. – „Nenoriu gąsdinti, tačiau žinant, kad nepatogūs drabužiai gali sudarkyti figūrą, galima būtų jų atsisakyti anksčiau nei jie atliks savo juodą darbą.“

Nuolatos avėdamos aukštakulnius batelius taip pat rizikuojate įgyti celiulitą. Tik šiuo atveju pakis blauzdų sritis. Blauzdoms gali pakenkti ir tai, jeigu sėdėdamos turite įprotį laikyti koją ant kojos ir dar susukti jas vieną už kitos. Net neteisingai parinkti fiziniai pratimai gali turėti įtakos netolygiam riebalų pasiskirstymui po oda.

Ką jau kalbėti apie stresą. Jeigu nuolat esate pervargusios, įsitempusios, nervingos, jūsų organizmas be sustojimo gamina streso hormonus, kurie trikdo visų organų ir sistemų veiklą. Dėl to kaupiasi laisvieji radikalai, toksinai, kurių tiesioginis atspindys – jūsų oda.

 

Riba tarp kosmetinio defekto ir ligos labai nedidelė

Pasak gydytojos R. Bartusevičienės, celiulito išplitimas ant kojų ir sėdmenų rodo limfotakos bei veninės kraujotakos sutrikimus. Taip pat šios kūno sritys greičiausiai kinta, jeigu turite antsvorio. Esant nepakankamai virškinamojo trakto veiklai, celiulitas ims ryškėti pilvo srityje, o riebalų sankaupos dilbyje bei priekinėje šlaunų dalyje – tai veninės kraujotakos sutrikimo požymis. Dėl nuolatinio nuovargio celiulitas gali atsirasti net ant sprando.

Skiriamos kelios celiulito formos, kurias galima apibūdinti pagal išvaizdą. Kietąjį celiulitą, kuris pasitaiko paauglystėje, dažnai lydi strijos. Pirmiausia toje odos vietoje, kur ji labiausiai įsitempia, susilpnėja dermos (giliojo odos sluoksnio) elastinės skaidulos, sutrinka elastino ir kolageno gamyba, o joje esančios elastinės skaidulos trūksta ir šitaip atsiranda melsvai rausvų, vėliau – balkšvai gelsvų linijų – strijų. Minkštasis celiulitas būdingas mažai fiziškai aktyvioms moterims. Įprastai jų raumenys yra suglebę, odos pokyčiai išryškėja staigiai numetus svorio. „Dažnai celiulitas būna mišrus. Sudėtingesnėms celiulito formoms, kurias lydi akivaizdžios odos deformacijos ir net skausmai, būtinas medicininis gydymas“, - sako dermatovenerologė R. Bartusevičienė.

 

Ar celiulitas ir nutukimas yra susiję? Ne.

Celiulito ir antsvorio požymiai:

Antsvoris

Celiulitas

Pažeidžiami tik adipocitai

Pažeidžiami visi riebalinio audinio elementai

Būna lokalus arba bendras

Vystosi tik tam tikrose zonose

Oda yra lygi

Odos paviršius nelygus

Jungiamasis audinys yra elastingas

Jungiamasis audinys neelastingas

Cirkuliacinė sistema funkcionuoja normaliai

Limfotaka ir kraujotaka sutrikusi


 

Parengė Aušrinė Baronaitė

 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.