Smaller Default Larger

Masažai – sveikatos šaltinis

Brangioji, labai tavęs prašau, tik 10 minučių. Ir taip kiekvieną vakarą. Mano vyrui taip patinka masažai, kad jis dėl jų galėtų padaryti bet ką. Nebuvo nė vieno vakaro, kad neišgirsčiau prašymo, ką nors pamasažuoti. Kartą nupirkau vyrui dovanų čekį į masažo saloną. Jam taip patiko, kad masažo salone apsilankė dar penkis kartus. Gal galėtumėte pasidomėti, kodėl kai kuriems žmonės kyla didžiulis masažo poreikis ir ar gali išsivystyti nuo jo  priklausomybė?

 

Tokį laišką gavome iš mūsų skaitytojos. Miela Nijole, į Jūsų klausimą apie masažų poreikį, naudą ir priklausomybę atsakysime plačiau.

Anot psichologų, suaugęs žmogus jaučiasi gerai, kai jį bent 20 kartų per parą liečia artimas žmogus. Užtenka paprasto rankos paspaudimo, švelnaus apsikabinimo, galvos paglostymo ar bučinio. Vaikams artimo žmogaus lietimo poreikis dar stipresnis. Kūdikis nurimsta tik ant mamos ar tėčio rankų, o jau paaugęs mažylis vis dažniau tiesia rankutes ir nori būti glaudžiamas. Kūdikis labiausiai meilę ir šilumą jaučia per prisilietimą, todėl masažas tampa svarbia bendravimo priemone.

Vaikų kirpyklos ir masažo centro „Pukis“ vadovė Asta Rimkevičienė sako, kad dažniausiai masažuoti vaikus tėveliai atveda tuomet, kai jau pasireiškia stuburo ar laikysenos problemos. Moteris teigia, kad tokių problemų būtų galima išvengti, jeigu savo atžalas pradėtume masažuoti dar kūdikystėje. Anot kineziterapeutės Viktorijos Paltanavičiūtės, tėveliai savo vaikučius, bent 3-4 kartus per metus, turėtų parodyti masažo specialistams: „Masažai ir mankštos vaikams reikalingi, kad padėtų suvienodinti raumenų vystymąsi, ištiesintų iškrypusį stuburiuką ir padėtų išspręsti netaisyklingos laikysenos problemas. Vaikas nuolat auga, todėl reikia keisti ir mankštos pratimus, kad padėtų sustiprinti kūno vietas tam tikru augimo laikotarpiu“.

 

Kodėl reikėtų masažuoti savo naujagimį?

Masažo specialistė Viktorija Paltanavičiūtė sako, kad vaikus masažuoti galima jau nuo pusantro mėnesio: „Iki dviejų mėnesių kūdikiai švelniai glostomi, o jau vėliau mažyliams galima daryti pilną masažą ir mankštą. Svarbiausia, visus judesius padaryti nuosekliai, visa amplitude“. Viktorija teigia, kad kai kurie tėveliai nepagrįstai bijo stipriau paliesti savo naujagimius. Todėl masažo specialistė paaiškina tėvams, kokiu stiprumu galima liesti vaikutį,  paima jų ranką ir kartu atlieka masažo judesius naujagimiui. Kineziterapeutė juokauja, kad pirmasis kūdikio masažas užtrunka ilgiau, nes mamytes ir tėvelius reikia nuraminti,  paaiškinti kiekvieno judesio naudą.

Mokslininkai įrodė, kad tų kūdikėlių, kurie nuo pirmųjų gimimo dienų buvo mankštinami ir masažuojami, protiniai gebėjimai vystosi greičiau, nei tų, kurie nėra tokie aktyvūs. Ištirta, kad vaikams, kuriuos anksčiau masažavo ir mankštino, mokyklose sekasi geriau, negu tiems, kurie nedarė nieko. Taip yra todėl, kad mankšta ir masažai pagerina kraujotaką, todėl smegenys labiau aprūpinamos deguonimi.

 

Nelaukite, kol Jūsų vaikui iškryps stuburas

Vaikų kirpyklos ir masažo centro „Pukis“ vadovė stebisi, kad šiuo metu niekas rimtai nežiūri ir netikrina vaikų laikysenos ir stuburo: „Anksčiau mokyklose tikrindavo vaikų laikyseną, stuburą ir jeigu rasdavo problemų, siųsdavo į gydymo įstaigas. Dabar to nebėra, todėl tėveliai turėtų dar atidžiau stebėti savo atžalas“.

Masažo specialistė V. Paltanavičiūtė tikina, kad jeigu stuburo iškrypimas negydomas, skausmas vis didėja, todėl vaikas nebegali taisyklingai ir tiesiai išsėdėti vienoje vietoje, nes jo nugaros raumenys per silpni: „Stovėjimas vienoje vietoje žmogui, turinčiam iškrypusį stuburą, taip pat gali virsti kančia, nes vienos pusės raumenys per stiprūs, kitos – per silpni, todėl vienas petys dažniausiai būna aukščiau už kitą. Žmogus vieną savo kūno pusę apkrauna labiau nei kitą“.

Vaikučių taisyklinga laikysena priklauso ir nuo tėvų požiūrio. Jeigu tėveliai savo vaikui parinks tinkamus baldus, žiūrės kaip jų mažylis sėdi, kaip valgo, ar taisyklingai ruošia pamokas, tuomet stuburo problemų galima ir išvengti. Kinezitarepeutė sako, kad vaikučiai neturėtų miegoti ant itin minkštų lovų, taip pat reikėtų atsisakyti didelių pūkinių pagalvių. Geriau, kad vaikui skirta pagalvėlė būtų nedidelė ir plona, kad mažylis miegotų tiesiai, nepakėlęs galvytės.

 

Riedantis akmuo niekada neapauga samanom!

Vaikų kirpyklos ir masažo centro „Pukis“ taškinio masažo ir tempimo pratimų specialistas Romualdas Kybartas juokauja, kad visos žmogaus problemos prasidėjo tada, kai jis atsisėdo. Todėl iškrypusį stuburą ar netaisyklingą laikyseną suaugęs žmogus gali įveikti tik masažų ir fizinių tempimo pratimų komplekso pagalba: „Mūsų visos problemos prasideda dėl kūno asimetriškumo. Įsivaizduokite, kas atsitinka, kai žmogus stovi ir jo viena koja yra trumpesnė už kitą. Reiškia, jo dubens ir menčių raumenų grupė yra labai įsitempusi, todėl vakare jaučiamas didelis nuovargis ir nugaros skausmas. Nereikia ieškoti stebuklingų vaistų, viską galima pataisyti paprasčiausiais tempimo pratimais. Jeigu jums sunku eiti, bėgti ar plaukti, tiesiog atsigulkite ant žemės ir šliaužkite ant pilvo, tačiau tokių pratimų reikia padaryti daug, todėl neapsiribokite dešimčia kartų“. R. Kybartas sako, kad jam juokinga, kai gydytojai savo pacientams, turintiems stuburo problemų, pataria daryti tam tikrus pratimus po keliolika kartų. Pratimai turėtų būti kartojami po keliasdešimt arba net kelis šimtus kartų. Specialistas sako, kad galime tikėtis norimo rezultato, bet tik įdėję dideles pastangas. „Mes negalime savęs apgauti, nes be fizinių pratimų nieko nepasieksime. Kartais aš darau klaidą ir masažo metu už savo klientus padarau visus tempimo pratimus, nors reikėtų tik parodyti. Kai kurie klientai sako, kad pas mane atėję jaučia, jog gavo ir masažą, ir treniruotę“, -  tikina specialistas.

 

Taškinio masažo nauda

Taškinis masažas – kai piršto galiuku spaudomi gyvybiniai taškai, dar vadinami biologiškai aktyviais taškais. Nustatyta, kad poveikis pagerina organizmo energetinį balansą, stimuliuoja arba nuramina autonominę nervų sistemą, sustiprina arterinį kraujo tiekimą, sumažina skausmą, nuima nervinę ir raumenų įtampą. Spaudžiant gyvybinius taškus, jaučiamas skausmas, raumenų gėla, plėšimas ar tirpimo skausmas, tačiau jis trunka vos kelias akimirkas. Tokie pojūčiai atsiranda tuomet, kai masažuotojas teisingai suranda ir spaudžia jūsų taškus. „Tie taškai lyg žmogaus organizmo energijos užtvanka. Energija toje vietoje nepraeina, todėl paspaudus tuos taškus jaučiame skausmą. Aš masažuoju trigerinius taškus. Tokie taškai nemalonūs ir skausmingi, tačiau juos paspaudus laisvėja kraujotaka, po keleto tokio tipo masažų jaučiamas poveikis, pavyzdžiui, moterims nustoja šalti kojos. Trumpiau tariant, taške užkalkėjusi energija išlaisvinama ir tokiu būdu išsprendžiamos kai kurios žmogaus sveikatos problemos“, - sako R. Kybartas.  

 

Užkirskite kelią senatvei

Baisu būtų net pagalvoti, jog, sulaukus keturiasdešimties, bijotume atsikelti iš lovos, nes prisimintume, kiek daug skausmo reikės iškęsti lipant laiptais, sėdant į automobilį, stovint eilėje. „Senatvė ateina ne tada, kai jūs neturite jėgos, ir ne tada, kai neturite ištvermės, nes ši savybė žmogų apleidžia vėliausiai. Senatvė ateina tuomet, kai sutrumpėja jūsų raumuo. Todėl visi turėtų stengtis neleisti sutrumpėti savo raumenims, o tai padėtų padaryti paprasčiausi tempimo pratimai.  Jeigu tempimo pratimus darysime nuolat, tai per ilgą laiką raumuo taps elastingas ir kraujas galės lengviau pratekėti, nei per suspaustą ir kietą raumenį. Taip kraujotaka taps aktyvesnė, organizmas gaus daugiau deguonies“, -  pasakoja R. Kybartas.

 

Dekompresiniai pratimai

Šiuo metu daug jaunų žmonių kankina dubens sąnario problemos. Todėl masažo ir tempimo pratimų specialistas tėveliams rekomenduoja tik gimusį kelių savaičių vaikelį parodyti geram chirurgui, kuris galėtų apžiūrėti naujagimio dubenį. „Jeigu jūsų vaikai labai daug sportuoja: užsiima gimnastika, ar lanko šokius, žinokite, kad jie privalo daryti dekompresinius pratimus, kitaip jūsų vaikas, sulaukęs dvidešimties metų, prašys gydytojo pakeisti dubens sąnarį“. Dekompresiniai pratimai priverčia jūsų sąnarį „atsitraukinėti“. Pavyzdžiui, pririškite dirželį už kojos ir traukite žmogų į save, traukimo metu pririštasis turi priešintis. Visi, panašūs į šį, fiziniai pratimai naudingi ir gali užkirsti kelią ankstyvam sąnario susidėvėjimui.

Miela Nijole, norime pasakyti, kad Jūsų vyro masažo poreikis yra visiškai normalus. Nieko blogo, jeigu Jūsų antroji pusė nori daugiau masažų. Pagalvokite, gal Jūsų mylimam žmogui  trūksta Jūsų švelnių prisilietimų ir dėmesio?  

 

Parengė Indrė Dauskordaitė

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.