Smaller Default Larger

Natūralaus maitinimo privalumai

Žindymas dar vadinamas natūraliu maitinimu, nes būtent tokį būdą kūdikio aprūpinimui maistu sukūrė pati gamta. Taip kūdikis gauna natūralų maistą – motinos pieną - natūraliu būdu: žįsdamas  motinos krūtį.

Motinos pienas yra visavertis maistas, turintis tinkamu santykiu visų medžiagų, reikalingų kūdikiui gerai augti ir normaliai vystytis. Josgaunamos iš motinos kraujo, atitekančio į krūtų liaukas, kur virsta pienu, o paskui galop tampa vaiko kraujo ir kūno dalelėmis. Taigi jų beveik nereikia perdirbti, todėl motinos pienas nuostabiai lengvai virškinamas. O kadangi jame nėra nieko nereikalingo, motinos pienas labai gerai įsisavinamas kūdikio organizme: iš jo statomos mažojo žmogaus kūno ląstelės, jis teikia energiją naujai gyvybei ir ją saugo nuo infekcijų ir daugelio kitų ligų. Juk girdėjome sakant, jog motinos pienas – “ne tik maistas, bet ir vaistas”. Su juo į vaiko organizmą iš motinos kraujo atkeliauja net ir gyvų ląstelių, galinčių gaudyti ir naikinti ligų sukėlėjus mikrobus. Neveltui kai kurios tautos motinos pieną vadina “baltuoju krauju”. Jis išties neprilygstamas ir nepakeičiamas.

Žindymas krūtimiyra toli gražu ne vien tik natūralus visada šviežio, šilto ir švaraus maisto - motinos pieno - perdavimo vaikui būdas. Jis užtikrina fizinį ir emocinį artumą, svarbų kūdikio saugumo jausmui ir asmenybės vystymuisi bei harmoningiems motinos ir vaiko santykiams.

Refleksiniu – hormoniniu keliu stabdydamas ovuliaciją, žindymas padeda išvengti pastojimo ir naujo nėštumo, po gimdymo motinos organizmas gali  pailsėti ir atsistatyti. Kol nėra mėnesinių – didesnių ar mažesnių nukraujavimų, išvengiama ir praradimų geležies, kurios labai reikia ne tik pačios motinos, bet ir vaiko kraujo gamybai.

Žindymas saugo motinos sveikatąnuo pat to momento, kai ką tik gimęs kūdikis paguldomas ant jos krūtinės. Naujagimis, žįsdamas krūtį, refleksiškai skatina susitraukti gimdą, taip  padėdamas jai išstumti placentą bei stabdydamas kraujavimą.

Maitinančios krūtimi daug rečiau patiria pogimdyminę depresiją, nes žindymas veikia raminančiai, o reikalingumo savo kūdikiui suvokimas suteikia didelę gyvenimo prasmę. Žindymas pagerina kalcio įsisavinimą moters organizme, todėl ilgai žindžius retesni kaulų lūžiai dėl jų trapumo – osteoporozės - vyresniame amžiuje. Gydytojų pastebėta, o mokslininkų ir statistiškai įrodyta, kad neturėjusios abortų, gimdžiusios ir kūdikius žindžiusios daug rečiau suserga kiaušidžių ir gimdos vėžiu bei dažniausia moterų onkologine liga – krūties vėžiu. Beje, krūties vėžio atsiradimo rizika mažesnė ir toms, kurios pačios buvo ilgiau žindytos kūdikystėje.

Natūralus maitinimaskainuoja mažiau už dirbtinį maitinimą.Be abejo,jei žindanti motina ir žindomas kūdikisrečiau ir lengviau sirgs, jiemsabiem nereiks mokėti savąja sveikata, nereiks pirkti vaistų ligoms gydyti. Dar prieškaryje įžymus Lietuvos vaikų daktaras Petras Baublys rašė: “Žindant išsilygina socialinė neteisybė – vargšas kūdikis, mintąs krūties pienu, gauna geresnį maistą, negu didelių turtų paveldėtojas, kurio išdykusi motina nenori maitinti, nors jo dirbtinam maistui ir šimtus litų išleistų… Kūdikis, negaunantis krūties, yra skriaudžiamas, jam atimama prigimtinė jo teisė.

 

Parengė Kazimieras Vitkauskas

*  *  *

Daugiau apie naujagimių ir kūdikių maitinimą skaitykite Kazimiero Vitkausko knygoje „Kūdikio žindymas. Nepakeičiamas kaip motinos meilė“.

Šiemet išspausdinta jau trečioji knygos laida, skaitytojų pageidavimu papildyta keliais naujais aktualiais skyriais. Čia rasite naujausias mokslo žinias ir daug naudingų praktiškų patarimų mamai ir šeimai.

Ši knyga būtų puiki dovana kiekvienai vaikelio gimimo laukiančiai mamytei. Verčiau mokėti, negu spėlioti. Juk žindyti pradedama vos pagimdžius!

 

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.