Smaller Default Larger

Diagnozė – ausų uždegimas

Beveik atslinkus pavasariui ir po truputį šylant orams verta pasisaugoti ligų. Drauge su įvairiais peršalimo susirgimais, rizikuojame susirgti ir otitu, geriau žinomu kaip ausų (išorinės klausomosios landos audinių) uždegimas.Kaip jį atpažinti ir su juo kuo efektyviau susidoroti?

 

Ligos priežastys

Dažniausiai otitą sukelia dirgikliai, tokie kaip traumos, alergijos ar mikrobai, rečiau virusai ir grybeliai. Neretai tai – kvėpavimo takų infekcijų komplikacija, nes sergant viršutinių kvėpavimo takų uždegimais (sloga, sinusitu, tonzilitu ir kt.) infekcija gali patekti ir į ausį. Patogenai į vidurinę ausį gali pakliūti ir pyšus ausies būgneliui. Nosyje esantys adenoidai, dar vadinami polipais, arba kreiva nosies pertvara taip pat skatina uždegimo atsiradimą. Netgi nemokėjimas atsikosėti, atsikrenkšti ar taisyklingai išsipūsti nosies (t.y. kuomet pučiama stipriai ir staigiai, per platų klausomąjį vamzdelį gleivių iš nosies pakliūna į vidurinę ausį) gali sukelti ligą.

Nemokėjimas tinkamai atsikrenkšti ir išsipūsti nosies yra viena iš priežasčių, kodėl vaikai ir kūdikiai dažniau serga otitu nei suaugusieji. Antroji priežastis - Eustachijaus vamzdžio (kitaip – klausomojo vamzdžio) anatominė struktūra. Jų klausomasis vamzdis yra platesnis ir trumpesnis nei suaugusiųjų, taigi peršalus infekcijai yra kur kas lengviau patekti iš gerklės į ausį. Be to kūdikių vidinėje ausyje yra embrioninio audinio liekanų, kurios, veikiamos užkrato, greitai supūliuoja. Jei vaiko imuninė sistema yra nusilpusi, patekus infekcijai gali pradėti vystytis uždegimas.

 

Kaip atpažinti otitą?

Apie prasidėjusį otitą įspėja pradinėje stadijoje atsiradęs niežėjimas ir diskomforto pojūtis ausyje. Kiti šios ligos simptomai – vidinės ausies dalies paburkimas, patinimas, karščiavimas (temperatūra gali pakilti iki 39ºC). Vargina stiprus ausies skausmas, plintantis į pakaušį, viršugalvį, skruostą ar kaklą. Gali atsirasti galvos svaigimas, ūžimas ausyse, sutrikti klausa ir prasidėti pūliavimas. Jei otitas prasidėjo kūdikiui, pastebėsite, jog šis elgiasi neramiai: muistosi, blogai miega, sukioja į šonus galvą, nuolat liečia ausis ir atsisako valgyti (žindant kūdikiui paūmėja ausų skausmas). Neretai otito klinikiniai požymiai pasireiškia kartu su peršalimo simptomais (sloga, kosuliu, skaudančia gerkle).

 

Gydymas

Jei pastebėjote bent kelis iš minėtų požymių (dažniausiai visų iš karto nebūna) būtina nedelsiant  kreiptis į otorinalaringologą (LOR), kuris, remdamasis simptomais ir otoskopo (specialaus prietaiso ausų apžiūrai) rezultatais, nustatys  tikslią diagnozę. Svarbu tą padaryti laiku, nes užsitęsus ausų uždegimui ir kilus komplikacijoms gali atsirasti klausos pažeidimas. Jei tėvai įtaria, jog po ūminio otito susilpnėjo vaiko klausa, reikia pakartotinai kreiptis į gydytoją.

Dažniausiai pagrindinis vaistas yra antibiotikai. Kartu su antibiotikais skiriami ir nuskausminamieji. Kartais gydytojai skiria ir įvairius kompresus ar fizioterapiją.

 

Kaip išvengti ausų uždegimo?

·      Kadangi manoma, jog aukšta temperatūra, didelė aplinkos drėgmė ir kolonizacija mikrobais yra pagrindinės priežastys sukeliančios otitą, patariama vengti minėtų dirgiklių. Po maudynių būtina nusausinti išorines ausies landas.

·          Ausų krapštukais ausį valykite ne per dažnai ir ne per giliai, nes infekcijas galite nustumti gilyn. Atsiradus ausų niežėjimui venkite ausų krapštymo ir traumų.

·        Jei susidarė ausų sieros kamštis kreipkitės į specialistą ar šeimos gydytoją, patys net nebadykite jo šalinti. Jei norite apsaugoti ausis nuo vandens, eidami maudytis galite pasigaminti ausies kamščius iš vatos, tik būtinai juos ištepkite vazelinu ar aliejumi, kad į vidų nepatektų vandens.

Maži vaikai rečiau serga uždegimu, jei kuo ilgiau gauna motinos pieno, kuriame yra gausu medžiagų, neleidžiančių bakterijoms ir virusams veistis nosiaryklės gleivinėje bei patekti į vidinę ausį. 2-3 metų vaiką derėtų grūdinti, kad taptų kuo atsparesnis peršalimo ligoms, nuo kurių dažniausiai prasideda otitas ir stiprinti vaiko imuninę sistemą.

 

Parengė Eimantė Juršėnaitė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.