Smaller Default Larger

Kai skauda ne tik širdelę

Ruduo į mūsų gyvenimus atneša dar daugiau jaudulio – kartu su sode bumbsinčiais obuoliais iš namų išrieda mūsų mažieji. Kas į darželį, kas į mokyklą, kas su džiaugsmu, o kai kas – su dideliu virpuliu širdelėje.

Visiškai normalu, jog mažoji asmenybė jaučia nerimą. Jau pirmosiomis dienomis paaiškėja, kad prisitaikyti prie naujos aplinkos, sąlygų, reikalavimų yra itin sudėtinga. Vaikas išgyvena atsiskyrimo nuo tėvų baimę, jaučiasi nesaugus, neramus, nežino kaip elgtis, kaip bendrauti su kitais vaikais. Atsiranda būtinybė individualius norus tramdyti ir laikytis drausmės, o bendraujant su bendraamžiais – paisyti jų norų ir pageidavimų. Nauja aplinka pateikia vaikui ypatingų reikalavimų, kurie nevienodai atitinka individualius jo sugebėjimus ir polinkius.

Kol jūsų atžalai lopšelis, darželis ar mokykla taps antraisiais namais, ko gero teks gerokai paprakaituoti. Net jei vaikas greit ir sėkmingai adaptuosis ugdymo įstaigoje, gali prabėgti nemažai laiko kol jis artimiau „susipažins“ su ten gyvuojančiais virusais. Tad viskam pasirenkite iš anksto: įvairiausiais būdais stiprinkite dažnai sergančio mažylio imunitetą, rimtai kibti į darbus planuokite tik tuomet, kai vaikas puikiai prisitaikys prie naujų gyvenimo sąlygų, nusiteikite bet kokiems atžalos elgesio pasikeitimams (pykčiui, agresijai, irzlumui, liūdesiui ar padidėjusiam aktyvumui) ir pasistenkite išlikti ramūs, neužsikrėskite vaiko nuotaika, o kaip tik kantriai pagelbėkite kuo greičiau nugalėti sunkumus.

Pripratimą prie naujos ugdymo įstaigos lydi ne tik vaiko „ožiukai“, zyzimas, atsikalbinėjimas, bet ir fiziologiniai pokyčiai. Neretai vaikas ima skųstis galvos ar pilvo skausmais, jam sutrinka miegas, apetitas, ima šlapintis į lovą ar kelnes. Tai – ženklai, jog naujasis bendruomenės narys išgyvena stresą.

 

Protestuoja visomis pajėgomis

„Pilvą skaudėti gali dėl daugelio priežasčių: ir dėl sudirginto skrandžio, ir dėl apendicito, ir dėl žarnyno nepraeinamumo bei daugelio kitų sutrikimų, – teigia Kauno „Naujosios klinikos“ šeimos gydytoja Dalia Bliujienė. – Tačiau labai dažnai vaikų pilvukas dėl psichologinės įtampos „sustreikuoja“ kartu su pačiu šeimininku. Be to, pradėjus lankyti ugdymo įstaigą jam tenka pratintis prie kitokio maisto, maitinimosi rėžimo“.

Žarnyne vykstančius procesus dažnai veikia psichologinės priežastys. Mokslininkai įrodė, jog prislėgta nuotaika, baimė, stresas, pyktis, neigiamos emocijos keičia žarnyno mikroflorą. Žarnynas jautriai reaguoja į psichinius dirgiklius. Vegetacinė nervų sistema valdo virškinimo organus, tad bet kokie menkiausi išgyvenimai juntami ir pilvuku.

Manoma, kad viduriai gali užkietėti tada, kai susiduriama su problema, kurią sunku išspręsti, tačiau pasiryžtama kovoti iki galo. Tad galbūt mažasis jūsų karžygys tvirtai nutaria nepasiduoti „priešui“ ir dėl to kenčia pilvelio skausmus? Net ir toks tylus protestas privers atžalą ilgą laiką praleisti tualete.

Viduriavimą gali sukelti ne tik ligos, apsinuodijimas, bakterinės ar virusinės infekcijos, bet ir stresas, baimė, nuslopinti vaikiški poreikiai. Juk pradėjus lankyti darželį dažnai tenka daryti tai, ko mažai širdelei visiškai nesinori.

Vidurių pūtimą, kuris taip pat pasireiškia pilvo diegliais, sukelia skubėjimas valgant, persivalgymas ar gerai nesukramtytas maistas. Jei vaikas skubėdamas ryja dideliais kąsniais, dažniausiai nuryja ir daug oro, o tai sukelia vidurių pūtimą. Tikėtina, jog, besidomint aplinka, bijant prasikalsti ar norint suspėti su draugais, vaikas valgymui skirs mažiausią dėmesį. Dujų susikaupimą pilvuke gali sukelti ir sunkiau virškinamas ar žarnyno netoleruojamas maistas bei laikini sutrikimai – nervingumas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas.

 

Gydo ir švelnus žodis

Pasirūpinkite, kad vakare vaikas nevalgytų sunkiai virškinamų patiekalų. Vakarieniauti patariama ne vėliau kaip 3 val. iki miego. Mokykite vaiką valgyti lėtai ir nekalbant, gerai sukramtant maistą. Atminkite, jog šokoladas bei baltų miltų gaminiai (iš kurių dažniausiai kepami pyragai) sukelia vidurių pūtimą bei užkietėjimą. Žarnynui naudingos melisų, mėtų, ramunėlių, kmynų, šalavijų, erškėtuogių arbatos. Ypač vemiant, viduriuojant reikėtų gerti kuo daugiau skysčių, skatinti gerųjų bakterijų dauginimąsi žarnyne. Tačiau jei staiga prasidėjo stiprūs pilvo skausmai, vemiama ar viduriuojama daugiau nei 2 dienas, pakyla aukšta temperatūra, jei pasirodo kraujingos išmatos, būtina kreiptis į gydytoją.

„Rytais, kuomet lydėsite mažylį į jo „darbelį“, nerodykite savo susijaudinimo – vidinę jūsų būseną greitai perpranta vaikai. Turėkite kantrybės išgyventi šį prisiderinimo prie pokyčių laikotarpį. Ir, žinoma, adaptacijos metu namuose vaiką turėtų supti džiaugsminga nuotaika. Suteikite jam daugiau nei visada šilumos, dėmesio, apkabinkite, parodykite kaip stipriai jį mylite, domėkitės jo kasdienybe, sakykite padrąsinančius ir palaikančius žodžius. O tuomet ne tik širdelę, bet ir pilvelį nustos skaudėti...“, – patarimais dalijasi gydytoja D. Bliujienė.

 

Parengė Ligita Šoliūnienė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.