Smaller Default Larger

Ar verta vyrui dalyvauti gimdyme?

„Laukiatės vaikelio?! Nuoširdžiausi sveikinimai būsimo šeimos pagausėjimo proga! Tai ką, tėveli, dalyvausite gimdyme?“ Pažįstamas scenarijus? Jus erzina aplinkinių klausimai apie tai, ko dar patys tiksliai nežinote, nes apie tai dar nekalbėjote? Jūs dar nežinote, ar verta dalyvauti gimdyme? Į Jums rūpimus klausimus padės atsakyti Akušerijos ir ginekologijos klinikos, akušerijos ir patologijos skyriaus  vyresnioji  akušerė Violeta Staniulevičienė.

 

Vyrų dalyvavimas gimdyme – nesena tradicija

Teigiama, kad vyrų dalyvavimas gimdyme, tai visai nesena tradicija, atsiradusi tik XX a. septintajame dešimtmetyje. Dar mūsų močiutės, kentėdamos gimdymo skausmus, nė nesvajojo apie vyrų buvimą šalia. Anuomet gimdymas buvo intymi moters paslaptis ir vyrui nevalia kištis į kūdikio atėjimą į šį pasaulį. Šios tradicijos atsiradimo priežastys siejamos su šeimos tarpusavio santykių glaustumu, atitolusiu bendravimu su gimdyvės motina, seserimis ar kitomis giminės moterimis. Akušerė Violeta konstatuoja, kad šiandien vyro dalyvavimas gimdyme dažnas atvejis – iš trijų vyrų du pasiryžta žengti šį žingsnį.

 

Vyro vaidmuo gimdykloje

Šiandien vyras – artimiausias žmogus, žinantis visas žmonos paslaptis. Todėl natūralu, kad vis dažniau moteris gimdymo metu šalia nori matyti tik savo vyrą, kuris masažuodamas ir kalbindamas padės iškęsti sąrėmių skausmus, kuris gimdymo metu palaikys savo mylimąją už rankos, kartu giliai kvėpuos, arba vėliau jis valys žmonos veidą drėgnu šaltu rankšluosčiu, kentės, kai iš skausmo ji suleis nagus iki kraujo, skatins stumti, ramins bei kartos, kad myli jai puolus į paniką, galiausiai nukirps virkštelę ir apsiverks, paėmęs savo kūdikį ant rankų...

Taigi nepaneigsime, kad vyro buvimas šalia žmonos per gimdymą veikia moters fizinę bei emocinę būklę. Tačiau, kaip teigia akušerė Violeta, kiekvienu atveju skirtingai ir tai priklauso nuo poros santykių, artimumo. „Kartais tikrai matomas stiprus šeimos tarpusavio ryšys ir vyro palaikymas, buvimas šalia yra labai svarbus moteriai psichologiškai, emociškai, fiziškai.“, - tikina specialistė. Akušerė prisimena, kad yra buvę atvejų, kai akušeriai, ginekologai negali susikalbėti su gimdyve ir tuomet labai svarbi vyro pagalba. „Užtenka pažiūrėti į vyrą, stovintį prie žmonos pečių, ir tereikia vieno tvirtesnio mylimojo žodžio, kad gimdyvė išgirstų tai, ką jai sako akušerė ir pradėtų vykdyti jos nurodymus“, - savo patirtimi dalijasi pašnekovė.

Tačiau yra atvejų, kai vyro dalyvavimas gimdyme yra netikslingas, ypač tada, kai į gimdyklą vyras atvedamas prievarta, tenkinant žmonos užgaidas. V. Staniulevičienė tvirtina, kad priverstinis vyro buvimas šalia labai matomas ir net jaučiamas. Todėl versti vyrą matyti gimdymo vaizdus, jeigu jis to pats nenori, šiukštu negalima. Ilgametę patirtį gimdymų srityje turinti moteris teigia, kad per gimdymus puikiai atsiskleidžia šeimos tarpusavio santykiai. „Ypač lengva atskirti, kai du žmones sieja glaudus, tvirtas ryšys, pagarba ir pasitikėjimas“, - šypsosi medikė.

 

Reikia pasverti argumentus už ir prieš

Akušerė Violeta sako, kad apsisprendimas dalyvauti ar nedalyvauti gimdyme turi būti natūralus, iš anksto neaptarinėjamas procesas. Paskutinę akimirką vyras pats suvokia, ko jis nori – eiti į gimdyklą, o gal laukti už durų tol, kol pasigirs kūdikio verksmas. Jeigu moteris sutinka, kad jos vyras gali dalyvauti gimdyme, tai toliau apsisprendimas turėtų būti vyro. Klaidinga manyti, kad jeigu vyras atsisako eiti į gimdyklą, tai vaikelis yra nelaukiamas, kad nemyli žmonos ar panašiai. „Atsisakymas dalyvauti gimdyme nereiškia šaltų, netvirtų šeimos tarpusavio santykių. Tiesiog visi žmonės yra skirtingi ir skirtingai reaguoja į tam tikras situacijas“, - tikina V. Staniulevičienė. Apsisprendimą gali lemti žmogaus požiūris, įsitikinimai, šeimos tradicijos, galiausiai fizinė būklė.

Taip pat akušerė įsitikinusi, kad jeigu šeimoje yra tarpusavio supratimas, stiprus, glaudus ryšys, meilė, tuomet vyrui verta dalyvauti gimdyme. „Bet pirmiausia abu tėveliai turi suvokti, kad važiuoja gimdyti, tai yra dirbti tikrai labai sunkų darbą. Tačiau jeigu žmonės susituokia ir gyvena skatinami kažkokių pašalinių priežasčių, tuomet greičiausiai neverta“, - priduria pašnekovė.

 

Vyrams taip pat reikalinga priežiūra

Specialistė atkreipia dėmesį, kad buvimas gimdykloje nerekomenduojamas tiems vyrams, kurių silpna nervinė sistema, širdis, kurie serga ar turi aukštą kraujospūdį, negeba į stresines situacijas reaguoti adekvačiai, ramiai. Priešingu atveju vyro buvimas šalia gali sukelti papildomų rūpesčių ne tik gimdyvei, bet ir patiems medikams. Vienas jų yra vyrų alpimas. V. Staniulevičienė paaiškina, kad be išvardytų negalavimų taip gali nutikti ir dėl streso, kurį patiria vyras, bejėgiškumo jausmo, jog jis negali padėti savo žmonai iškęsti gimdymo skausmų, dėl nepakankamo teorinio pasirengimo ar net išankstinio nusiteikimo. Jaučiant, kad gimdymo metu vyrui pasidarė negera, silpna, medikė rekomenduoja nedelsiant išeiti iš gimdymo patalpos, atsigerti vandens, pasivaikščioti, įkvėpti tyro oro. „Paprastai medikai pamato, kad vyrui negera. Tokių atvejų, kad vyras nukristų staiga, nebūna. Taip nutinka palaipsniui ir yra aiškiai pastebima. O kad taip nenutiktų, paprasčiausias būdas to išvengti – profilaktika. Internete pilna medžiagos apie gimdymą“, - pataria akušerė. Taip pat šių problemų buvimą veikia fiziniai gamtos faktoriai. Pašnekovė yra pastebėjusi, kad vyrus problemos dažniausiai užklumpa naktį ir žiemos metu. Mat miegas – vyrams be galo svarbus, o žiema yra taip pat svarus psichologinis veiksnys, prastai veikiantis vyrų būklę.

Turbūt teko girdėti apie moterų pogimdyvinę depresiją, tačiau kai kurie psichologai tvirtina, kad emocinį šoką gali patirti ir vyrai, po kurio jie gali taip ir nesugebėti atsigauti. Yra žinomų atvejų, kai praėjus vos dienai po vaiko gimimo, niekam nieko nesakęs tėtis dingsta iš vaiko ir mamos gyvenimo visam laikui. Tačiau, kaip teigia akušerė Violeta, toks reiškinys nėra dažnas ir pogimdyvinę depresiją dažniau patiria moterys negu vyrai.

Specialistė tvirtina, kad nėra būtinybės vyrams specialiai pasirengti dalyvavimui gimdyme. Tačiau pagirtina, jeigu tėveliai kartu su būsimomis mamytėmis eina į „nėštukių“ paskaitas, skaito specializuotą literatūrą. O tai gali padėti išvengti ir tam tikrų nelauktų niuansų. Nors pašnekovė prasitaria, jog tai kai kuriais atvejais ne tik nepasiteisina, bet gali ir pakenkti. Nustebote kaip? O gi paprastai: „tai, ką vyras išgirsta apie gimdymą, jį gali išmušti iš vėžių, jis nebežino, kaip turi būti iš tikrųjų, kaip elgtis, pasimeta ir per gimdymą gali pradėti panikuoti“, - rūpestingai paaiškina medikė.

Taigi vaikelio atėjimas į šį pasaulį svarbus ne tik būsimai mamytei, bet ir tėčiui. O ar verta dalyvauti gimdyme, kaip supratote, patys turite nuspręsti, įsiklausyti į savo norus, atsižvelgti į tarpusavio santykių tvirtumą, pasverti fizines savo galimybes. Dar geriau pasikliauti natūralia įvykių raida. O gal iš tikrųjų, kaip ir seniau, gimdymas tegul išlieka intymia moters paslaptimi?

 

Parengė Laura Valeikaitė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.