Smaller Default Larger

Būkime sveiki

Žmogaus virškinamajame trakte gyvena daugiau nei 1000 įvairių rūšių bakterijų ir grybelių. Iš kurių 40 50 sudaro 99 proc. visų mikroorganizmų. Ši mikrobiota ne tik veikia tarpusavyje, bet ir tiesiogiai lemia virškinamojo trakto darbą bei imuninės sistemos aktyvumą. Dėl įvairių priežasčių pasikeitus žarnyno mikrobiotos balansui, sutrinka jo veikla. Bene didžiausia priežastis, dėl ko stringa virškinamojo trakto veikla antibiotikai.  Nemažesnė bėda kūdikių pilvo diegliai. Dėl jų kenčia apie 70proc. mažylių.  Dar vienas negalavimas, dėl kurio sutrinka virškinamojo trakto veikla rota viruso infekcija. Apie pagalbą, sutrikus žarnyno darbui, kalbamės su Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Pediatrijos centro gastroenterologu docentu Vaidotu Urbonu.

 

Probiotikai - profilaktikai

Išvengti gydymo antibiotikais pavyksta toli gražu ne visiems. Gerai, jeigu minėtos grupės medikamentai padeda greitai, gydymas neužtrunka. Tačiau pasitaiko, kad tenka skirti keletą skirtingų antibiotikų rūšių, nes ne visi sugeba sunaikinti ligą sukėlusios bakterijos. Labai dažnai po kelių ar net vieno antibiotikų vartojimo kurso sutrinka žarnyno veikla.

„Antibiotikai naikina tiek blogąsias, ligą sukėlusias, tiek gerąsias žmogaus bakterijas. Juos vartojant, išbalansuojama natūrali žarnyno mikrobiota. Virškinimo sutrikimai, dažniausiai viduriavimas, gali atsirasti antibiotikų vartojimo metu arba praėjus kelioms dienoms, savaitėms po gydymo pabaigos“, – sako gydytojas V. Urbonas. – „Viduriuojant prarandami organizmo skysčiai, elektrolitai, druskos. Suprantama, kad po ligos ir gydymo, antibiotikais sukeltų pasekmių, atstatyti normalią organizmo funkciją yra dar sudėtingiau. Mano patirtis vienareikšmė – probiotikai yra labai efektyvūs profilaktikai. Prasidėjus viduriavimui, pataisyti padėtį yra kur kas sunkiau. Todėl, pradėjus gydymo antbiotikais kursą, labai geras pasirinkimas būtų kartu vartoti ir gerąsias bakterijas“.

 

Išsirinkti geriausią

Pastaraisiais metais Lietuvos farmacijos rinkoje atsirado daug naujų produktų. Tačiau išsirinkti geriausią ir efektyviausią išties nėra lengva. Viena tokių produktų grupė – gerųjų bakterijų preparatai. Atrodytų, kuo jie gali skirtis, juk vien pavadinimas kalba už save – gerosios bakterijos. Kita vertus, net ir tarp gerųjų galima išskirti  ir geresnių, ir efektyvesnių.

35-ios pagrindinių laktobakterijų ir bifidobakterijų padermės randamos kasdieniuose mūsų produktuose, tačiau tik 6-ios jų išlieka keliaudamos virškinamuoju traktu, ir tik 3 išlieka virškinamajame trakte penkias dienas. Todėl, gydant įvairias virusines ir virškinamojo trakto ligas, ypač antibiotikais, kartu vartojami probiotikai – preparatai, atitinkamai prisotinti gyvųjų lakto, bifido ar sporas gaminančių bakterijų.

Viena tokių bakterijų yra laktobakterija reuteri Protectis. Viena svarbiausių jos savybių –  atsparumas daugeliui antibiotikų.

 

Veiksmingumas patvirtintas tyrimais

Probiotinius preparatus „Biogaia“, kurių sudėtyje yra laktobakterija reuteri Protectis, atspari daugeliui dažniausiai vartojamų antibiotikų, galima vartoti antibiotikų kurso metu ir išvengti su antibiotikais susijusio viduriavimo. Taip yra todėl, kad bakterija atstato žarnyno balansą – neleidžia daugintis patogeninėms bakterijoms, kuomet antibiotikai „užmuša“ gerąsias žarnyno bakterijas. Tai patvirtinta randomizuotame, dvigubai aklame, placebu kontroliuotame klinikiniame tyrime, kuriame dalyvavo suaugusieji asmenys: tik 7,7 proc. vartojusių antibiotikus ir L.reuteri Protectis viduriavo, tuo tarpu placebo grupėje viduriavo 50 proc. tiriamųjų. Kito, dvigubai aklo, placebu kontroliuojamo tyrimo metu, kuriame dalyvavo antibiotikus vartojantys vaikai nuo 3 iki 18 metų, L.reuteri Protectis grupėje buvo tik 10 proc. tuštinimosi sutrikimų, palyginus su 40 proc. placebo grupėje.

 

Natūralu, patikima, efektyvu

L.reuteri Protectis – natūrali, išskirta iš motinos pieno bakterija. Klinikiniais tyrimais įrodyta, jog ši bakterija kolonizuoja visą virškinamąjį traktą. Jos sudėtyje yra viena standartizuota laktobakterijos reuteri Protectis padermė. Ši bakterija išskiria reuteriną – natūralų patogeninių bakterijų inhibitorių. Jos veiksmingumas įrodytas daugiau nei 80 klinikinių tyrimų.

Kaip sako doc. V. Urbonas, visiems probiotikų preparatams taikomi tie patys reikalavimai, tačiau ne visi, šiuo metu esantys Lietuvos farmacijos rinkoje, turi jų kokybę ir efektyvumą patvirtinančius dokumentus. Būtent probiotikas „Biogaia“, kurio sudėtyje yra L.reuteri Protectis, turi visus mokslinio pagrindo dokumentus. Publikacijas apie tai galima rasti patikimiausiuose medicinos leidiniuose.

Preparato saugumą garantuoja ir gamintojo sertifikatas, ir klinikiniai tyrimai. Jį galima vartoti nuo pirmųjų gyvenimo valandų, net ir neišnešiotiems naujagimiams ar sutrikusio imuniteto žmonėms. Tai buvo patvirtinta, atlikus klinikinius tyrimus neišnešiotiems naujagimiams, infekuotiems ŽIV, sergantiems storosios žarnos vėžiu, gydomiems chemoterapija ir kitiems tiriamiesiems.

Gamintojo sertifikatais patvirtinta, kad „Biogaia“ probiotiniuose preparatuose nėra pieno baltymų, alergizuojančių medžiagų. Labai svarbi šių probiotikų savybė – bakterija nežūva, praeidama skrandžio rūgščių ir tulžies druskų barjerą. Ištirta, kad kitos bakterijos žūva neįveikusios minėtų barjerų, tik kelios bakterijos, esančios kituose probiotiniuose preparatuose, žarnyne išgyvena ilgiausiai 5 dienas. Klinikiniais tyrimais patvirtinta, kad  L.reuteri bakterijažarnyne išlieka keletą savaičių.

 

Gastroenterologo doc. V. Urbono patarimu, probiotikus naudingiausia gerti tarp antibiotikų vartojimo – išgėrus minėtų medikamentų, reikia palaukti keletą valandų ir tik tuomet vartoti gerąsias bakterijas.

 

Mažyliai neišvengia pilvo dieglių

Dar viena problema, su kuria dažnai susiduria vaikai ir jų tėvai – kūdikių pilvo diegliai. Tai dirglumo priepuoliai, nerimas ir verkimas, trunkantis daugiau nei 3 valandas per dieną, ne mažiau nei 3 kartus per savaitę. „Mano patirtis rodo, kad pilvo dieglius jaučia apie 70 proc. vaikų iki pusės metų“, – pasakoja doc. V. Urbonas. – „Diegliai – dažniausia apsilankymo pas pediatrą priežastis per pirmuosius 3 kūdikio gyvenimo mėnesius“.

Net ir natūraliai – motinos pienu maitinami mažyliai neišvengia šio negalavimo. Tačiau lyginant su dirbtiniu maistu maitinamais kūdikiais, pastarieji pilvo dieglius patiria dažniau. Kita vertus, ir vieniems, ir kitiems žarnyno veikla normalizuojasi sulaukus 6-7 mėnesių. „Bet kokiu atveju, tai yra problema. Verkiantis vaikas tėvams yra tikra tragedija, todėl jie ieško įvairių būdų, kaip padėti skausmo varginamiems mažyliams“, – savo patirtimi dalijasi gastroenterologas. – „Mes, savo ruožtu, taip pat ieškome skausmų priežasčių, aiškinamės, ar tai nesusiję su kitų organų ar funkcijų patologija, ar tam neturi įtakos maistas, kuriuo maitinamas kūdikis“.

Anot specialisto, tėveliai eksperimentuoja girdydami vaikus ramunėlių, kmynų, krapų arbatomis, užuot kuo greičiau gavę profesionalią gydytojų konsultaciją imtųsi konkrečios pagalbos. „Jau prieš gerą dešimtmetį užsienio mokslininkai pradėjo tirti bakterijų naudą žarnyno mikroflorai. Viena tokių bakterijų – laktobakterija reuteri Protectis. Bene pusę metų preparatą su šia bakterija turime ir Lietuvoje. Tai natūralūs probiotikai „Biogaia“, – sako doc. V. Urbonas.

2004 m. klinikiniu tyrimu buvo įrodyta, kad kūdikių, kenčiančių nuo pilvo dieglių, organizme yra mažiau laktobakterijų, palyginus su tais, kuriems dieglių nėra. Klinikiniais tyrimais gauti rezultatai parodė, kad kūdikiai, kuriems buvo duodama L.reuteri Protectis, verkė trumpiau (nuo 3 val. 17 min. vidutinis kasdieninio verkimo laikas po 28 dienų sutrumpėjo iki 51 min., tuo tarpu simetikono grupėje tik iki 2 val. 25 min.) Kitas, dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas tyrimas: L. reuteri Protectis po vienos savaitės sutrumpino vidutinį kasdieninį verkimo laiką 74 procentais.

 

Bakterija padeda ir sergantiems ūmia rotavirusine infekcija

Rotavirusinė infekcija – tai ūminė virusinė žarnyno infekcija, kuria suserga beveik visi vaikai iki 5 metų. Sunkiausios ūminio virusinio viduriavimo pasekmės būna vaikams nuo trijų mėnesių iki trejų metų. Ši infekcija pasireiškia viduriavimu, vėmimu ir karščiavimu. Iki 45 procentų vaikų dėl to patenka į ligonines.

Klinikiniais tyrimai įrodyta, kad, vartojant L.reuteri Protectis šalia rehidratacinio gydymo, ūminio infekcinio viduriavimo dėl rotavirusinės infekcijos atveju, jau antrą dieną viduriuojančių lieka tik 26 procentai, o placebo grupėje – 81 procentas.

 

Pagalba mažylius auginančioms mamoms

Probiotiniai preparatai „Biogaia“ rekomenduojami ir neseniai vaikų susilaukusioms mamos. Paprastai po gimdymo jų imunitetas būna šiek tiek nusilpęs. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad L.reuteri Protectis moduliuoja imuninę sistemą, todėl, papildžiusios savo organizmą šiomisgerosiomis bakterijomis, mamytės ne tik pagerins virškinamojo trakto veiklą, sustiprins imunitetą, bet ir padės atstatyti nėštumo ir gimdymo metu prarastas jėgas, įgaus daugiau žvalumo ir energijos maitinant ir prižiūrint mažylį.

 

Ekonominė „Biogaia“ probiotinių preparatų nauda: tik 5 lašeliai per dieną, o buteliuko užtenka beveik mėnesiui. Dar galima rinktis tik vieną malonaus citrinų skonio kramtomą tabletę per dieną.

 

Parengė Aušrinė Baronaitė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.