Smaller Default Larger

Saulės blyksnių sukeltos magnetinės audros – ar verta jų baimintis?

morgueFile.comPasitaiko dienų, kai, regis, viskas krenta iš rankų. Rytinė kava nepažadina, geras oras nepakelia ūpo, pakeliui į darbą erzina labiau nei įprasta nemandagūs vairuotojai, o darbe pasitinka surūgę ir mieguisti kolegos, dejuojantys dėl skaudančių galvų ir prasto miego. Ar kada susimąstėte, kad dėl tokios mūsų savijautos, elgesio ir emocijų kalta gali būti už milijonų kilometrų esanti Saulė?

 

 

Saulės siųstos audros trikdo kasdienybę

Geomagnetinė audra – tai stiprus Žemės magnetinio lauko aktyvumas, kylantis dėl didelio kiekio jonizuotų dalelių, išmestų Saulės atmosferos. Viršutiniame Saulės atmosferos sluoksnyje įvyksta magnetinės energijos išsiveržimas – blyksnis, išsiveržimo metu iš Saulės atmosferos išskrieja daugybė įelektrintų dalelių, kurios, jei yra nukreiptos į Žemę, paveikia mūsų planetos magnetinį lauką – jį suaktyvina, ir sukelia magnetinę audrą. Audros Žemės gyventojams dovanoja įspūdingą reginį – poliarines pašvaistes, tačiau neretai sukelia ir neigiamų padarinių. Dėl magnetinių audrų gali kilti trumpųjų bangų radijo ryšio trukdžių, elektros tinklų ir kosmoso palydovų gedimų. Žemės magnetinio lauko pokyčiai lemia meteorologinių sąlygų pasikeitimus – formuojasi ciklonai, o jautriems žmonėms gali kilti sveikatos problemų. Sveikas žmogus magnetinio lauko pasikeitimų paprastai nepajunta, tačiau turintiems rimtų negalavimų, jie gali paūmėti. Pastebėta, kad dėl magnetinių audrų padaugėja širdies priepuolių, atsiranda daugiau besiskundžiančių širdies ritmo sutrikimais, aukštu kraujospūdžiu, dusuliu. Jautresni, į meteorologinius pokyčius stipriau reaguojantys žmonės gali tapti nervingi, irzlūs, be jokios aiškios priežasties jausti didelį nerimą, mieguistumą, galvos svaigimą ar pykinimą. Didžiausią riziką patiria širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys žmonės. Juos gali varginti širdies ritmo sutrikimai, stipriai šoktelėjęs kraujospūdis, todėl sužinojus apie numatomą magnetinę audrą rekomenduojama būti atidesniems, pasirūpinti reikalingais vaistais. Sveikatos problemų neturintiems žmonėms taip pat vertėtų atsipūsti – vengti didelių fizinių ir emocinių krūvių, įtampos, konfliktinių situacijų, neplanuoti svarbių darbų, tolimų kelionių.

 

Pseudomokslinės prognozės?

Nuolatiniai Saulės stebėjimai vykdomi iš kelių kosminių observatorijų ir antžeminių Saulės observatorijų įvairiuose žemynuose. Šiuolaikinė Saulės stebėjimo kosminė technika leidžia atlikti tarpplanetinio magnetinio lauko ir Saulės vėjo parametrų matavimus kosminėje orbitoje, todėl magnetines audras įmanoma pakankamai tiksliai prognozuoti. Apie numatomas audras skelbiama žiniasklaidos priemonėse, tačiau plačiau pasidomėję jų prognozėmis greičiausiai pastebėsite, kad skirtingų šalių ir įvairių informacijos kanalų teikiama informacija gali būti visiškai skirtinga.

Metų pradžioje šalies žiniasklaidos priemonėse buvo išplatintas pranešimas apie sausio mėnesį numatomas magnetines audras. Nurodytos tikslios jų datos – sausį prognozuotos net septynios. Etnokosmologas, internetinio naujienų portalo Alkas.lt redaktorius Jonas Vaiškūnas šias prognozes vadina pseudomokslinėmis, o jas sudariusius – „prognozuotojais“. Alkas.lt svetainėje paskelbtame straipsnyje etnoskosmologas stebisi, kad pranešimą nesuabejojus jame pateiktos informacijos tikslumu platinti ir komentuoti ėmėsi net nacionalinis šalies radijas. J.Vaiškūno teigimu, tiksliausiai prognozuoti geomagnetinę audrą galima valandai – tokios prognozės tikslumas 95 proc. Prognozės dviems ateinančioms paroms tikslumas sumažėja 30-50 procentų, savaitei – dar daugiau, o viso ateinančio mėnesio prognozė yra visiškai netiksli ir praktikoje nenaudojama. Etnokosmologas ragina kritiškiau vertinti paskutiniu metu itin dažnai skelbiamas gąsdinančias prognozes ir nepatingėti patiems susirasti patikimų šaltinių informacijos. Koks iš tiesų yra magnetinio lauko lygis, jis rekomenduoja pasitikrinti profesionaliausiame portale http://www.swpc.noaa.gov. Kaip patikimiausią šią svetainę įvardija ir Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, astronomas Algirdas Kazlauskas. Pasak jo, šioje svetainėje galima rasti geomagnetinių audrų prognozes artimiausioms trims dienoms – maždaug tiek laiko užtrunka, kol iš Saulės į tarpplanetinę erdvę išmestas įelektrintų dalelių debesis pasiekia Žemę.

Koks šiuo metu yra Žemės magnetinis aktyvumas, galite sužinoti ir apsilankę lietuviškame naujienų portale Alkas.lt, kuriame taip pat skelbiamas kas tris valandas besikeičiantis Žemės magnetinio lauko svyravimo indeksas Kp. Portale http://www.swpc.noaa.gov galite peržiūrėti ir ankstesnių dienų diagramas bei savo akimis įsitikinti, kad minėtų „prognozuotojų“ numatytomis dienomis magnetinės audros neįvyko. Tad perskaitę žiniasklaidos pranešimus, drįskite suabejoti pateikta informacija, neskubėkite baimintis ir juolabiau – saujomis gerti vaistų.

O ko galime tikėtis 2013 metais? Ką žada Saulę ir joje vykstančius reiškinius stebintys specialistai? „Pagal NASA prognozes, 2013 metų rudenį turėtų būti šio Saulės magnetinio ciklo maksimumas, todėl Saulė turėtų būti gana aktyvi. Tiesa, kai kurie duomenys rodo, jog pastaruoju metu Saulės dėmių skaičius, susijęs su Saulės aktyvumu, yra gerokai mažesnis, nei prognozuota, todėl gali būti, kad Saulės aktyvumas jau mažėja”, - teigia A.Kazlauskas. 

 

Parengė Miglė Ivanauskaitė

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.