Smaller Default Larger

Jei žodžiai nedvelkia gaiva...

Iš burnos sklindantis prastas kvapas – dažna problema. Blogiausia yra tai, kad patys galime nė nepajausti, jog iškvepiamas oras skleidžia nemalonų kvapą mūsų pašnekovams. Nuo prasto burnos kvapo kenčia daugiau nei devyniasdešimt milijonų žmonių. Iš kur atsiranda šis nemalonumas ir kaip jo atsikratyti?

 

Prasto burnos kvapo atsiradimo priežastys

Dažniausiai nemalonų burnos kvapą sukelia maisto likučiai, įstrigę dantų tarpuose, ir besidauginančios bakterijos, kurios kaupiasi ant liežuvio paviršiaus ir gerklėje. Čia jos skaido proteinus bei kitas medžiagas, todėl, vykstant šiam procesui, išsiskiria dujos, kurios turi prastą kvapą. Bakterijų atsiranda tuomet, kai burnos higiena nėra pakankamai prižiūrima ir pasilieka maisto likučiai. Žinoma, nemalonus kvapas gali atsirasti ir dėl nesveikų dantų ar dantenų, taip pat ir kitų rimtesnių ligų.

Žmogus, kuris turi šį nemalonumą, dažniausiai jo nejaučia. Taip yra todėl, kad priprantama prie savo kvapų. Jeigu norime patikrinti savo burnos kvapą, palaižykime riešą vidinėje rankos pusėje ir po kelių sekundžių, seilėms nudžiuvus, pauostykime tą vietą. Jeigu juntamas nemalonus kvapas, turbūt turime problemų.

 

Maistas, įstrigęs tarpdančiuose

Viena iš priežasčių yra maisto likučiai, kurie įstringa tarpdančiuose. Kartais nepakanka paprastai išsivalyti dantis, nes ne visada tokiu būdu yra gerai pašalinami maisto likučiai, užsilikę dantų tarpeliuose. Būtent čia maistas ima pūti, o tai skatina bakterijų dauginimąsi.

 

Dantų apnašos ir akmenys

Ar žinote kaip susidaro dantų apnašos, skleidžiančios nemalonų burnos kvapą? Labai paprastai: bakterijos susimaišo su maistu ir seilėmis, todėl dantų paviršius apsitraukia minkšta balta mase – apnašomis. Na, o dantų akmenys ir yra kietos, sukalkėjusios apnašos. Juos galima nuvalyti tik apsilankius pas odontologą.

 

 

Burnos sausumas

Dar viena priežastis, lemianti blogą burnos kvapą – burnos sausumas. Taip yra todėl, kad sumažėja seilių išsiskyrimas. Dėl šios priežasties sunkiau nusiplauna maisto likučiai ir suprastėja burnos higienos būklė. Burnos sausumo priežastys yra įvairios: pavyzdžiui, gali būti ligų simptomas, taip pat pašalinis kai kurių vaistų poveikis, nerimas, depresija ir t.t.

 

Maistas, gėrimai ir medikamentai

Maiste yra įvairiausių cheminių junginių, kurie gali patekti į kraujotaką ir išeiti per plaučius. Žinoma, įvairūs medikamentai irgi gali paveikti iškvepiamo oro kvapą. Visa tai dingsta, jeigu nustojama vartoti nemalonų kvapą sukeliančius produktus.

 

Rūkymas

Rūkantieji taip pat nepasižymi geru burnos kvapu. Tačiau rūkymas didina riziką susirgti dantenų ligomis, dėl to gali atsirasti nemalonus burnos kvapas.

 

Nesandarios dantų karūnėlės

Po dantų karūnėlėmis kaupiasi maisto likučiai, kurie pūnant sukelia prastą burnos kvapą.

Dietos

Jeigu žmogus staigiai lieknėja, organizme esantys riebalai ima intensyviai skaidytis. Jų skilimo elementai išsiskiria kvėpuojant.

               

Ėduonis

Blogą kvapą gali sukelti ėduonis. Dantyse, kurie yra pažeisti, emalio plyšiuose, senose, aptrupėjusiose plombose yra be galo daug mikrobų. Dėl šios priežasties patartina kartais apsilankyti pas burnos higienistą.

 

Parodontozė 

Parodontozė – lėtinis dantis supančių audinių uždegimas, kurį sukelia mikrobai. Jeigu ši liga paaštrėja, atsiranda nemalonus burnos kvapas.

Nosies ir gerklės uždegimai 

Neretai prastą burnos kvapą sukelia tonzilitas ir sinusitas. Šias ligas sukelia bakterijos, esančios burnos ertmėje.

 

Virškinimo ligos

Stipriai nemalonų burnos kvapą sukelia skrandžio ir kepenų negalavimai. Jeigu graužia rėmuo, pykina ar prastai virškina, būtina kreiptis į vidaus ligų gydytojus.

Stresas 

Patiriant stresą blogėja burnos kvapas, todėl patartina gerti daug skysčių bei vartoti citrusinių vaisių, kurie skatina intensyviau veikti seilių liaukas.

 

KELETAS PATARIMŲ, PADĖSIANČIŲ ATSIKRATYTI PRASTO BURNOS KVAPO

 

Rūpinimasis burnos higiena

Prastas kvapas dažniausiai atsiranda tada, kai burnos higiena nėra pakankamai prižiūrėta. Kaip jau buvo minėta, tokį kvapą sukelia burnoje susikaupusios bakterijos bei užsilikę maisto likučiai, todėl tiesiog būtina valytis dantis ne tik dantų šepetėliu, bet ir tarpdančių siūlu. Žinoma, ypatingai svarbu nepamiršti valyti ir liežuvį.


Kramtomoji guma

Kramtomoji guma yra viena geriausių priemonių, malšinančių šį nemalonumą. Kodėl? Ji skatina seilių susidarymą, kurios nuplauna maisto daleles ir bakterijas. Bent dalis prasto kvapo tikrai bus pašalinta.


Nepamirškime gerti vandens

Kodėl reikia gerti vandenį? Todėl, kad vanduo mažina bakterijas, esančias burnoje. Kai sumažėja bakterijų, silpsta ir prastas burnos kvapas. Vanduo apskritai yra naudingas sveikatai.

 

Parengė Justė Šovinytė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.