Smaller Default Larger

Gera burnos priežiūra - sveiki dantys

Nuo pat mažų dienų tėvai mus mokė dantis valyti du kartus per dieną: ryte ir vakare. Tačiau, ar to pakanka? Burnos gleivinė yra mikrobų ir bakterijų šaltinis, kuris skatina apnašų ir ėduonies atsiradimą, todėl būtina nuolatos rūpintis burnos higiena. Taisyklinga burnos ertmės priežiūra yra sveikatos ir geros savijautos pagrindas. Taigi, kaip tą daryti?

 

Tinkamai, kasdienei burnos ertmės priežiūrai palaikyti dažniausiai naudojamos tokios priemonės: dantų šepetėliai, dantų pastos, skalavimo skysčiai, higieniniai siūlai, dantų krapštukai, liežuvio valikliai ir t.t. Šios priemonės, tinkamai naudojant, padės palaikyti burnos higieną: iš burnos pašalins maisto likučius, dantų apnašas, neleis susidaryti dantų akmenims, atgaivins burnos ertmę, taip pat gerins burnos ertmės audinių kraujo apytaką ir viso organizmo savijautą.

 

Dantų šepetėlis

Viena dažniausiai naudojamų priemonių – dantų šepetėlis. Dantų šepetėliai yra įvairių rūšių, tačiau geriausia rinktis patogų, ilga rankena ir trumpa galvute. Jie gali būti kieti, vidutinio kietumo, minkšti ir labai minkšti. Kuo šepetėlio šereliai ilgesni ir plonesni, tuo jis minkštesnis. Geriausiai apnašas nuvalo vidutinio kietumo šepetėlis, tačiau, jeigu sergama periodonto ligomis ar dantenų uždegimu, patartina naudoti - minkštus. Žinoma, yra ir vaikiški dantų šepetėliai. Jie tokie pat, tik su mažesne galvute ir gaminami iš minkštų šerelių.

 

Kaip tinkamai prižiūrėti dantų šepetėlį?

Tačiau, ar tikrai visi žinome, kaip reikia prižiūrėti dantų šepetėlį? Verta žinoti, kad prieš pradedant naudoti naują šepetėlį, medikai rekomenduoja jį išplauti virintu vandeniu ir muilu. Toliau, po kiekvieno dantų valymo, plauti jį po tekančiu drungnu vandeniu. Laikyti sausai, stiklinėje ar specialiame inde, kad galvutė butų viršuje. Dantų šepetėlį reikėtų keisti kas du – tris mėnesius, nes jo galvutėje susikaupia daug įvairių mikroorganizmų. Kitas dalykas – ilgai naudojant tą patį dantų šepetėlį, jis nudyla, suminkštėja, iškrenta šereliai, dantys nėra gerai išvalomi. Tad, jeigu šepetėlio šereliai krypsta į šalis, atėjo laikas atsisveikinti su šia dantų valymo priemone ir įsigyti naują.

 

Dantų pasta

Dantų pastą rinktis reikia individualiai, kadangi kiekvieno žmogaus dantys skirtingi. Jeigu kamuoja ėduonies problemos, derėtų naudoti apsauginę dantų pastą, kurioje yra kalcio. Turintiems jautrius ar ėduonies pažeistus dantis, geriausia rinktis pastą su mineralais ir vitaminais. Tokios pastos yra be fluoro ir skirtos būtent jautriems dantims. Yra žmonių, mėgstančių naudoti balinamąsias dantų pastas, tačiau jomis piktnaudžiauti nereikėtų nes dantys gali tapti labai jautrūs. Tokias pastas gali drąsiai naudoti tie, kurie turi visiškai sveikus dantis. Jose yra kietųjų dalelių, kurios nutrina dantų pigmentą. Yra ir labai švelnaus poveikio balinamųjų pastų. Jose gali būti peroksido, ne tik balinančio dantis, bet ir suteikiančio jiems blizgesio. Naudojant nedideliais kiekiais,  ši medžiaga nėra pavojinga, tačiau ilgai jos naudoti nepatartina. Balinamąją dantų pastą patartina naudoti kartą per savaitę.

 

Kaip taisyklingai valyti dantis?

Kyla klausimas, ar visi tinkamai valome dantis? Taigi, ant dantų šepetėlio išspaudus šiek tiek dantų pastos, pirmiausia pradėti valyti reikėtų nuo viršutinio žandikaulio išorinės pusės. Dantys yra sukandami ir šepetėlis dedamas kampu į dantenas. Valoma vertikaliais judesiais pradedant nuo dantenų ir slystant link dantų. Svarbu, kiek įmanoma, geriau nuvalyti kiekvieno danties paviršių. Išvalius viršutinio žandikaulio dantis, toliau valomi apatinio žandikaulio išorinės pusės dantys tokiu pat principu. Jie valomi paeiliui: vienas po kito. Nepamirškime ir vidinės pusės. Priekiniai dantys valomi šepetėlį laikant vertikaliai (vertikaliais judesiais). Na, o galinių dantų sritis - jį paguldžius, horizontaliai, bet vis tiek vertikaliais judesiais. Taip valomi tiek viršutinio, tiek apatinio žandikaulio dantys. Svarbu žinoti, kad negerai dantis valyti horizontaliais judesiais. Valymo trukmė turėtų būti  dvi - trys minutės.

 

Liežuvio valiklis

Norint, kad dantys tikrai būtų gerai išvalyti, vien dantų šepetėlio ir pastos nepakanka. Yra papildomos burnos higienos palaikymo priemonės. Viena iš jų - liežuvio valiklis. Būna, kad kartais blogo burnos kvapo panaikinti nepadeda net ypatingai kruopštus dantų valymas. Taip yra dėl to, kad bakterijos auga ir lieka ant liežuvio paviršiaus. Liežuvio valikliu pašalinamos apnašos, negyvos ląstelės ir maisto likučiai.

 

Higieniniai siūlai

Dar viena priemonė burnos higienai palaikyti – higieniniai siūlai. Jie skirti tarpdančiams ir dantenų vagelėms valyti. Higieninis siūlas sudarytas iš penkių ar daugiau smulkių nailono siūlų, kurie yra surišti į giją. Yra ir kombinuotų higieninių siūlų, sudarytų iš kietos, minkštos ir vaškuotos dalių. Jie tinkami valyti siaurus ir platesnius tarpdančius. Ši priemonė padeda pašalinti dantų apnašas, seiles iš tarpdančių bei dantenų krašto. Jeigu asmuo serga periodonto ligomis, higieniniais siūlais valyti tarpdančius reikia labai atsargiai. Tokiais siūlais vaikams valyti dantis rekomenduojama pradėti tik nuo dvylikos metų. Valymo procesas paprastas: siūlu reikia slinkti aukštyn, žemyn. Taip išvalomas vienas tarpdantis, tada einama prie kito. Ir taip kiekvieną tarpdantį valyti po tris – penkias sekundes.

 

Dantų krapštukai

Tarpdančiams valyti yra ir kita priemonė – dantų krapštukai. Yra dvi jų rūšys: mediniai ir plastmasiniai. Krapštukai skirti išstumti įstrigusį maistą. Lengvai patenka į tarpdančius, nes yra smailios trikampio formos. Krapštuku iš jų pašalinami maisto likučiai, taip pat ir dantų apnašos nuo dantų kaklelių. Krapštuką reikia laikyti 45 laipsnių kampu ir danties atžvilgiu atsargiai stumti išilgai danties žemyn. Negalima daryti jokių staigių judesių, nes pažeisime dantenas. Judesiai kartojami valant kiekvieną tarpdantį. Dantų krapštukai turi būti perkami ne prekybos centruose, o vaistinėse. Medicininės paskirties dantų krapštukų galiukai yra suapvalinti, o jų forma labiau trikampė. Apvalūs krapštukai, kurių pilna prekybos centruose, skirti kulinarijos gaminiams smaigstyti, o ne valyti tarpdančius. Jeigu naudojami būtent tokie, kyla didelis pavojus pažeisti dantenas ir dantų emalį. Tik trikampis krapštukas lengvai patenka į kiekvieną tarpdantį. Geriausia yra pasikonsultuoti su gydytoju odontologu, kuris patars, kokius krapštukus naudoti.   

 

Skalavimo priemonės

Nepamirškime ir dantų skalavimo priemonių. Skalavimui naudojami įvairūs eliksyrai, atskiesti vaistažolių ekstraktai, įvairios biologiškai aktyvios medžiagos, taip pat medikamentai, antiseptikai ar paprasčiausias vanduo. Jų pagalba pašalinami maisto likučiai, sumažėja mikrobų, pagerėja burnos kvapas, taip pat masažuojamos dantenos ir burnos gleivinė.

Eliksyrai atskiedžiami vandeniu: paprastam, kasdieniniam skalavimui į stiklinę vandens įlašinami penki lašai. Jeigu skalavimas gydomasis, tuomet dvidešimt – trisdešimt lašų. Eliksyrų sudėtyje dažniausiai būna augalinių preparatų, pavyzdžiui, jonažolių, medetkų, ramunėlių, gysločių sulčių, mėtų, eukalipto ir t.t. Būtina žinoti jų galiojimo datą, nes eliksyrai greitai sensta ir netenka gydomųjų ir antimikrobinių savybių. Yra ir tokių skalavimo tirpalų, kurie neleidžia susidaryti apnašoms.

 

Dantų silantai

Dantų silantai - tikri dantų sargai! Silantai yra skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Jie apsaugo dantis nuo žalingų veiksnių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių). Silantuose yra fluoro, kuris skatina emalio mineralizaciją. Dantų vagelėse ir duobutėse paprastai kaupiasi apnašos, kurios ne visuomet gerai išvalomos dantų šepetėliu. Tokios vietos yra aštuonis kartus labiau pažeidžiamos nei lygus emalio paviršius. Silantais dengiami tik sveiki nuolatiniai dantys. Procedūra visai neskausminga ir trunka 5–10 minučių. Danties gręžti nereikia, tik nuvalomas jo paviršius, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas silantu.

Kad dantys būtų sveiki, burnos higiena rūpintis privalo ir vaikai, ir suaugusieji. Tačiau ypatingą dėmesį tam turėtų skirti nėščios moterys. Nėštumo metu padidėja rizika susirgti dantenų ligomis. Jei mamos dantys yra sugedę, kyla grėsmė, kad ir vaiko dantukai ims gesti dar ankstyvoje vaikystėje.

 

Parengė Justė Šovinytė

 

 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.