Smaller Default Larger

Kiekviename šaukštelyje - saulės spindulys

Ne vienas iš sulaukusiųjų brandžios jaunystės metų - dabartiniai seneliai ir močiutės - prisimena laikus, kuomet vaikų darželyje prieš pietus auklėtoja padalydavo po šaukštą gelsvo klampaus žuvimi kvepiančio skysčio. Tai buvo tradicija ir ritualas, be kurių vaikiškas gyvenimas tiesiog būtų atrodęs nevisavertis. Jau tuomet, prieš 30-40 metų, suaugusieji žinojo, kad žuvų taukai - sveika, naudinga ir būtina. O pasaulio medicinos istorijoje yra žinoma, jog žuvų taukai rachito profilaktikai buvo naudojami jau 1775 metais. Apie žuvų taukų naudą ir teigiamą poveikį sveikatai kalbamės su gydytoja Daiva Narušiene.

 

Žuvų taukai yra reikalingi absoliučiai visiems - ir vaikams, ir suaugusiems, tvirtina gydytoja D. Narušienė: „Taukai, kuriuos visi gėrėme vaikystėje, buvo pagaminti iš menkių kepenų. Jų sudėtyje buvo vitaminų A ir D bei riebalų rūgščių omega-3. Nuo senų laikų buvo žinoma, kad vitaminas D būtinas kaulų stiprinimui bei rachito profilaktikai, vitaminas A - svarbus akims ir regėjimui. Šios rūgštys buvo ištirtos tik 1985-aisiais.“

Laikai pasikeitė, praėjo daug metų, o žuvų taukų nauda tapo neginčijamu faktu. Tai jau įrodyta mokslo ir pagrįsta medicinos tyrimais: žuvų taukai palaiko normalų vaiko augimą ir vystymąsi, stiprina imunitetą. 

 

Kuo skiriasi menkės kepenų aliejus ir žuvų taukai?

Žuvų taukai - Lietuvoje įprastas bendrinis pavadinimas. Tačiau, užsienyje šie taukai yra dažniausiai skirstomi į kepenų ir žuvų taukus. Pastarieji spaudžiami iš smulkių žuvų: skumbrių, sardinių, silkių. Juose yra omega-3  riebalų rūgščių, tačiau vitaminų A ir D, kurių natūraliai gausu menkės kepenyse - nėra. Todėl gamybos procese šie taukai papildomi vitaminais, mineralais, kitomis sudėtinėmis medžiagomis.

Renkantis žuvų taukus patariama atkreipti dėmesį, iš ko jie pagaminti, kokia žuvų taukų kilmė, pvz.: menkės kepenų taukuose turi būti nurodytas vitaminų A ir D kiekis.

„Skaitykite etiketes“, - sako gydytoja D. Narušienė. – „Pagrindinis dalykas dėl ko omega-3 yra svarbios sveikatai, yra dvi riebalų rūgštys – tai EPR (eikozapentaeno rūgštis) ir DHR (dokozaheksaeno rūgštis). Šios rūgštys yra labiausiai ištirtos pagal jų klinikinį poveikį širdžiai ir smegenims“.

Norintys pagerinti smegenų veiklą, turėtų žiūrėti, koks yra DHR kiekis, kam rūpi spręsti širdies veiklos problemas, turėtų žiūrėti, kiek žuvų taukų sudėtyje yra EPR.

Vitaminas E - natūralus tokoferolis - į žuvų taukus dedamas tam, kad riebalai nesioksiduotų - negestų ir neapkarstų.

Taip pat specialistė pataria visuomet atidžiai perskaityti, iš ko ir kokioje šalyje pagaminti žuvų taukai. Jeigu šalis gamintoja yra valstybė esanti prie jūros, kaip antai Islandija, tikimybė, kad produktas atitiks reikalavimus, bus garantuota. Prie jūrų esančios šalys turi gilias žuvų taukų gamybos tradicijas, todėl jų produkcija galima pasitikėti. Islandijos žmonės geria žuvų taukus nuo seno, jie žino, kaip juos pagaminti geriausios kokybės.

„Apmaudu, tačiau Lietuvoje yra daug mažiau vertingų  žuvų taukų už akivaizdžiai per didelę kainą“, - sako D. Narušienė.

 

Praturtintas riebalų rūgštimis menkės kepenų aliejus - ypatingai naudingas vaikams

Mūsų šalies vaistinėse galima įsigyti žuvų taukų vaikams, kurie skirti vartoti nuo pirmųjų gimimo dienų. Jie pagaminti menkių kepenų aliejaus (taukų) pagrindu ir praturtinti DHR.

Viena svarbiausių omega-3 riebalų rūgščių savybių - jos turi tiesioginės įtakos smegenų vystymuisi. „Taip yra todėl, kad žmogaus smegenys didžiąja dalimi sudarytos iš riebalų - fosfolipidų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis ir yra omega-3 riebalų rūgštys“, - sako gydytoja D. Narušienė. Manoma, kad esant šių rūgščių trūkumui, smegenų funkcija silpnėja: lėtėja įsiminimo procesas, sunkiau išmokti, priimti naują informaciją.

Naujagimiui labai svarbu gauti pakankamą kiekį omega-3 riebalų rūgščių. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais itin sparčiai auga ir pats vaikas, ir tobulėja bei vystosi smegenys. Kiekvienas naujai išmoktas veiksmas - tai naujas ryšys tarp neuronų, būtent omega -3 riebalų rūgštys svarbios tarpneuroninių ryšių funkcijai.

 

Omega-3 riebalų rūgščių atsargos senka su amžiumi

Paskutinįjį nėštumo trimestrą kūdikis pasiima iš mamos visas reikalingas medžiagas tam, kad pirmuosius šešis mėnesius galėtų ramiai gyventi. „Kūdikiams iki pusės metų pakanka motinos pieno. Iš jo mažyliai gauna visas būtinas augimui ir vystymuisi medžiagas. Lietuvoje sveikiems kūdikiams papildomai skiriamas tik vitaminas D3. Dažniausiai skiriami sintetiniai lašiukai dėl patogaus dozavimo. Lygiai taip pat galima gerti ir žuvų taukų, pradedant nuo kelių lašų ir palaipsniui didinant kiekį. Žuvų taukai, omega-3 riebalų rūgštys, vitaminas D reikalingi ir nėštumo metu, ir kūdikiui, ir jį maitinančiai mamai. Net vyrams žuvų taukai gerina spermos kokybę! Žuvų taukuose esantis vitaminas D pasisavinamas geriau nei sintetiniai vitaminai“, - pasakoja gydytoja.

Taigi kaip kūdikiui būtinas vitaminas D, taip žindančiai mamai būtini žuvų taukai, su kuriais ji turi gauti ir vitaminų, ir omega-3 riebalų rūgščių. Vartodama žuvų taukų, mama ir pati stiprins savo organizmą, ir aprūpins kūdikį būtinomis medžiagomis.

Kaip minėjo gydytoja, medicinos tyrimų duomenimis, antrojo ir vėlesnių nėštumų metu virkštelės kraujyje aptinkamas vis mažesnis omega-3 riebalų rūgščių kiekis. Todėl galima daryti išvadą, kad pasakos apie trečiąjį brolį Joną ne iš piršto laužtos, nes su kiekvienu gimdymu mažėjantis omega-3 riebalų rūgščių kiekis perspėja: jį būtina papildyti tam, kad mūsų vaikai būtų kuo protingesni.

 

Žuvų taukai stiprina organizmą, stabdo ligų progresavimą

„Visos minėtos medžiagos būtinos ir vyresnio amžiaus žmonėms. Todėl renkantis sveikatą gerinančius maisto papildus, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į žuvų taukus. Taip pinigai tikrai nebus išmesti veltui, be to bus gauta maksimali nauda sveikatai“, - tikina gydytoja D. Narušienė. „Vitaminas D stiprina kaulus, vitaminas A gerina regėjimą, omega-3 riebalų rūgštys saugo kraujagysles nuo aterosklerozės, o kartu padeda atminčiai, stiprina imunitetą. Yra ištirta, kad žuvų taukuose esančios medžiagos yra gera osteoporozės - kaulų retėjimo - profilaktikos priemonė“.

Žuvų taukų nauda neabejotina ir jauniems, darbingo bei brandaus amžiaus žmonėms. Šiuose taukuose esančios medžiagos - puiki širdies ligų profilaktikos bei cholesterolio mažinimo priemonė. Suprantama, šio amžiaus žmonėms reikia didesnio omega-3 riebalų rūgščių kiekio. Būtent jiems siūlomos žuvų taukų kapsulės. Jose omega-3 ir vitaminai yra koncentruoti, jas patogiau vartoti. Kita vertus, „visuomet racionaliau ir taupiau vartoti skystus žuvų taukus“, - sako gydytoja D. Narušienė.

Suaugusiems rekomenduojama omega-3 riebalų rūgščių paros norma yra nuo 1 gramo. Didesnį kiekį patariama vartoti pasitarus su gydytoju.

Taip pat yra įrodyta, kad sudėtinės žuvų taukų medžiagos turi teigiamos įtakos gerai nuotaikai, padeda esant depresijai. Islandai atliko tyrimus, kurie patvirtino, jog šalia jūros gyvenantys ir žuvimi mintantys žmonės yra daug linksmesni nei kalnuose gyvenanti ir avis auginanti tautos dalis.

 

Naudingi patarimai mažiesiems kariams ir gražuolėms princesėms

„Mažuosius galima išmokyti visko“, - įsitikinusi D. Narušienė. „Sukūrę savo vaikams gražią istoriją apie drąsuolį ir gražuolę princesę, galėsite tik stebėtis, kaip vaikai patys paprašys naujos porcijos žuvų taukų“.

Pradėję girdyti žuvų taukų savo vaikams, atminkite, kad tai turite daryti nesiraukydami. Juk nuo to priklausys kaip jūsų atžala reaguos į skonį. Beje, derėtų žinoti, kad vaikų skonis labai skiriasi nuo suaugusiųjų. Ir tik suaugusieji gali jį suformuoti tokį, koks ateityje bus naudingiausias jų atžalai. Todėl geriamus žuvų taukus į vaikų mitybos racioną įveskite kuo anksčiau. Vėliau, nuo 5-6 metų, teks rinktis kapsules. Beje, šiuo metu yra ir skanių kramtomųjų kapsulių.

Šaltų žuvų taukų girdyti nepatariama. Todėl prieš duodant juos vaikui, šaukštelį reikia pašildyti po karštu vandeniu. Tačiau į maistą jų pilti nederėtų. Užsigerti žuvų taukus galima, tačiau dar geriau juos užsikąsti juodos duonos kąsniu.

Alergiškų vaikų tėvus galima drąsiai nuraminti: žuvų taukai yra visiškai išvalyti nuo žuvų baltymų. Todėl nėra jokios rizikos juos vartoti baltymų netoleruojantiems mažyliams.

Žuvų taukų kapsules galima laikyti kambario temperatūroje, o skystus - šaldytuve. Jeigu išėmę iš šaldytuvo buteliuke pastebėsite balkšvas drumzles, nenusigąskite: tiesiog taip atrodo sušalę taukai.

Ne itin mėgstantiems žuvų taukų skonį, išeitis yra kapsulės. Tačiau specialistės teigimu, skystų žuvų taukų dozėje - viename arbatiniame šaukštelyje vaikams ir desertiniame šaukšte suaugusiems - yra daugiau naudingų medžiagų nei vienoje kapsulėje.

Būtų puiku, kad žuvų taukai taptų tradicija kiekvieno mūsų racione. LYSI išvertus iš islandų kalbos reiškia šviesą. Žuvų taukus nuo seno šios šalies gyventojai naudojo aliejinėms lempoms. Išgerkite po šaukštelį LYSI ir Jūsų namuose bus daugiau šviesos.

 

"Mama ir tėtis" inf.

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.