Smaller Default Larger

Saugokime vaikus nuo kenksmingo saulės poveikio

morgueFile.comKlysta manantys, kad saulė pavojinga tik vasarą. Pavasarį, kai oda atpratusi nuo jos spindulių, organizmas nusilpęs, saulės skleidžiama ultravioletinė spinduliuotė kelia ne mažesnį pavojų. Ypatingai jautrūs ultravioletiniams spinduliams yra šviesiaodžiai, žmonės, turintys daug apgamų, senyvo amžiaus asmenys ir vaikai. Atšilus orams, vaikai su tėveliais, darželio auklėtojomis nemažai laiko praleidžia lauke, todėl būtina pasirūpinti tinkama jų apsauga nuo saulės.

 

Ultravioletinių spindulių keliamas pavojus

Ultravioletiniai spinduliai pagal bangų ilgį skirstomi į tris tipus: UVA, UVB ir UVC. Žemę pasiekia UVA spinduliai ir nedidelė dalis UVB spindulių. Pavojingiausius UVC spindulius sulaiko atmosfera. Nedideli UV spinduliuotės kiekiai sveikatai pavojaus nekelia ir netgi yra naudingi: dalyvauja vitamino D gamybos procese, naudojami kai kurioms ligoms gydyti. Tačiau ilgalaikis spindulių poveikis palaipsniui veikia odą, akis ir visą imuninę sistemą. Neatsakingas ir neatsargus buvimas saulėje lemia ląstelių pakitimus, o tai skatina ankstyvą odos senėjimą, sukelia akių uždegiminius procesus. Nustatyta, kad UV spinduliai yra vienas didžiausių kancerogenų. Jie turi įtakos visų odos vėžio tipų atsiradimui. Odos vėžys dažniausiai išsivysto vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau vienas iš jo atsiradimo rizikos faktorių – vaikystėje ir jauname amžiuje gautas didelis tiesioginių saulės spindulių kiekis, odos nudegimai. Taigi labai svarbu, kad tėvai susimąstytų apie galimas pasekmes, nerizikuotų vaikų sveikata ir tinkama jų apsauga nuo saulės pasirūpintų laiku.

 

Kaip tinkamai apsisaugoti?

Atsižvelkite į odos tipą. Šviesiaodžiai yra jautresni kenksmingam saulės spindulių poveikiui, todėl šviesaus gymio vaikų tėvai turėtų būti ypatingai atidūs.

Nepiktnaudžiaukite buvimu gryname ore. Ribokite pasivaikščiojimų, žaidimų lauke laiką, venkite tiesioginių saulės spindulių. Jokiu būdu nepalikite vaikų lauke žaisti be priežiūros. Atsiminkite, kad net debesuotu oru esame veikiami UV spindulių.

Pasirūpinkite tinkama apranga. Atšilus orams, neskubėkite be saiko lepintis saule – odą prie saulės spindulių pratinkite pamažu. Rinkitės lengvesnės medžiagos, bet didesnį odos plotą pridengiančius drabužėlius.

Nepamirškite galvos apdangalų. Rinkdamiesi kepuraites, atsižvelkite ne vien į estetinę jų išvaizdą. Labai svarbu, kad ši aprangos detalė ne tik puoštų, bet ir atliktų savo pagrindinę fukciją – apsaugotų nuo saulės. Įvairaus amžiaus atžalai – ir kūdikiui, ir paaugliui – tinkančią kepuraitę, skrybėlę nesunkiai išsirinksite iš plataus „Sterntaler” siūlomo ne tik gražių, bet saugių ir funkcionalių galvos apdangalų asortimento. Naujoje pavasario-vasaros kolekcijoje surasite išskirtinių produktų – kepuraičių su UV filtru. Visos kepurės pasiūtos iš kenksmingiems saulės spinduliams atsparaus audinio, pažymėtos simboliais, nurodančiais UV filtro stiprumą. Ypatinga medžiagos struktūra leidžia išgauti stipriausią UV spindulių apsauginį faktorių (UPF). Kepurėlės turi kaklo apsaugėles, yra užrišamos raišteliais ar tiesiog užmaunamos, galima rinktis galvos apdangalus su snapeliais, kurie apsaugo akis ir veidą nuo tiesioginių saulės spindulių.

Naudokite odą apsaugančias kosmetikos priemones – kremus, losjonus su UVA ir UVB filtrais. Pasidomėkite produktų sudėtimi, pirmenybę teikite ekologiškai produkcijai. Siekdami geriausio efekto, naudokite priemones tiksliai pagal gamintojų instrukcijas. Prieš įsigydami pasitarkite su specialistais.

Saugokite akis. Rinkdamiesi akinius, nepamirškite pagrindinės jų paskirties. Nepirkite „žaislinių“, iš plastmasės pagamintų akinukų. Pasidomėkite perkamo daikto kokybe, apsauginėmis savybėmis.

 

Stebėkite ultravioletinės spinduliuotės indeksą

Ultravioletinės spinduliuotės indeksą (UV indeksą) skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Šis indeksas – paprasta ir lengvai suprantama priemonė UV spinduliuotės intensyvumui įvertinti. UV indekso reikšmės grupuojamos į kategorijas, pagal kurias ir nustatomas apsaugos nuo saulės reikalingumo laipsnis. Lietuvoje UV indeksas svyruoja nuo 1 iki 9, maksimalias reikšmes pasiekia birželio-liepos mėnesiais.

 

1-2

3-5

6-7

8-10

11

ŽEMAS

VIDUTINIS

AUKŠTAS

LABAI   AUKŠTAS

EKSTREMALUS

Apsauga nereikalinga. Galima be apribojimų būti   atvirame lauke.

Apsauga reikalinga. Vidurdienį (11-15 val.) geriau būti   šešėlyje. Dėvėti marškinėlius, galvos apdangalus, akinius su UVA ir UVB   filtrais.

Reikalinga ypatinga apsauga. Vidurdienį geriau likti   patalpose. Nebūti atviroje saulėje. Dėvėti marškinėlius, galvos apdangalus,   akinius su UVA ir UVB filtrais.

 

 Parengė Miglė Ivanauskaitė

Komentuok

Free and Commercial Modules by Kasey Moore.