Smaller Default Larger

Šlapios vaikučių naktys

„Mamyte, atsitiko nelaimė“ – patempęs lūpą ir nuleidęs akytes prie durų stovi vaikas. Kažkur matyta ir girdėta situacija? Tuomet ir  jūs turbūt namuose turite mažą paslaptį, kuri neduoda ramybės - jūsų vaikelį kankina naktinis šlapimo nelaikymas. Kokia tai bėda: liga ar psichologinės problemos?

 

Kodėl vaikučiai šlapinasi naktimis?

Vaikų šlapinimasis naktimis - dažnas sutrikimas. Tai natūralu maždaug iki penkerių metukų. Kas penktas vaikas, sulaukęs tokio amžiaus, naktimis vis dar šlapinasi į lovą. Tai vadinama enureze. Enurezės liga laikyti nereikia, nes šis sutrikimas gali būti susijęs su paveldimumu ar su vaiko psichologinėmis problemomis.

Enurezę dažnai sąlygoja įvairios sveikatos problemos. Viena iš jų – nesubrendusi šlapimo pūslė, į kurią netelpa šlapimas, susikaupęs per naktį. Kita priežastis – šlapimo nelaikymo reflekso ugdymas. Ankstyvame amžiuje šį refleksą valdo nugaros smegenys. Kai šlapimo pūslė būna pilnai pripildyta, siunčiamas signalas nervų sistemai, kuri atpalaiduoja šlapimo pūslės rauką. Dėl šios priežasties vaikas nevalingai prisišlapina. Toliau, vaikui augant, už šlapinimosi refleksą atsakingais tampa nervų centrai. Jie yra smegenų kamiene ir smegenų žievėje. Nuo to laiko vaikas pats kontroliuoja šlapinimąsi ir naktį jau gali pats pabudęs nueiti į tualetą. Taip yra todėl, kad pilna šlapimo pūslė siunčia signalą smegenims. Jeigu ši funkcija sutrinka dėl nervų sistemos nebrandumo, tada signalai jau nebesiunčiami. Dėl šios priežasties atsiranda enurezė.

Dar vienas dalykas, dėl kurio vaikai šlapinasi naktimis – labai gilus miegas. Miego metu organizme vyksta nervinių signalų slopinimas į smegenis ir vaikas nejaučia, kad pūslė yra prisipildžiusi.

Šlapinimąsi naktimis gali lemti ir sutrikę hormonai. Tas atsitinka todėl, kad kai kurių vaikų organizme nesusidaro antidiuretinio hormono tiek, kad jis sulėtintų šlapimo susidarymą naktį. Enurezę taip pat gali lemti ir padidėjęs šlapimo pūslės jautrumas ar šlapimo infekcijos. Šlapimo infekcijos metu mažylis ne tik šlapinasi naktimis, bet ir tą daro skausmingai. Enurezė gali atsirasti dar ir dėl diabeto ar lėtinio vidurių užkietėjimo. Dėl šlapimo nelaikymo įtakos gali turėti ir paveldimumas: jei vienas iš tėvų yra sirgęs naktine enureze, tikimybė, kad ir vaikas ja susirgs, lygi 45%. O jeigu šį sutrikimą turėjo abu tėvai,  tikimybė, kad mažylis naktį šlapinsis į lovą dar didesnė – 75 - 80%.

Kita enurezės priežastis – psichologiniai veiksniai. Vaikai, kurie patiria daug streso, įtampos, nusivylimo ir kitų panašių emocijų, daug dažniau turi problemų dėl šlapinimosi naktį. Dažniausiai vaikas, gavęs neigiamas emocijas, jas kaupia savyje. Tokių emocijų priežastis gali būti aplinkos pasikeitimas, pavyzdžiui, gyvenimo vietos, miegojimas ne namuose ar ėjimas į darželį. Daugeliui vaikų blogos emocijos atsiranda ir tada, kai į pasaulį ateina sesytė ar broliukas, vaikui skiriama mažiau dėmesio. Jį labai stipriai gali paveikti ir pablogėję tėvų tarpusavio santykiai, barniai ir kiti panašūs dalykai. Jei vaikas jaučia, kad tėvų šilumos yra per mažai, dėl to irgi gali atsirasti enurezė.

Tėvai neretai per anksti pradeda mažylį mokyti sėstis ant puoduko. Tai vėlgi gali paskatinti enurezės atsiradimą. Kodėl taip yra? Jeigu mažylis nepadaro to, ką liepia tėveliai, gali pradėti jausti nerimą, kuris paskatina šlapinimąsi naktį.

Taip pat dažnas per ankstyvas tėvelių jaudinimasis dėl to, kad ką tik pradėjęs miegoti be sauskelnių, vaikas vis dar šlapinasi į lovytę. Gydytojai teigia, kad jeigu vaikui yra trys ar keturi metukai ir jis vis dar šlapinasi naktimis, tai nėra enurezė. Verta paminėti, kad vaikai paprastai išauga iš šios problemos, tad nereikia per anksti pulti nerimauti.

 

Kaip vaikams padėti susidoroti su šia problema?

Vaikams, kurie šlapinasi naktį, labai svarbus tėvų supratingumas, palaikymas ir pagalba. Tad kaipgi tėvai gali padėti savo atžalai?

Pirmas svarbus žingsnis - tinkamai paaiškinti vaikui apie jo problemą. Tai sužinojus jam palengvėja, kad čia ne jo kaltė. „Įvykus nelaimei”, negalima vaiko gėdyti ir bausti. Tas gali tik pabloginti situaciją. Kitas dalykas, kurį reikėtų padaryti -  prieš miegą neduoti vaikui gerti daug skysčių ir paraginti nueiti į tualetą prieš gulant į lovytę. Situaciją pagerinti padės skatinimas rečiau šlapintis dienos metu - truputį pakentėti. Tokiu būdu bus treniruojama šlapimo pūslė, kad galėtų išlaikyti didesnį šlapimo kiekį. Šlapinimosi sutrikimas gali atsirasti dėl streso, tad svarbu užtikinti vaiko ramybę.

Žinoma, yra įvairiausių žolelių, padedančių gydyti šlapinimąsi: jonažolės arbatos, bruknių lapai. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad tai yra skysčiai, skatinantys šlapinimąsi.

Dar vienas būdas, kuris padės susidoroti su šia problema – šlapinimosi kalendorius. Jo paskirtis labai paprasta: kai vaikas atsikelia ryte, jis pats turi nupiešti saulutę, jeigu atsikėlė sausas. Na, o jeigu šlapias - debesėlį. Toks kalendorius gali sukelti vaiko susidomėjimą, kas labai palengvina šio sutrikimo gydymą.

Kai kurie tėvai pamatę, kad vaikelis naktį apsišlapino, vaiką ima žadinti. Taip elgtis -  nepatartina, nes neleidžiama vaikui išsimiegoti, o pabudęs jis gali nesiorientuoti nei aplinkoje, nei laike, todėl neretai ir išsigąsta. Yra ir kita priežastis, kodėl negalima vaiko žadinti – tas trukdo susiformuoti normaliam šlapinimosi refleksui.

Enurezę gydyti padės perspėjimo sistema - drėgmės aliarmai. Tai nedideli įrenginiai, kurie turi drėgmei jautrų įklotą. Jis tvirtinamas prie kelnaičių ar pižamos. Kai jis sudrėksta, pasigirsta aliarmas. Vaikas užgirs garsą ir pabus. Taip jis galės nueiti į tualetą. Žinoma, poveikis atsiranda tik praėjus tam tikram laiko tarpui, o pirmieji pokyčiai - maždaug po dviejų savaičių. Jeigu šis gydymo metodas pasiteisina, vaikas šlapintis į lovą nustoja maždaug iki dvylikos savaičių. Drėgmės aliarmų efektyvumas yra apie 70%.

 

Kada kreiptis į gydytoją? 

Dažniausiai su laiku vaikai nustoja šlapintis į lovą. Į gydytoją derėtų kreiptis tokiu atveju, jeigu vaikui jau šeši metukai, o jis vis šlapinasi naktimis. Į gydytoją kreiptis reiktų ir tuomet, kada prieš tai nesusidūręs su tokiomis problemomis vaikas ima nelaikyti šlapimo naktimis. Taip pat, jeigu kankina nuolatinis troškulys, atsiranda knarkimas arba pasikeičia šlapimo spalva.

Dėl naktinės enurezės gydomi vyresni nei penkių metų vaikai. Gydymas gali būti skiriamas ir mažesniems nei penkių metų vaikams, tačiau tik tokiu atveju, jeigu vaikas dėl šios problemos jaučia didelį fizinį ir psichologinį nepatogumą. Jam sudaroma speciali dieta, kuri neleidžia vartoti daug kofeino, produktų, kurie turi cukraus, citrusinių vaisių, pieno bei jo gaminių.

Net ir negydant naktinės enurezės vaikai, daugeliu atvejų,  pasveiksta. Tačiau, jei vyresnis nei penkių metų vaikas šlapinasi naktimis į lovą, patartina jį gydyti, nes šis sutrikimas gali sukelti rimtų socialinių bei psichologinių problemų.

 

Parengė Justė Šovinytė

 

 

 

 

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.