Smaller Default Larger

Svarbu žinoti. Kamieninės ląstelės

Kamieninių ląstelių išsaugojimas - yra vienas tų dalykų, kurio jauni tėveliai turėtų nepraleisti tarp gausybės informacijos. Ypač, jei laukiasi antrosios, trečiosios atžalos, manydami, kad šitoje srityje jau nieko naujo. Susisteminti ir suprasti visą šiuo metu plačiai skleidžiamą informaciją apie kamieninių ląstelių saugojimą padės biologė – genetikė Rūta Kudarauskaitė.

 

 

Kamieninės ląstelės – kas tai?

Kamieninės ląstelės unikalios tuo, kad gali virsti bet kuria kita organizmo ląstele. Taip jos užtikrina nuolatinį kraujo, odos ląstelių atsinaujinimą. Jos atnaujina virškinimo trakto audinius, dalyvauja kaulų lūžių, žaizdų bei kitų audinių ir organų gijimo procesuose. Seniausias kamieninių ląstelių panaudojimo pavyzdys yra kaulų čiulpų transplantacija, taikoma kraujo onkologinių ligų gydymui per 50 metų. Nuo 1988 m. pradėtas naudoti ir virkštelės kraujas kaip alternatyva kaulų čiulpams.

 

Kas yra Ląstelių terapija?

Kamieninių ląstelių persodinimas laikomas itin perspektyviu gydymo metodu regeneracinėje medicinoje, atstatant pažeistų audinių arba organų funkcijas (širdies, raumens, kvėpavimo takų, kremzlės).Nuo praėjusių metų vasaros Lietuvoje taip pat įteisinta galimybė plėsti ląstelių terapijos taikymą. Iki šiol ji taikyta tik gydant įvairias kraujo ligas, bet dažniausiai naudojant ne virkštelės kraujo, o kaulų čiulpų kamienines ląsteles. Šiuo metu Lietuvoje rengiami keturi projektai, kurie leis šį gydymo metodą naudoti gerokai plačiau: gydant išsėtinę sklerozę, kaulų ir kremzlių defektus, kietuosius navikus bei atkuriant širdies raumenį po infarkto.

 

Kodėl svarbu apie kamienines ląsteles pradėti galvoti dar besilaukiant?

Kiekvienais metais tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje diagnozuojama vis daugiau naujų susirgimų onkologinėmis kraujo, imuninės sistemos ligomis. Sparčiai augant jų skaičiui, didėja donorų poreikis. Nors pasauliniame Kaulų Čiulpų registre yra virš 18 milijonų donorų, tačiau tai neišsprendžia problemos. O Lietuvoje jų tik apie 6 tūkstančiai. Jau 20 metų kuriasi virkštelės kraujo kamieninių ląstelių saugyklos. Jose galima išsaugoti reikalingas vaiko ląsteles, kad susirgus, akimirksniu būtų galima sulaukti savo ląstelių, praleidžiant sudėtingą donorų paiešką. Todėl vaikelio gimimo momentas – tampa vienintelė proga, kada išsisaugojus virkštelės kraują, ligos atveju, nebereikia ieškoti donoro, atsiranda galimybė greičiau atlikti transplantaciją. Tačiau tai jau ne vienintelis kamieninių ląstelių panaudojimas. Ne onkologinių ligų atveju irgi svarbu gauti didžiulį gydymo potencialą turinčių sveikų, jaunų, energingų savo paties ląstelių, kurios gali tapti vienintele gydymo išeitimi, sergant diabetu, cerebriniu paralyžiumi, esant smegenų trauminiams pažeidimams ir kt. Surinktas vaiko kraujas jam tinka 100%, taip pat didelė tikimybė, kad onkohematologinių ligų atveju tiks broliukams, sesutėms, galbūt ir tėveliams. Pasitaiko, kad tėveliai planuoja antrą vaiką dėl to, jog pirmajam reikalinga transplantacija.

 

Kur ir kaip paimamas virkštelės kraujas?

Virkštelės kraujo surinkimo procedūros vyksta gimdymo įstaigose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Trakuose.

Virkštelės kraujo paėmimas - nesudėtingas procesas, trunkantis vos kelias minutes. Tik gimus kūdikiui, perkirpus arba užspaudus virkštelę, kol dar placenta neatsiskyrusi, kraujas yra surenkamas į specialų dvigubo sterilumo maišelį. Tai visiškai neskausminga ir saugi procedūra. Nei mamytė, nei vaikelis nepatiria jokio diskomforto. Galima palyginti ir pačias ląsteles. Įsivaizduokite, kaip skiriasi penkiasdešimties metų žmogaus kaulų čiulpų ląstelės (žmogus per eilę metų jau yra paveiktas streso, neigiamų aplinkos veiksnių) ir virkštelės ląstelės (pirmos dienos kraujas), kurios yra jaunos, nepaveiktos aplinkos.

Žinoma, ne visada surinktos ląstelės tinkamos gydymui. Prieš užšaldant, jos yra kruopščiai patikrinamos. Prieš rinkdami savo vaiko kamienines ląsteles, įsitikinkite, kad nesergate Hepatitu B, C, sifiliu, ŽIV. Mat esant tokiems susirgimams, ląstelės negali būti saugomos ir naudojamos gydymui.

 

Ar kamieninės ląstelės gydo visas ligas?

Sveikatos kodo principas - informacija ląstelėse. Jei yra užprogramuota liga, žmogus ja ir sirgs, jei liga atsiranda dėl kitokių priežasčių, žmogus ja sirgs su tikimybe pasveikti. Todėl, prieš saugant ląsteles, būtina pasikonsultuoti su šią sritį išmanančiais specialistais, kurie patars, vadovaudamiesi pasauline praktika, ar galima ląsteles rinkti ar ne. Nors plačiai kalbama, kad kamieninės ląstelės gydo visas ligas, taip nėra. Jų pagalba gydomos tos ligos, kurios dažniausiai susijusios su tam tikrų organų pažeidimais, kai reikalinga regeneracija. Daugeliu atvejų, pvz., išsėtinės sklerozės, sustabdo ligos progresavimą, todėl svarbu kuo ankščiau pradėti taikyti gydymą.

Todėl virkštelės kraujas dėl savo regeneracinių savybių taikomas sergant leukemija, anemija, limfoma, taip pat paveldimomis imuninės sistemos, metabolizmo ligoms. Taikymo galimybes išplečia ląstelių naudojimas gydant akių ligas (glaukomą, aklumą, esant makulos degeneracijai), reumatinius susirgimus (gydant pažeistų sąnarinių kremzlių, meniskų, raiščių, kaulų defektus), autoimunines ligas (I tipo diabetą, vilkligę), neurodegeneracines nervų sistemos ligas (alzheimerį, išsėtinę sklerozę, cerebrinį paralyžių, parkinsono ligą), trauminius stuburo smegenų pažeidimus, onkologines ligas(krūties, inkstų), genų terapijoje.

 

Įdomu:

· 1983 m. buvo pasiūlyta naudoti virkštelės kraują, kaip alternatyvų kamieninių ląstelių šaltinį kaulų čiulpų transplantacijai. Ir jau 1988 m. Prancūzijoje buvo atlikta pirmoji virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacija, piktybine kraujo liga sergančiam berniukui. Gydymas buvo sėkmingas. Dar po dešimtmečio Vokietijoje susikūrė pirmasis Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių bankas. Tai buvo vieni pirmųjų žingsnių Europoje moderniosios medicinos link.

· 2010 m. duomenimis, pasaulyje jau atlikta virš 18 000 virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacijų. Prognozuojama, kad jau 2015 m. virkštelės kraujo kamieninių ląstelių atliekamų transplantacijų skaičius viršys kaulų čiulpų.

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.