Smaller Default Larger

Žolė ant aukso neauga

Vyrai, nuolat pašiepiantys silpnąją lytį dėl, jų manymu, per didelio rūpinimosi savo išvaizda, nejučia prityla pastebėję retėjančių plaukų lopinėlį viršugalvyje. Vieni kaip įmanydami stengiasi paslėpti plikę – dangsto ją dar likusiais plaukais ar skrybėlėmis, kiti slėpdamiesi skuba keisti šukuoseną, akį traukusias garbanas iškeisdami į pliką galvą. Priemonių, galinčių sustabdyti plaukų slinkimą, ieškota dar senovės Egipte, tačiau stebuklingo vaisto nepavyko atrasti iki šiol. Ar tai reiškia, kad vyrams belieka tiesiog susitaikyti ir, pastebėjus pirmuosius požymius, laukti kol plaukai visiškai išretės?

 

Kodėl vyrai plinka?

Vyriško tipo nuplikimas pasireiškia net 58 proc. stipriosios lyties atstovų. Bet kodėl gi vieni iki pat žilos senatvės puošiasi vešlia plaukų kupeta, o kiti, vos įkopę į trečiąją dešimtį, jau skaičiuoja be atvangos krintančius plaukus? Tyrimais įrodyta, kad vyriško tipo nuplikimas yra nulemtas genetiškai ir susijęs su hormonų pusiausvyra bei pakitimais. Hormoniniai veiksniai lemia plauko folikulo plonėjimą – traukiantis folikulams plaukai tampa negyvybingi ir ima kristi. Kartais folikulai išlieka gyvybingi, o tai leidžia manyti, kad plaukai dar gali ataugti.

Vyriško modelio nuplikimas atpažįstamas pagal išvaizdą ir formą. Dažniausiai plaukų pastebimai sumažėja ties plaukų augimo linija arba atsiranda plikas plotas galvos viršuje. Kai kurie vyrai netenka visų plaukų.

 

Ar verta kreiptis į gydytoją?

Būtina paminėti, kad plaukai gali slinkti ir dėl daugelio kitų priežasčių, nesusijusių su paveldimumu. Pavyzdžiui, plaukų slinkimu dažnai skundžiasi tie, kurių organizme trūksta geležies, turintys skydliaukės problemų. Slinkimą gali nulemti ir grybelinė galvos odos infekcija, tam tikrų vaistų vartojimas, chemoterapinis gydymas. Pasitaiko atvejų, kai nuplinkama dėl įpročio pešioti plaukus – nuolat pešami jie susilpnėja ir niekada nebeatauga.

Jei yra žinoma konkreti plaukų slinkimą lemianti priežastis, jį galima sustabdyti. Pavyzdžiui, geležies trūkumo sukeltą slinkimą nesunkiai galima pažaboti papildžius organizmą trūkstamu elementu. Taigi susidūrus su plaukų slinkimo problema kreiptis į gydytoją yra visai nebloga mintis. Specialistai ištirs, ar neturite odos problemų, atliks kraujo ir skydliaukės tyrimus – taip išsiaiškinsite, ar tai yra tipiškas vyriškas nuplikimas, ar tik laikina bėda, su kuria galima visiškai susitvarkyti arba bent jau sulėtinti jos eigą.

Gydytojo konsultacija primygtinai rekomenduojama tiems, kurie be plaukų slinkimo junta ir kitus simptomus – pavyzdžiui, padidėjusį nuovargį, silpnumą. Nedelsdami kreipkitės į specialistus, jei per trumpą laiką netenkama daug plaukų, jie krenta kuokštais, pastebimi netvarkingai išsidėstę pavieniai pliki lopai, matomas paraudimas ar pleiskanojimas, juntamas niežėjimas ar skausmas.

 

Ar yra išeičių?

Per daugelį metų buvo išbandytas ne vienas kovos su vyriško tipo nuplikimu būdas. Kai kurie bandymai davė pastebimų rezultatų, tačiau daugelis visgi buvo nesėkmingi. Pastebėta, kad dažnam vyrui plaukų slinkimas prasideda, sulėtėja arba sustoja dėl visiškai neaiškios priežasties.

Patikimas ir daugelio dėl plikės kompleksuojančių išbandytas gelbėjimosi būdas – perukai. Jų pasirinkimas dabartinėje rinkoje tikrai platus. Jau nebe naujiena ir plaukų persodinimo operacijos, tačiau, reikia pastebėti, kad transplantacijos kainos įkandamos tikrai ne kiekvienam. Plaukų retėjimo problemą taip pat bandoma spręsti į pagalbą pasitelkus įvairius tepamuosius ir geriamuosius vaistus, augalinius preparatus, kurių sudėtyje yra cinko, magnio, geležies, vitamino E. Anglijos mokslininkai prakalbo apie specialius genetinius tyrimus, kuriuos atlikus galima išsiaiškinti, ar ateityje rizikuojate praplikti – jei galimybė yra, iš anksto pradedami naudoti kelią plikimui galintys užkirsti preparatai ir plaukų priežiūros priemonės.

Visiškai sustabdyti genetiškai nulemto proceso greičiausiai nepavyks, bet  kodėl gi nepabandyti jo kaip įmanoma labiau atitolinti. Lengvai pritaikomų patarimų, kaip tausoti plaukus, apsaugoti juos nuo slinkimo, jums pažers žmonos ir dukros. Jos tikrai žino, kad šiurkštus rankšluostis, kuriuo stipriais judesiais trinate drėgnus plaukus po maudynių, gali stipriai sužaloti plaukus – tiesiog juos laužyti. Taigi stenkitės naudoti švelnios medžiagos rankšluosčius ir nedaryti energingų judesių. Venkite bet kokio tempimo, veržimo, ilgaplaukiai – neriškite plaukų gumelėmis ir svajodami nesukiokite sruogų aplink pirštą. Geriausia apskritai atsisakyti vešlių šukuosenų – su amžiumi plonėjančiam plaukui ilgos kasos tampa vis sunkiau pakeliama našta. Būkite švelnūs ir šukuodamiesi – naudokite tik minkštų šerių, iš natūralių medžiagų pagamintus šepečius. Nebijokite panaudoti priemonių, suteikiančių apimties, lengvinančių plauko šukavimą, išbandykite plaukų slinkimą stabdančius produktus. Žiemą nepamirškite galvos apdangalų – šaltis gali stipriai pakenkti plaukams.

 

Aukštyn nosis!

Plikė – ne liga. Tai daugiau su estetika, savigarba, emocine būkle susijusi problema. Žymus plaukų slinkimas daugeliui vyrų sukelia didelį nerimą. Plaukų išretėjimas ties jų augimo linija ar pliko lopinėlio viršugalvyje atsiradimas gali turėti dramatišką poveikį vyro pasitikėjimui savimi, savo reputacija ir įvaizdžiu. Dalis vyrų su tuo susitaiko be didelių išgyvenimų, suvokdami, kad tai yra daugelio problema, tačiau dauguma stipriai emociškai dėl to išgyvena, netgi patiria depresiją.

Kaip ir bet kurioje situacijoje, daugiausia, žinoma, laimi sugebantys į ne visai linksmą gyvenimo pokštą pažvelgti su humoru. Optimistai giriasi, kad būti plikam apsimoka – sunaudoji kur kas mažiau šampūno ir jaudintis, kad esi susivėlęs, niekada netenka. Tokie linksmuoliai ašaroti dėl mėnulio pilnatimi virtusios galvos neketina, o pasišaipiusiam atšauna: „Juk žolė ant aukso neauga!”. „Ilgas plaukas – trumpas protas“ - sako ir liaudies išmintis, greitai papildoma tikriausiai pačių plikių sugalvota patarle „Kvaila galva nei žyla, nei plinka“.

Į vešlią ar į pliką galvą daugiau proto įkrėsta – neišmatuosi. Su skoniu taip pat nepasiginčysi. Vieniems plika galva atrodo solidi ir stilinga, kiti savo dar likusių plaukų nemainytų ir į milijoną. O ką sako, pasak meilės reikalų ekspertų, ne akimis, o ausimis mylinčios moterys? Šiuo klausimu jos visiškai nesutaria. Viena beria komplimentus, alpdama nuo begalinio plikių žavesio, kita gi verkšlena dėl prarastų antrosios pusės garbanų ir piktokai atkerta besižavinčioms: „Pavydėti galima vyrų giminei. Jie gali būti pliki, barzdoti ir pilvoti – visokie moterims geri ir gražūs. O štai mus, tik dailias, lieknas ir gražiai sušukuotas myli“. Visos vieningai sutaria dėl vieno: jei ėmei plikti – plaukus kirpk trumpai. Nėra nieko juokingesnio ir tuo pat metu graudaus už plikės dangstymą dar likusia plaukų sruoga.

 

Parengė Miglė Ivanauskaitė

 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.